Çankaya Üniversitesi

cankayauniversitesiic

Kurucu Vakıf Sıtkı Alp Eğitim Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 316
Toplam Öğrenci Sayısı 6900
Bulunduğu Şehir Ankara

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi 31.730,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 31.730,00 TL
Hukuk Fakültesi 31.730,00 TL
Mimarlık Fakültesi 31.730,00 TL
Mühendislik Fakültesi 31.730,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Çankaya Üniversitesi merkez kampüsünde bulunan , Kız ve erkek öğrenci yurtlarında, 23 adet tek kişilik, 20 adet üç kişilik ve 1 adet engelli odası bulunmaktadır. Toplam kapasite 84 kız, 84 erkek öğrenci olmak üzere 168 dir. 2016-2017 Güz dönemi yurt ücretleri tek kişilik odalarda 5.995 TL, üç kişilik odalarda kişi başı 3.939 TL olarak belirlenmiştir.

BURSLAR

Aday öğrencilerin Çankaya Üniversitesi’ne ÖSYM sınavlarındaki başarılarına göre  %25, %50 ve tam burslu yerleşme imkanları vardır. Ösym tarafından yapılan sınav sonucu üniversitemizi burslu olarak kazanan öğrencilerin bursları HİÇBİR KOŞULDA KESİLMEZ.

ÖSYS Yerleştirme Bursu

Sadece Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzlarında “Burslu” öğrenci alınacağı belirtilen programlara yerleştirilen öğrencileri kapsar. Çankaya Üniversitesi’nin burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece burs oranı kadar öğrenim ücretini kapsamaktadır.

ÖSYS bursu dışında üniversitemizde pek çok burs ve indirim verilmektedir.

Üstün Başarı Bursu

Çankaya Üniversitesi Tam Burslu programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerden LYS yerleştirme puanına göre Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara her yıl 9 ay süre ile ayda 2.200 TL, 251-2.000 arasında yer alanlara da her yıl  9 ay süre ile ayda 1.100 TL verilir. Bu burs karşılıksızdır ve öğrenim ücretlerindeki artış oranında güncellenerek normal öğrenim süresi boyunca öğrencinin yıl sonundaki genel not ortalaması dört üzerinden ikinin (2,00/4,00) altına düşmediği sürece devam eder.

Yurt Bursu

Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde 82 kişilik kız, 82 kişilik de erkek öğrenci kapasiteli modern, ücretli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Balgat kampüsündeki Özel Petek Kız Öğrenci Yurdu’ndan Çankaya Üniversitesi öğrencilerine özel kontenjan sağlanmaktadır. Çankaya Üniversitesi Tam Burslu programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerden LYS yerleştirme puanına göre Türkiye genelinde Dil puan türünde ilk 350, Dil puan türü hariç diğer puan türlerinde ilk 7.000 içine giren öğrencilerin tümü üç kişilik odalarda 3 öğün yemek dahil ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır ve sıralamasız olarak yurtlara yerleştirilecektir. Kayıt yaptırdığı yerleştirme puan türü ve başarı sırasına göre Dil puan türünde İlk 351-650 arasında yer alan, diğer puan türlerinde ise ilk 7.001-10.000 arasında yer alan öğrenciler ise üniversite yurtlarından %50 indirimli olarak yararlanırlar. Yurt bursları öğrencinin yıl sonundaki genel not ortalaması dört üzerinden ikinin (2,00/4,00) altına düşmediği, uyarı ve kınama dışında disiplin cezası alınmadığı müddetçe İngilizce Hazırlık programında geçirilecek bir yıl ile lisans programında geçirilecek en fazla dört yılı kapsar.Yurt ücretleri her yıl Mütevelli Heyetince belirlenir. Yurtlarla ilgili genel bilgilere Çankaya Üniversitesi web sitesinden ulaşılabilir.

Bilim Bursu

TÜBİTAK’ça  tespit   edilen  uluslararası bilimsel   yarışmalarda  altın, gümüş ve bronz madalya alan ve ödül aldıkları alanlardaki üniversitemiz Tam Burslu  programlarına kontenjan  dışı, ÖSYM’ce sınavsız  yerleştirilenlere Bilim Bursu verilir. Bu burs,  İngilizce Hazırlık Programı’nda geçirilebilecek süre dahil öğrencinin Çankaya Üniversitesindeki normal öğrenim süresi boyunca her yıl 9 ay süre ile verilir. Burs miktarları, altın madalya almış  olanlar için ayda 1.650 TL, gümüş madalya almış  olanlar için 1.210 TL, bronz  madalya almış  olanlar için 1.100 TL’dir.

Şehit ve Gazi Çocuğu Bursu

Üniversitemizin %50 Burslu, %25 Burslu  ve Burssuz Lisans programlarına yerleşen öğrencilerden terör şehidi  çocuğu olanlara her fakülteden 1 öğrenciye, Meslek  Yüksekokulunun  %50 Burslu  ve %25 Burslu  Ön Lisans  programlarına yerleşen öğrencilerden terör şehidi veya  terör gazisi  çocuğu olan  3  öğrenciye, Genelkurmay Başkanlığı’nca da belgelenmesi sonucunda Mütevelli Heyet Onayı ile yüzde yüz oranında (%100) burs verilir.

Akademik Başarı Bursu

Üniversitemiz %50 Burslu, %25 Burslu ve Burssuz programlarına yerleşen öğrencilere İngilizce Hazırlık Sınıfı hariç,  birinci  sınıf  sonundaki başarıları dikkate  alınarak yıl sonundaki genel not ortalamasına göre (4.00 üzerinden 3.00-3.49  arası  için öğrenim ücretinde  %20 indirim,  4.00 üzerinden 3.50-4.00 arası  için öğrenim ücretinde %50 indirim)  o  yılı izleyen  eğitim-öğretim yılı için geçerli  olmak  üzere karşılıksız olarak  normal öğrenimi  süresince verilir.

Sporda Başarı Bursu

Üniversitemiz %50 Burslu, %25 Burslu ve Burssuz programlarına yerleşen öğrencilerden, faaliyetlerimiz dahilindeki spor  branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyenlerle üstün başarı gösterebilecekleri ümidi verenler arasından kulüp  ve üniversite takımlarımızda oynamaya hak kazananlara Sporda  Başarı Bursu verilir. Bu burs, sadece indirim oranı  kadar  öğrenim ücretini kapsar.

Uluslararası Bakalorya (IB) Bursu

(1) 2014-2015 öğretim yılından itibaren orta öğretimlerini IB programlarından mezun olarak tamamlayan ve Çankaya  Üniversitesi’nin ön lisans ve/veya lisans programına kayıt yaptıran öğrenciye (İngilizce Hazırlık Sınıfı dahil), Uluslararası Bakalorya (IB) programları başarısına göre öğrenim ücretinde aşağıda belirtilen oranlarda burs kazanırlar.

Diploma Notu İndirim Oranı

40 ve Üstü %50

33 – 39 arası %25

KAMPÜSTE HAYAT

Üniversite öğrencilerine akademik, kültürel ve sosyal gelişim imkanları sunar. Kütüphaneleri, sosyal kulüp ve spor etkinlikleri ile bu gelişimleri destekler.

Üniversitenin eğitim, öğretim ve araştırma programlarını desteklemeyi ve tüm okuyucuların bilgi, belge ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan kütüphane, yeni yerleşkesi olan, Eskişehir 29. km.  de bulunan Merkez kampüs de 4000 m2.’lik bir alanda 90.000 cilt kitap ve 350 oturma kapasiteli 4 katlı binasında hizmet vermektedir. Ayrıca, 2000 yılından beri halen hizmette bulunan;1300 m2’lik alan, 30.000 kitap ve 340 kişilik oturma kapasitesiyle Şube kütüphanesi olarak; öğrencilerine Balgat Kampüste hizmet vermeye devam etmektedir.

Üniversite  73 öğrenci topluluğu ve sanatsal , bilimsel birçok etkinlikle öğrencilerin sosyal yaşamlarını renklendirir. Öğrenci topluluklarından bazıları; Amatör Doğa Sporları, Topluluğu Dans Topluluğu, Hukuk ve İletişim Topluluğu, Sualtı Topluluğu, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Topluluğu, Türk Tarih Platformu Topluluğu, Yapay Zeka ve Robotik Topluluğu gibi..

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak amacı taşıyan Erasmus Programı ile üniversite öğrencilerine farklı kültürleri ve ülkeleri tanıma imkanı sunar.

Toplam 15 farklı ülkeden 56 farklı Erasmus + Hareketliliği anlaşmaları yapılmış durumdadır. Bu üniversiteler ile öğrenci değişimler sürdürülmektedir.

Ayrıca Erasmus + Hareketlilik anlaşmalarımızın yanı sıra Amerika’da

  • Rutgers, New Jersey, New Brunswick Üniversitesi, Business School
  • Missouri University of Science & Technology ile de öğrenci ve akademisyen değişim alanında işbirliği anlaşmaları sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir