Hasan Kalyoncu Üniversitesi

hasankalyocuuniversitesiic

Kurucu Vakıf Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 127
Toplam Öğrenci Sayısı 1324
Bulunduğu Şehir Gaziantep

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER – 2016

Eğitim Fakültesi 20.000,00-22.000,00 TL
Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi 20.000,00-23.000,00 TL
Hukuk Fakültesi 25.000,00 TL
İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi 20.000,00-22.000,00 TL
Mühendislik Fakültesi 20.000,00 TL
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu 15.000,00-23.000,00 TL
Yabancı Diller Yüksekokulu 20.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Kampüs içerisinde 304 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtlarının yapım çalışmaları devam etmektedir. Üniversitenin Yurtlarında 24 saat sıcak su, kahvaltı ve akşam yemeği, kuaför, internet salonu, çamaşırhane, okuma salonu, kantin, dinlenme salonu, kondisyon salonu vb. sportif ve kültürel ihtiyaçlarınıza cevap verecek birimler bulunacaktır. Bunun dışında kampüse yakın özel yurt alternatifleri de bulunur.

BURSLAR

ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda  % 100-75-50-25 burslu olarak belirtilen programlarından birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programlara yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrenciler yerleştikleri programın burs oranı kadar ücretten muaf olurlar. Burslar öğrencinin her burs tipi için belirlenmiş olan koşulları yerine getirmesi, devamsızlık yapmaması ve disiplin cezası almaması şartıyla devam eder.

Türkiye genelinde ilk 100 sırasına girenlere aylık 5.000 TL, 101 ile 500 arasına 3.000 TL, 501 ile 1000 arasına giren 2.000 TL, 1001 ile 5.000 arasında 1.500 TL, 5.001 ile 10.000 arasına giren öğrencilere 1.000 TL burs verilir. Bu burslar öğrenci derslere devam ettiği ve disiplin cezası almadığı takdirde eğitimi süresince devam eder.

Üniversitenin bölümleri arasında yatay geçiş yapan burslu öğrencilerin bursları kesilmez.

Öğrenciler son iki yılda milli olduklarını belgelemeleri şartıyla, %100 öğrenim bursu alabilirler. Dünya ve Olimpiyat, Avrupa, Türkiye şampiyonu olanlara 9 ay süresince sırasıyla 600, 500 ve 400 TL burs verilir.

Üniversitede öğrenimlerini başarı ile sürdüren öğrencilerden, içinde bulundukları akademik yıldaki ağırlıklı not ortalamaları 3.80-4.00 arasında olanlara %100, 3.60-3.79 arasında olanlara %50, 3.50-3.59 arasında olanlara %25 oranında öğrenim ücreti indirimi yapılır. Bu indirim, hak eden öğrenciler için müteakip yarıyıldan itibaren uygulanmaya başlanır.

Üniversiteye kayıt yaptıran şehit ve malul gazi çocuklarına %50 oranında indirim uygulanır.

Üniversiteye kayıt yaptıran engelli öğrencilere %50 oranında indirim uygulanır.

Üniversiteye okuyan öğrencinin kardeşinin kayıt yaptırması halinde yeni kayıt yaptıran öğrenciye %50 indirim uygulanır.

KAMPÜSTE HAYAT

Hasan Kalyoncu Üniversitesi geniş ve ferah bir kampüse sahiptir. Burada modern dersliklerin yanında öğrenciler için barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla yurt, kafeterya, spor tesisleri ve sağlık merkezi yer almaktadır.

Kütüphane yayın sağlama, ödünç verme, öğretim üyelerine kütüphaneler arası ödünç yayın/belge sağlama, multimedya, danışma, eğitim ve engelli kullanıcı hizmetlerini sunmaktadır. Kütüphane web sayfası üzerinden, güvenilir akademik bilgi kaynaklarına 7/24 erişilebilmektedir. Şu anda Ebscohost, Science Direct, Taylor and Francis, IEEE Xplore, Web of Science gibi e-veritabanları kütüphane ve üniversite kampüsü içerisinde kullanıma açıktır.   Kütüphane kaynakları Dünyanın ve Ülkemizin önde gelen yayınevlerine ait basılı kitap ve dergilerinin yanı sıra e-veritabanları, e-kitaplar, e-dergiler ve multimedya (Cd,Vcd,Dvd vb.) kaynakları ile zengin bir koleksiyona sahiptir.

Kampüs içerisinde yer alan spor kompleksi; sportif aktivitelerle, öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri ve sportif yeteneklerini ortaya çıkarmaları amacıyla oluşturulmuştur. Basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu, halı futbol sahası, öğrencilerin kullanımı için hazır durumdadır.

Üniversitede öğrencilerin ders dışı zamanlarını mesleki, bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirebilmeleri amacıyla öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Öğrenci kulüpleri, öğretim yılı içerisinde kongre, seminer, konferans, söyleşi gibi etkinlikler düzenlemenin yanı sıra gezi, parti, sportif oyunlar, turnuvalar, konser gibi sosyal ve kültürel faaliyetler yapabilirler.

Şu anda üniversitede öğrenciler tarafından kurulan Bilim ve Teknoloji Kulübü, Dans Topluluğu, Müzik Kulübü, Sinema Kulübü, Drama Topluluğu ve Spor Kulübü, faaliyetlerine aktif olarak devam etmektedir.

Son teknoloji ile donatılan kampüste öğrenciler, kendilerine üniversite tarafından hediye edilen dizüstü bilgisayarlarıyla her noktadan internete bağlanabilme ve podcast altyapısı ile derslerini internet üzerinden izleyebilme imkânına sahiptir.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak amacı taşıyan Erasmus Programı ile üniversite öğrencilerine farklı kültürleri ve ülkeleri tanıma imkânı sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir