2017 YGS-LYS Açık Uçlu Sorular Geliyor! ÖSYM Başkanı Örnek Soruları Açıkladı!

 ÖSYM Başkanı Ömer Demir: “(LYS’de bu yıl ilk kez uygulanacak kısa cevaplı sorular) Bir kelimelik cevaplar öngörüyoruz. Adaylarımız, doğru cevabı ilgili kutucuğa yazıp kodlayacak. Birçok adayda, ‘el yazımdan dolayı bir kayıp olursa’ diye bir kaygı var. Bu kaygıları gidermek için kodlama yapmalarını isteyeceğiz. Zaten tek kelimelik ya da matematikte en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamalarını isteyeceğiz. Okuma hataları olmaması için adayın aynı anda yazdığını kodlaması gerekecek.”

Örnek Sorular İçin Tıkla!

Matematik Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.

Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.

Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 2 soru, Coğrafya-1 Testinde 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.

Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır

Yabancı Dil Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır

YÖK Başkanı Saraç: “Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını ifade edebilirim. Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.”

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

 Açık uçlu sorular; belirli bir konuda detaylı bilgi almak için sorulan sorulardır. Ne, niçin, neden, nasıl, nerede, hangi vb. sözcükleri içeren sorular bu türdendir.

Açı Liseleri’nde %100 burslu okumak ve üniversiteye hazırlanmak için TIKLAYIN.

 Bunlara, “sistemleştirilmemiş” ya da “özgür yanıtlı” sorular da denilmektedir. Burada bir soru sorulmakta ve yanıtlayıcıya özgürce ve kendi seçtiği sözcük ve kavramlarla dilediği gibi yanıtlayabilmesi olanağı tanınmaktadır. “Bilgi” ve “sondaj” soruları genellikle açık uçlu sorular şeklinde biçimlendirilmektedir. Açık uçlu sorular, herhangi bir cevap alternatifi içermeyen, nispeten kısa sorulardır. Cevaplayıcı, genel kapsamdaki bu sorulara serbestçe cevap verir; yük daha ziyade cevaplayıcıdadır. Bu tip soruların kullanılması halinde soru sayısının sınırlı tutulması, gerekiyorsa cevaplayıcıdan açıklaması beklenen fikir ve cevapların hacmi ve sayısının belirtilmesi ve mümkünse soru formu üzerinde kodlamayı kolaylaştıracak boşluklar bırakılması iyi olur.

 ÖSYM 2013 Yılında açık uçlu sorulardan oluşan bir deneme sınavı uygulamıştır. Bu sınavın sorularına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Açı Liseleri’nde %100 burslu okumak ve üniversiteye hazırlanmak için TIKLAYIN.

İndir (PDF)

2017 YGS-LYS Açık Uçlu Sorular Geliyor! ÖSYM Başkanı Örnek Soruları Açıkladı!” hakkında 6 yorum var.

 • 30 Aralık 2016 на 23:58
  Permalink

  Yapmasınlar bence. Bu eğitim sistemiyle çok oynuyorsunuz. Eğer böyle birşey gerçekleşirse şimdiden okulu bırakalım bu sorular tek cevaplı olduğu için insanın aklına ilk düşünüşte gelmeyecektir. Öğrenci zaten hayatını değiştirecek bir sınavda, bu yüzden heyecandan hiçbirini yapamayacaktır. Şunu unutmayın ki heyecanlı ve tedirgin olmamak elde değildir. Eğer bu gerçekleşirse netler kesinlikle düşecek hem haksızlık oluyor benden 1 yıl önce giren testle kazanacak ben açık uclu sorularla hic adil degil. Sizler illaki yaşayıpta görecek öyle ders alacaksınız. Biraz tahmin edin şu öğrencilere de yazık ya yapmayın lütfen.

  Cevapla
 • 31 Aralık 2016 на 09:31
  Permalink

  Sinavdan sonra bir cok sorun cikacak… onlarca dava acilacak… bence hic ugrasmasinlar.. durum zaten berbat… bari ellerini yuzlerine bulastirmasinlar..

  Cevapla
 • 1 Ocak 2017 на 13:44
  Permalink

  Bence de hiç karışmasınlar ben de bu sene 12.sınıfım böyle bir şeyi kabul etmiyoruz sbs sınavını da çok zor yapmışlardı deneme tahtası gibi her yeni değişiklikler bizim üzerimizde deniyorlar.
  Milyonlarca öğrenci sınava girecek bazı öğrencilerin yazıları çok kötü o yazıyı nasıl okuyacalar zaten eğitim sistemi çok saçma bari buna karışmasınlar..

  Cevapla
 • 3 Ocak 2017 на 17:35
  Permalink

  Açık uçlu soruları yapsaydık 2 milyon arasında 1 milyonu barajı geçerdi siz şuna torpille üniversiteye nasıl öğrenci sokarız desene onca emek veren öğrencilerin hakkını yiyerek bizde sesimizi kesip göz yumucagiz sanmayın dava açılacaktır elbet.

  Cevapla
 • 4 Ocak 2017 на 09:46
  Permalink

  sonu mahkemelik olacak işlerden kaçınmak lazım. Açık uçlu sorularla ilgili iyi bir fizibilite çalışması yapıldı mı?

  Cevapla
 • 14 Mart 2017 на 23:18
  Permalink

  arkadaşlar merhaba 2018 ygs ye çalışıyorum konu ve soru dağılımları olarak bu siteyi gördüm ( bilgenc.com ) sizce güvenilir mi?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*