Arel Üniversitesi

areluniversitesiic

Kurucu Vakıf Kemal Gözükara Eğitim Ve Kültür Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 307
Toplam Öğrenci Sayısı 9382
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi 29.106,00 TL
Güzel Sanatlar Fakültesi 29.106,00 TL
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 29.106,00 TL
İletişim Fakültesi 29.106,00 TL
Mühendislik Mimarlık Fakültesi 29.106,00 TL
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 26.730,00 TL
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu 20.196,00-24.948,00 TL


YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Üniversitenin Tepekent yerleşkesine 800 metre mesafede üniversiteye ait havuzlu villa yurtlar öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamaktadır.

Öğrenci Evleri; güvenlik ve sağlık birimleri, ortak kullanıma ait yarı olimpik açık yüzme havuzu internet erişim odaları, halı saha açık basketbol sahaları voleybol sahası ve kafeterya gibi sosyal alanlarla donatılmıştır. Tüm binalar çalışma odası, televizyon odası, çamaşır odası ve yemek odası barındırır.

Kızların yurt binaları ve Erkeklerin yurt binaları birbirlerinden ayrı bölgelerde olup, kız yurtlarında 16 adet, erkek yurtlarında ise 4 adet villa yurt bulunmaktadır. Villa yurtların bütün odalarında İsteğe bağlı olarak tek, iki, üç kişilik odalarda kalınabilir. Öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yemekhane ve kafeteryalar mevcuttur. Ayrıca market ihtiyaçları da yerleşkenin içinde bulunan marketten temin edilebilir. Yurtlarda bulunan bütün odalarda telefon ve yüksek hızlı internet bulunmaktadır.

Tüm odalarda her bir öğrenci için bir yatak, bir çalışma masası bulunur.  Tüm odalarda buzdolabı bulunmaktadır. Digiturk’ün televizyon kanallarına erişim için teknik donanım mevcuttur.

Küçük tek kişilik 9.240 TL
Tek Kişilik 9.585 TL
Geniş Tek Kişilik 9.990 TL
İki Kişilik 7.970 TL
Geniş İki Kişilik 8.660 TL
İki Kişilik (WC) 9.990 TL
Küçük Üç Kişilik 6.640 TL
Üç Kişilik 6.930 TL
Geniş Üç Kişilik 7.215 TL
Üç Kişilik (WC) 8.660 TL

 

BURSLAR

İstanbul Arel Üniversitesi ÖSYM’nin sağladığı bursların yanı sıra başarı sıraları, akademik başarıları ve yeteneklerine göre de öğrencilere burslar vermektedir.

%100, %50 ve %25 Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar lisans ve ön lisans programları yasal öğrenim sürelerince (zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümler için 5 yıl zorunlu hazırlığı olmayan bölümler için 4yıl)  geçerli olup bu süre içinde hiçbir şekilde kesintiye uğramaz. Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece öğretim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. giderler burs kapsamı dışındadır. Sağlanan bu burslar karşılıksızdır ve disiplin cezası alınmadığı sürece devam eder.
İstanbul Arel Üniversitesi, ÖSYS’de dereceye giren öğrencilere üniversiteyi tercih edip yerleştirilmeleri ve kesin kayıt yaptırmaları halinde başarı bursları sağlamaktadır.  LYS’ de Türkiye genelinde ilk 10.000’e giren öğrencilere başarı düzeyine göre aylık 250-900TL arasında burs verilmektedir. Öğrencinin kayıt yaptırdığı yıl itibari ile her yıl 9 ay boyunca verilmektedir. Başarıya dayalı olarak sağlanan bu burs, not ortalaması 2,50’nin altında olması durumunda kesilir.

Üniversiteye burssuz yerleşen öğrencilerden bir akademik yılsonunda genel not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 ve üzerinde olan öğrencilere üniversite mütevelli heyetinin belirlediği oranda burs verilmekte ve verilen bu burs öğrenim ücretlerinden düşülmektedir.  Milli takımların spor dallarından herhangi birinde lisans sahibi olan öğrencilere mütevelli heyetin belirlediği oranda spor bursu verilmektedir. Başarıya dayalı olarak sağlanan bu burslar, not ortalaması 2,50’  nin altında olması durumunda kesilir.

KAMPÜSTE HAYAT

Ayrıca kampüs içinde bulunan kütüphane, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, öğrencilerle öğretim görevlilerinin akademik program ve bilimsel araştırmalarından doğan bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Kütüphane kaynakları arasında basılı yayınlar dışında elektronik kaynaklar, veri tabanları, görüntülü ve sesli kayıtlar, elektronik dergi ve internet kaynakları yer almaktadır. Toplamda 75.000 ciltlik kitap kapasitesi vardır. Aynı anda 300 kişinin çalışabileceği çalışma salonu, internet ve katalog taramasına açık 60 bilgisayar vardır.Üniversitenin iki yerleşkesi vardır. Küçükçekmece Sefaköy Yerleşkesi, ulaşımın kolay olduğu modern bir eğitim ortamını içermektedir. Sürekli Eğitim-Öğretimin yapılacağı Ana Yerleşke ise İstanbul Tepekent’te yer almaktadır. Karayolu ve denizyolu gibi her tür ulaşım aracılığıyla ulaşılabilen kampüs binası, toplam 77.000 m2 kapalı kullanım alanına sahiptir. Her iki yerleşkede de her türlü sosyal, kültürel, sportif ve akademik mekânların öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve tüm çalışanların hizmetine sunulmuştur.

Arel Üniversitesi’nde öğrenciler kendilerini ifade edebilecekleri öğrenci kulüplerine üye olabilir ve diledikleri takdirde yönetimin onayını almak şartıyla kulüp kurabilirler. Sayısı yaklaşık 40’ı bulan aktif kulüp bulunmaktadır. Bu kulüpler öğrenci konseyi ile işbirliği halinde seminer, konferans, toplantı, konser, yarışma vs. düzenlemektedirler. Bu kulüplerden bazılar şunlardır: Tiyatro Kulübü, Gençlik Kulübü, Siyaset Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü…

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde öğrencilerin ilgi alanlarına göre birbirinden farklı spor aktiviteleri organize edilmektedir. Tepekent ve Yenibosna Yerleşkeleri öğrencilerin birçok farklı spor aktiviteleri yapmalarına olanak sağlayan komplekslere sahiptir. Kapalı olimpik yüzme havuzu, kapalı olimpik basketbol, voleybol, hentbol alanları, 5 adet halı saha, 15 basketbol sahası, tenis sahaları, mini golf alanı bunlardan bazılarıdır.

Uluslararası standartlarda uzman ve yöneticiler yetiştirmeyi amaçlayan İstanbul Arel Üniversitesi, yurtdışındaki Üniversiteler ile akademik işbirliği yapmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Erasmus Programları dâhilinde Arel Üniversitesi’nin 20 ülke 59 üniversite ve 101 bölümle anlaşması bulunmaktadır. Belçika, Polonya, Slovakya, Romanya, Fransa, Yunanistan, Almanya bu ülkelerden bazılarıdır.

Arel Üniversitesi’nin bütün öğrencileri not ortalaması en az 2.00 olmak koşuluyla bu programa katılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir