Haliç Üniversitesi

halicuniversitesiic

Kurucu Vakıf Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 239
Toplam Öğrenci Sayısı 6100
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER 2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi 25.000,00-30.000,00 TL
Mühendislik Fakültesi 31.000,00 TL
Tıp Fakültesi 60.000,00 TL
İşletme Fakültesi 27.930,00-29.040,00 TL
Mimarlık Fakültesi 27.930,00-31.840,00 TL
Güzel Sanatlar Fakültesi 29.000,00 TL
Konservatuvar 29.000,00 TL
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu 24.000,00-29.000,00 TL
Hemşirelik Yüksekokulu 26.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Üniversiteye ait yurt bulunmamaktadır. Öğrenciler şehirde bulunan devlet yurdu ya da özel yurtlar ile barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

BURSLAR

ÖSYM, sınav kılavuzunda yer alan burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretim ücretinin tamamını kapsayan karşılıksız öğrenim bursu verilir. Bu burslar, yabancı dil hazırlık sınıfı dahil normal eğitim-öğretim süresini kapsar.

Türkiye genelinde de ilk 250 öğrenci arasında yer alan ve kayıt yaptıran öğrencilere %100 burs ve aylık 1000 lira ek burs verilir. 251-500 arasında yer alan ve kayıt yaptıran öğrencilere %100 oranında eğitim-öğretim katkı payı ve aylık 500 lira harçlık verilir. Bu burslar, yabancı dil hazırlık sınıfı dahil öğrenci disiplin suçu işlemediği takdirde kesilmez..

Üniversitede ücretli olarak okuyan ve kayıtlı olduğu programlara en az iki yarıyıl devam eden öğrencilerden üstün başarı gösterdikleri saptananlara, o yarıyılı izleyen eğitim-öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız başarı bursları verilir. Başarı burslarına hak kazanabilmek için; yıl itibarı ile ilgili eğitim-öğretim programında gösterilmiş olan tüm derslerin alınmış olması, tüm derslerden başarılı olunması, sınıf başarı sıralamasında ilk üç içinde yer alınması ve disiplin cezası alınmamış olması gerekir. Sonraki yıllarda başarı sıralamasının düşmesi haline burslar kesilir.

Bazı Destek bursları:

    1.  İhtiyaç bursları: Doğal afet, yangın ve benzeri nedenlerle ya da ani olarak gelişen ve Burs Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda geçerli sayılabilecek bir nedenle ve belgelenerek kanıtlanması koşulu ile verilen burslardır.
    2.  Şehit-gazi çocuklarına verilen burslar: Bu durumdaki öğrencilere, durumlarını kanıtlamaları koşulu ile öğrenimlerine başlamalarından itibaren verilen burslardır.
    3.  Kardeşlere verilen burslar: Üniversitede okuyan kardeşlerin her birine öğrenimlerine başlamalarından itibaren verilen burslardır.
    4.  Üniversitede görevli kişilerin çocuklarına verilen burslar: Üniversitede görevli öğretim elemanları ile idari personelin çocuklarına öğrenimlerine başlamalarından itibaren verilen burslardır.

İstanbul’un en merkezi semtlerinden Mecidiyeköy, Şişhane, Şişli Bomonti ve Okmeydanı’daki dört kampüsta hizmet veren Haliç Üniversitesi, şehrin önemli ulaşım ve taşımacılık arterlerinin kesişme noktasına yürüme mesafesindeki ideal konumuyla öğrenciler için büyük avantaj sağlar, kent üniversitesi olma özelliğiyle de, öğrencilerinin, ders dışı zamanlarda tarih ve kültür ve sanat kenti İstanbul’un sayısız etkinliklerinden faydalanmalarını ayrıca, sosyal, kültürel, sportif ve diğer faaliyetlerle kendilerini geliştirmelerini mümkün kılar.

Üniversitenin kütüphaneleri, hizmetinde bulunduğu üniversitenin, gereksinim duyduğu her türlü bilgiyi, ne tür bir kaynakta yer alırsa alsın, sağlamakla, düzenlemekle ve bunlardan yararlanılması yolunda öğrencilere, öğretim elemanlarına ve diğer araştırmacılara hizmetler vermekle yükümlü olduğu bilinciyle çalışmalarını sürdürür.

Ortalama 13-15 sosyal kulüp ve topluluk ile öğrencilerin sosyal hayatları renklenir. Bunlardan bazıları; Turizm, Doğal Yaşamı Koruma Ve Çevre Kulübü, Bilim Ve Teknik Kulübü, Uzakdoğu Sporları Kulübü, Güzel Sanatlar Kulübü, Elektronik Ve Haberleşme Kulübü, Bilgisayar Kulübü…

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Haliç Üniversitesi, her üç merkezde yer alan restoranları ile öğrencilerine sıcak ve günlük yemek sunar. Gençlerin her gün almaları gereken besin değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanan mönüler öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Ayrıca, öğrenciler “fast-food” hizmeti veren kafeteryalardan da yararlanabilirler.

Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak amacı taşıyan Erasmus Programı ile üniversite öğrencilerine farklı kültürleri ve ülkeleri tanıma imkânı sunar. Birleşmiş milletler üyesi birçok ülke ile anlaşmalı olarak öğrenci değişimi yapılır. Bu süre en az 3 ay en fazla bir akademik yarıyıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir