Bilgi Üniversitesi

istanbulbilgiuniic

Kurucu Vakıf Bilgi Eğitim Ve Kültür Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 674
Toplam Öğrenci Sayısı 10003
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Hukuk Fakültesi 51.750,00 TL
İletişim fakültesi 41.500,00 TL
İşletme Fakültesi 41.500,00 TL
Mimarlık Fakültesi 51.750,00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 47.565,00 TL
Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi 51.750,00 TL
Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu 32.250,00 TL
Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu 30.900,00 TL
Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu 30.900,00 TL
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 30.900,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tophane Yurdu, Tophane Rezidans ve Santral Rezidans olmak üzere üç farklı yurt ve rezidans seçeneğine sahiptir.

TOPHANE REZİDANS: Toplam 23 öğrenciye hizmet vermektedir. Tophane Rezidans ’ta banyo ve mutfak odanın içinde yer almaktadır. Odada ayrıca geniş bir gardırop, bazalı yatak, çalışma masası, buzdolabı, televizyon, saç kurutma makinesi, ücretsiz kablolu ve kablosuz internet bağlantısı vardır. Rezidansta kesintisiz sıcak su ve doğalgazlı merkezi ısıtma sistemi mevcut ve 24 saat güvenlik hizmeti sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra gün boyu kampüslere ve Taksim’e ücretsiz servislerle ulaşım sağlanmaktadır.

SANTRAL REZİDANS: Toplamda 37 öğrenciye konaklama sağlıyor. Rezidansta bir oda ve bir banyodan oluşan ve büyüklükleri 12 ile 22 metrekare arasında değişen tek ve iki kişilik 28 oda bulunur. Tüm odalarda geniş birer gardırop, bazalı yatak, çalışma masası, buzdolabı, uydu bağlantılı LCD televizyon, saç kurutma makinesi, çelik para kasası ile kablolu ve kablosuz internet bağlantısı bulunuyor. Rezidansta kesintisiz sıcak su ve doğalgazlı merkezi ısıtma sistemi mevcut olmasının yanı sıra 24 saat güvenlik hizmeti de sağlanıyor.

TOPHANE YURDU: Toplam 426 öğrenci kapasiteli Tophane Yurdu’nda tek, iki, üç, dört, altı, sekiz ya da on dört kişilik odalardan birinde kalınabilmektedir. Odada çalışma masası, giysi dolabı, buzdolabı, telefon, duş ve tuvalet; bulunmaktadır. Yurtta ayrıca ortak kullanıma açık bir etüt odası, açık bilgisayar odası, kafeterya, televizyon odası

BURSLAR

Bilgi Üniversitesi öğrencilere ÖSYM’nin sağladığı bursların dışında öğrencilere başarı ve yeteneklerine göre de burs vermektedir. Burssuz statüde yerleşmiş öğrenciler de burs komitesinin değerlendirmesi sonucunda burs alabilirler.

ÖSYM Bursları; ÖSYM sınav kılavuzunda belirtilen burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretim ücretinin tamamını veya bir kısmını kapsayan karşılıksız burslardır. Burstan yaz okulu hariç, hazırlıkta iki yıla, lisansta altı yıla, ön lisansta üç yıla kadar yararlanılabilmektedir. Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler üniversite bünyesinde bölüm değiştirdikleri takdirde burs haklarını kaybederler.

Başarı Bursları; 2. ve 3. sınıfı başarıyla bitiren ve başarı bursu kriterlerini yerine getiren burssuz öğrencilere, bir sonraki akademik yıl için öğretim ücretinden %50 indirim sağlayan akademik başarı bursu verilir. Burslar bir akademik yıl boyunca geçerlidir; İngilizce Hazırlık Programı ve Yaz Okulu’nu kapsamaz.

Spor Bursları; Spor branşında milli takım seviyesine yükselmiş veya milli olmasa bile okul takımına seçildikten sonra yüksek performans göstermiş olan burssuz okuyan öğrencilere, Spor Koordinatörlüğü’nün teklifi ve Burs Komitesi’nin tespit edeceği oranlarda karşılıksız ‘sporcu bursu’ verilebilir. Bursun verilmesindeki esas, söz konusu öğrencinin eğitim başarısı öncelikli olmak üzere, kendi branşındaki okul takımında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni temsil etmesidir.

Maddi açıdan zorluk yaşayan öğrenciler, en az 1. sınıfı bitirmiş olmak ve ortalamasının en az 2.50 olması koşuluyla, İhtiyaç Burslarına başvurabilirler. Ayrıca bu zorluğu yaşayan öğrenciler Görevli Öğrenci Programı dahilinde yarı zamanlı çalışma olanağı bulabilirler. Programa katılan öğrenciler, üniversitenin bilgisayar-televizyon-fotoğraf laboratuvar ve stüdyoları, kütüphane, arşiv, spor salonu, tanıtım, halkla ilişkiler gibi birimlerinde görev yaparlar. Eğitimlerini aksatmayacak şekilde çalışan öğrenciye mali desteğin yanı sıra ücretsiz yemek kartı da temin edilir.

*University of Liverpool Çift Diploma Programları’nın dördüncü yılında ÖSYM bursu dışında burs imkânı sağlanamamaktadır.

KAMPÜSTE HAYAT

11.000’den fazla öğrenciye ve yaklaşık 600 akademik personele sahip İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin üç kampüsü bulunmaktadır: Kuştepe, Dolapdere ve Santral. Kent merkezindeki kampüsler, sosyal ve kültürel açıdan farklı olanak ve etkinliklerle dolu bir üniversite yaşamı sunmaktadır.

Kuştepe Kampüsü’nde geniş zengin bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede; kitap, e-kitap, dergi, e-dergi, nota, CD, DVD ve akademik internet kaynaklarından oluşan ve sürekli güncellenen zengin bir koleksiyon bulunmaktadır. Kütüphanedeki basılı kaynaklar ödünç alınabilir, e-kaynaklar ise günün 24 saati kampüs içinden veya dışından ulaşabilir durumdadır.  Sanal kütüphanede 34.500’den fazla e-dergi, 200.000’e yakın e-kitap ve 100 elektronik veri tabanı ile ansiklopedi bulunmaktadır. Öğrenciler; içinde yüzlerce kitabın yer aldığı e-kitap okuyucuları ödünç alabilir ve internet erişimin olmasa da okumayabilmektedir.

Bilgi Üniversitesi’nde 70’ e yakın öğrenci kulübü bulunmaktadır. Üniversitenin sosyal yaşantısında önemli bir yere sahip olan kulüpler, öğrencilerin fikirleriyle şekillenip, onların faaliyetleriyle büyümektedir. Bu doğrultuda öğrenci kulüpleri seminer, konferans, toplantı, konser, yarışma vs. düzenlemektedir. Öğrenciler kendilerini ifade edebilecekleri herhangi bir kulübe üye olabilirler. Bu kulüplerden bazıları şunlardır: Politika Kulübü, Münazara Kulübü, Psikoloji Kulübü, Mühendislik Kulübü, Halı Saha Kulübü, Dağcılık Kulübü…

Kuştepe Spor Tesisleri basketbol, voleybol, hentbol, salon futbolu ve masa tenisi gibi sporlar ve fitness için gereken altyapıya sahiptir. Dolapdere Kampüsü’nde bulunan Spor Tesisleri’nde ise yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kardiyo cihazları ve ağırlık istasyonlarıyla tüm egzersizlerin yapılabileceği fitness salonu, basketbol sahası, dans salonu ve yoga salonu bulunur.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Öğrenciler Erasmus değişim programıyla yurt dışında eğitim olanağına sahiptir. Bilgi üniversitesi öğrencisi olarak yurt dışında lisans tamamlama, yüksek lisans ve doktora imkânlarına sahip olunabilir. Erasmus değişim programlarıyla yurt dışında bir dönem veya bir yıl eğitim olanağı sunulmaktadır. Erasmus öğrencileri AB hareketlilik hibesinden yararlanabilirler. Bilgi Üniversitesi en fazla yurt dışı eğitim anlaşması yapan üniversitelerden biridir. 175’ten fazla üniversiteyle 315’ten fazla eğitim anlaşması bulunmaktadır. ABD’den Kore’ye birçok ülkeyle öğrenci değişim programı yapılmaktadır.

Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünyanın en geniş üniversiteler ağı Laureate İnternational Üniversitesi’nin Türkiye’deki ilk ve tek üyesidir. Bilgi Üniversitesi aralarında İngiltere’de University of Liverpool, University of Roehampton; ABD’de Kendall College, Santa Fe University of Art and Design, San Diego NewSchool of Architecture and Design, Walden University; Fransa’da École Supérieure du Commerce Extérieur; Almanya’da Business, Information and Technology School; İtalya’da NABA, İspanya’da Universidad Europea de Madrid’in de bulunduğu 60’tan fazla üniversiteden oluşan küresel bir eğitim ağının bir parçasıdır.

University of Liverpool işbirliğiyle gerçekleştirilen çift diploma programları (Medya ve İletişim Sistemleri, İşletme, İşletme-Ekonomi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Psikoloji*, Siyaset Bilimi*) öğrencileri, öğrenimlerinin son yılını University of Liverpool’da tamamlayacaklardır. Çift Diploma Programları YÖK onaylıdır.