Ders Çalışmaya Başlamakta Zorlanıyor musun?

Ders çalışmayı çeşitli bahanelerle erteliyor musunuz? Daha çok zaman var diyerek bugünün işini yarına bıraktığınız oluyor mu? Bu gibi sorunları sadece sizin yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Aslında çok yaygın olan ve zaman zaman çoğu insanın yaşadığı bu sorunları aşağıda sayacağımız önerileri uygulayarak aşabilirsiniz. Gelin birlikte bu önerilere bir bakalım:

Kendinize hedefler belirleyin: Ne kadar sürede hangi konuları öğrenmek istediğinizi belirleyin. Hedeflerinizin net ve ölçülebilir olması, size motivasyon sağlayacaktır.

Plan yapın: Hangi saatler arasında ders çalışacağınızı belirleyin ve günlük bir program hazırlayın. Programınızda çalışacağınız konuları, molaları ve diğer faaliyetleri planlayabilirsiniz.

Çalışma alanınızı düzenleyin: Rahat bir çalışma ortamı hazırlayın. Düzenli ve temiz bir çalışma alanı, motivasyonunuzu artırabilir.

Telefonunuza uzak durun: Telefonunuzu sessize alın veya bir yere koyun. Bildirimler sizi dikkatinizi dağıtabilir.

Kendinize ödüller verin: Hedeflerinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Kendinize küçük bir tatil, kitap okumak gibi bir aktivite planlayabilirsiniz.

Kısa molalar verin: Çalışma sürenizi 25-30 dakikalık süreler halinde bölün. Her çalışma arasında 5-10 dakikalık molalar verin. Bu sayede konsantrasyonunuzu koruyabilirsiniz.

Çalışma arkadaşı edinin: Ders çalışacağınız bir arkadaşınız varsa, birlikte çalışabilirsiniz. Böylece birbirinize destek olabilirsiniz.

Motivasyon kaynakları kullanın: Sizi motive eden müzikler, videolar veya kitaplar bulun ve çalışma öncesi bunları dinleyin. Motive olmanıza yardımcı olacaktır.

İşte ders çalışmaya başlamakta zorlanıyorsanız, yukarıdaki önerileri uygulayarak bunu aşabilirsiniz. Ayrıca biraz daha araştırmayla dikkatinizi toplamanızı sağlayacak başka yöntemleri de keşfedebilirsiniz