2017 Ek Puanlı Başarı Sıralamasına Göre Tercih Yapılır mı?

Evet meslek liseli için çok karışık olan bazı durumları çözümleyelim;

1- eğer 2016 ve sonrasında meslek lisesinden mezun olmuşsanız ek puanı sadece kendi alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlerde kullanabilirsiniz. Bu nedenle siz sadece YGS puanlarınıza bakacaksınız.

2- ek puanlı sıralamaya göre tercih yapmayın!!! bu puanınızın genel sıralama içerisindeki “başarı sırası” nı tespit edin ve bu sıralamayı kullanın. Peki bunu nasıl tespit edeceksiniz?

 

 

YGS tablosunun devamı için TIKLA

LYS PUANLARI İÇİN 

Aşağıdaki tablonun sol sütunundan puanınızın yer aldığı aralığı bulun, hangi puan türünden sıralamaya bakmak istiyorsanız o puan türüyle kesiştiği nokta sıralamanızdır. İşaretli sıralama 360 puanın MF-2 puan türündeki sıralamasıdır (40.174). Bi üstünde 380 puan var onun sıralaması da 28.225 oluyor. eğer puanın 360-380 arası ise sıralaman da 28.225-40.174 arası olacaktır.

Önemli Not: Tablo ham puanlara göre hazırlanmıştır. Bu nedenle karşılaştırma yaparken ham puanınıza diploma puanınızın 0,06 ile çarpımından elde edeceğiniz ek puanı koyduktan sonra oluşan puanı karşılaştırınız.

2- Eğer 2012 mart ayından önce liseye kayıt yaptırdıysanız mezuniyet alanınızın devamı olan 2 ya da 4 yıllık bölümlere ek puan alabilirsiniz. Eğer bu tarihten sonra kayıt yaptırdıysanız yani 2016 ve sonrası mezunlardansanız; çok üzgünüm 4 yıllık  bölümler için ek puan alamazsınız. Sadece lisedeki alanınızın devamı olan 2 yıllıklar için ek puan alabilirsiniz. Ha benim ek puanım ben alırım derseniz; o ek puan 2016 ve sonrası mezunlar için sadece 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*