2018 YKS Puanlar-Sıralamalar Düşer mi?

Puanlar düşer mi? Sıralamalar geriler mi gibi sorular kafanızda dönüp duruyor. Bu yıl sistem değişti. Maalesef elimizde yeni sisteme göre belirlenmiş puan ve sıralama yok! Yani neye göre düşüş ya da yükseliş olabilir bu belli değil.

En başta şu farkı belirtelim puanlar sınavın zorluk düzeyine göre değişiklik gösterir; sınav zor olursa puan yüksek olur, sınav kolay olursa aynı netle daha düşük bir puan alınır. Öte yandan sıralamayı belirleyen ilgili bölümün kontenjanı ve bu bölümün tercih edilme sayısı arasındaki orandır. Bir örnek düşünelim;

diyelim Ankara Hukuk 5 bin sıralamadaki öğrenciyi alıyor. Bu sıralama için sınavın zor olduğu bir sene 135 net yapmanız gerekiyorsa; kolay olduğu bir sene 145 net yapmanız gerekebilir. Ancak her durumda genel olarak Hukuk Fakültesi ve özel olarak Ankara Hukuk Fakültesinin kontenjanlarında bir değişiklik olmamışsa sıralama aynı kalacaktır.

Önümüzdeki günlerde sınav sonuçlarını öğreneceksiniz. ÖSYM’ nin yayınladığı takvime göre 31 Temmuzda açıklanacak. ÖSYM 15 Temmuzdan sonra KONTENJANLAR KILAVUZU yayınlayacak. Bu kılavuzda hangi üniversitenin hangi bölümün ne kadar kontenjanı olduğu geçen yıla ait taban puan ve başarı sıralamaları olacak.

Bundan sonra 8-10 günlük bir tercih süreci olacak. Her aday 24 tercih yapacak.

Yerleştirmede önemli olan aldığınız puanla tercih ettiğiniz bölümün kontenjanına girebilmeniz. Kaçıncı sırada tercih ettiğinizin bir önemi yok. Mesela aynı bölümü 20. Sırada tercih eden kişinin puanı 1. Sırada tercih edenden fazla ise 20. Sıradaki yerleşir. İşlem şöyle yapılır:

  • Aynı bölümü tercih eden adaylar en yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır.
  • Bölümün kontenjan sayısı kadar aday yerleştirilir.
  • Son adayın puanı ve sıralaması o bölümün taban puanı ve en düşük başarı sıralaması olarak açıklanır.

Bu sene problem şu; Sistem değiştiği için bu şekilde oluşan geçen yılın verileri bir şey ifade etmiyor. Şu an yeni sisteme göre hiçbir okulun puanı ve sıralaması belli değil.

VE BOŞUNA BEKLEMEYİN! BÖYLE BİR PUAN YA DA SIRALAMA AÇIKLANMAYACAK!

Bizim önerimiz; http://dogrutercihler.com/2018-yks-kac-netle-kazanilir-sozel-bolumler-tahmin/ bu bağlantıda paylaştığımız net tahminlerini tercihlerinizi yaparken dikkate almanız.

Tercihlerinizi Uzman Bir Ekiple Yapmak İster misiniz?

dogrutercihler.com olarak bir profesyonel koç, bir kariyer danışmanı ve bir iş-meslek danışmanından oluşan ekibimizle sınırlı sayıda öğrenciye ücretli tercih danışmanlığı hizmeti verilecektir.

Ücret 450 TL’ dir. Bilgi için 0 544 576 2261 nolu whatsapp hattımıza mesaj atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*