Baraj şartı olmayan öğretmenlik bölümleri!

ÖSYM(Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından öğretmenlik bölümünü tercih edecek öğrencileri yakından ilgilendirecek önemli karar alındı. Bu yıl öğretmenlik bölümünü tercih edecek adaylar için bazı öğretmenlik bölümlerinde 240 bin başarı sırası barajı uygulanmayacak.

“Üniversite adayları için, ilk kez 2015 yılında YÖK’ün “kalite” gerekçesiyle uygulamaya koyduğu başarı sırası barajı gündeme geldi. Baraj sırası barajı ilk yıl tıp ve hukuk fakültelerinde uygulamaya sokuldu, sonraki yıllarda mimarlık ve mühendislik fakülteleri bu başarı sırası barajı ile karşılaştı. Bu yıl baraja takılan ise öğretmenlik programları oldu. Önce YGS ile öğrenci alan tüm öğretmenlik programları LYS puanlarına geçti, ardından da başarı sırası barajı getirildi. YÖK’ün bu son kararına göre öğretmenlik programları için rehber ve psikolojik danışmanlık (PDR) da dahil olmak üzere getirilen baraj ilgili puan türünde en düşük 240 bin oldu.

BARAJ ŞARTI OLMAYAN ÖĞRETMENLİK BÖLÜMLERİ

Öğretmenlik programına baraj sınırı getirilmesine karşın bazı öğretmenlik programlarından 4 tanesinde baraj şartı uygulanmayacak. Baraj şartı olmayan öğretmenlik bölümlerini şunlar:

1)Beden eğitimi ve spor öğretmenliği

2)Engellilerde beden eğitimi ve spor öğretmenliği

3)Müzik öğretmenliği

4)Resim iş öğretmenliği.

Bu öğretmenlikleri tercih edebilmek için YGS sınavından herhangi bir puan türünde 150 ve üzerinde puan elde etmek yeterli olacak ve bu programlar özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapacak. Bu sınavlar  programı açan üniversiteler tarafından düzenlenip yerleştirmeleri de kendileri yapmaktadır. Ancak üniversiteye girecek olan adaylara bu konuda özel bir uyarı yapmak gerekirse, özel yetenek sınavlarına girebilmek için sınavda 150 puan almak yeterli ancak yükseköğretim kurumları isterlerse bu baraj puanları yükseltebilme durumu söz konusu olmaktadır. Bu yüzden hangi üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız taban puan olarak hangi puanı açıkladığını özellikle dikkate almalısınız.

Bu uygulama sayesinde 240 bin barajına takılma sorunu yaşayacak olan adaylar 4 öğretmenlik programını tercih ederek “yeteneklerini” ortaya koyabilecekler.