Profesyonel Koç, Potansiyelinizi Harekete Geçirir !

Her İnsan İhtiyaç Duyduğu Kaynaklara Sahiptir

Yaşamın kendisinin ve yaşama dair her şeyin bir bütün olduğunu unutmayalım. Bu bütünlük yaklaşımı ile baktığımızda her insan tekinin de bir bütün olduğunu fark edebiliriz.  Milton Erickson der ki “Her insan tam ve bütündür.”  Hayatınızı bir sandalye gibi düşünürseniz, sandalyenin bir ayağındaki aksaklık diğer ayakların da dengesini bozar. Birindeki iyileşme diğerini de olumlu etkiler. Aslında ihtiyaç duyduğumuz asıl şey dengedir.

Bu dengeyi sağlamaya yönelik yapılan çalışmalarda, son dönemlerde yaygınlaşan ve olumlu sonuçların gözlemlendiği bir süreç olarak Profesyonel Koçluğu bir bilene sorduk.

Profesyonel Koçluğun ne olduğunu bize kısaca açıklar mısınız?

Hayatımızın önemli yol dönümlerinde, bizim için en doğru kararı vermek isteriz. Hemen ‘bilen’ birilerine tavsiye almaya-akıl danışmaya-yol yordam sormaya gideriz. Bu rehber öğretmenimiz, arkadaşımız, sevdiğimiz-güvendiğimiz birileri olabilir. Ancak verilen akıllar-tavsiyeleri bir gün, iki gün uygularız derken bir bakmışız üçüncü gün aklımızdan uçup gitmiş ve tekrar eski ‘Ben’le’ baş başa kalmışız.

Bazen de şikayetimizin aslında çok farklı bir sıkıntıdan kaynaklandığını fark edemediğimiz için çözümü bulamayabiliriz.

Profesyonel koçluk insanların istediği bir konu üzerinde, derin düşünmesi ve odaklanmasını sağlayan bir süreçtir. Bu süreç profesyonel koç tarafından belli yöntem ve metotlar kullanarak yürütülür. Pozitif odaklı, bugünden geleceğe düşünmeyi sağlar. Bunu da insanın beyin sistemlerinin işleyişine uygun çalışmalar yaparak gerçekleştirir.

Kişinin dağılmadan, her ne konuda konuşmak istiyorsa, o konuda odaklı kalmasını sağlamak adına onu yolda tutar. Bugünden geleceğe odaklanmayı sağlayarak geçmişi tekrar etmekten kurtarır. Birçoğumuz bugünü yaşarken geçmişten kurtulamıyoruz.

İnsanlar ne tür durumlarda size geliyorlar? Sadece sorunu olan insanlar mı size geliyor?

Hayır, sadece sorunu olduğunu düşünen insanlar değil, gündelik hayatta uğraştığı her şeydeki doyumunu arttırmak isteyen herkes böyle bir desteğe ihtiyaç duyabiliyor.

  • Kendime zaman ayıramıyorum,
  • Motivasyonumu sağlayamıyorum,
  • Sınav süreçlerindeki zorlukları aşamıyorum,
  • Ailem ve arkadaşlarımla ilişkilerim daha iyi olmalı,
  • Hangi mesleğe uygunum bilmiyorum, bir gelecek planım yok, gerçekten ne istiyorum bilmiyorum,

 

Gelen insanlara yapılan uygulama nedir?

Kişinin değiştirmek, dönüştürmek ya da çözüme kavuşturmak istediği herhangi bir konuda kalıcı, sürekli ve kişinin kendine en uygun çözümü bulduğu bir süreç örülür.

Koç bir rehber değildir, danışman değildir, eğitimci değildir, psikolog-psikiyatr değildir. Koç yönlendirme yapmaz, aklı vermez.

Kişiye gerçek, güçlü sorular sorarak, kişinin derin düşünmesini ve çözümü kendisinin bulmasını amaçlar. Takdir edersiniz ki şimdiye kadar benimsediğimiz ve hep uyguladığımız çözümler başkasından duyduklarımız değil bir biçimde kendi keşfettiğimiz çözümlerdir. Bu da bize kısa zamanda maksimum verim ve sürekliliği olan gerçek çözümler sağlar.

Bir örnekle ekleme yaparsak, gelecek planım yok diye koçluk alan bir kişi, bunu ortaya çıkaran asıl sebebin “başladığı işleri yarım bırakmak” olduğunu koçun sorduğu güçlü sorular ve uyguladığı metotlarla fark edebilir. Bunu çözerek başka sorunların da kendiliğinden çözüldüğünü görebilir

Aslında, bizi sonuca götüren şey “başkasından duyduklarımız değil; bir şekilde kendi keşfettiğimiz çözümlerdir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*