Işık Üniversitesi

isikuniversitesiic

Kurucu Vakıf Feyziye Mektepleri Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 190
Toplam Öğrenci Sayısı 3.339
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi  42.000,00 TL
Güzel Sanatlar Fakültesi  42.000,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  42.000,00 TL
Mühendislik Fakültesi  42.000,00 TL
Mimarlık Fakültesi  42.000,00 TL

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Işık Üniversitesi yurtları, öğrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanısıra, topluluk dayanışmasını da teşvik eder. Şile Kampüsünde toplam 1.300 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunmaktadır.

Tek ya da 2, 3, 4 kişilik yurt odaları

Her yurt binasında; çalışma odaları, televizyon odaları

Her yurt binasında; çamaşır yıkama, kurutma ve ütü olanağı

Her yurt binasında; ortak kullanıma açık mikrodalga fırın, tost makinesi gibi küçük ev aletlerinin yer aldığı mutfaklar

Düzenli temizlik hizmeti (Gün aşırı) sunulur.

BURSLAR

Işık Üniversitesi başarı ve ihtiyaca yönelik çok çeşitli burs olanaklarına sahiptir. Işık Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin yaklaşık %60’ı burslu olarak öğrenim görmektedir. ÖSYM Bursları, Başarı Bursları, Yüksek Onur Bursu, Onur Bursu gibi başlıklar altında burslar verilir.

ÖSYM Bursları; %100, %50, % 25 LYS sınavı sonucu yapılacak tercihlerde burslu kontenjanı ile yerleşen tüm öğrencilere verilen burslardır. Işık Üniversitesi’nin burslu programlarına yerleşen öğrencilere sağlanan burs öğretim ücretini kapsar. Bu şekilde burs alan öğrencilerden yabancı dil hazırlık öğremini iki yıl sonunda başarı ile bitiremeyip tekrarlamak zorunda kalanların bursu kesilir. Ancak bursu kesilenlerin yabancı dil hazırlık öğrenimini başarıyla tamamlayarak lisans öğrenimlerine başlamaları durumunda kendilerine bursları tekrar bağlanır. Verilen burs yabancı dil hazırlık öğretimi için 2 (iki), lisans öğretim süresi için genel not ortalamasına bağlı olmaksızın kesintisiz 5 (beş) yıldır.

Başarı Bursları: İngilizce Hazırlık Programı’nı izleyen her yarıyıl sonunda, o yarıyıl için bağlı oldukları öğretim programında normal ders yükü kadar ders alan ve yarıyıl sonu notlarında “F” olmayan, ücretli ve kısmi burslu öğrenciler arasında birinci, ikinci ve üçüncü olan ve yarıyıl ortalaması 3.25 (üç nokta yirmi beş) ve üstünde olan öğrencilere verilen burstur.

Yüksek Onur Bursu: Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sıralamasında ilk 10 000’e girip Işık Üniversitesi’ne yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen burstur. Bu öğrencilerden öğrenimleri süresince öğretim ücreti alınmaz, Işık Üniversitesi yurtlarında ücretsiz kalırlar ve yaşam giderleri için kendilerine belirlenen bir miktarda parasal destek verilir.

Onur Bursu: LYS sıralamasında 10.000-20.000 arasına giren öğrencilere verilir bu öğrencilerden öğrenim ve yurt ücreti alınmaz. Bu burslar süresizdir.

LYS sonuçlarına göre, Işık Üniversitesi’ni ilk 3 (üç) sıradaki tercihlerinden birine yazan ve bu tercihi ile Üniversiteye yerleşen öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden yaklaşık % 25 indirim uygulanır.

Ayrıca öğrencilere herhangi bir spor dalında lisanslı olarak devam ediliyorsa indirim uygulanmaktadır.

Geri Ödemeli Burslar: Işık Üniversitesi’ne yeni kayıt olmuş veya ara sınıflarda okuyan öğrencinin öğrenim ücretini ödemede zorlanan velilere destek olmak amacıyla sadece öğrenim ücretlerini karşılamak için burs verilir. Bu burs öğrenci mezun olduktan sonra en geç üç yıl içinde tahsil edilir.

 

KAMPÜSTE HAYAT

Derslikler, laboratuvarlar, yurtlar, spor salonları son teknoloji ile donatılmıştır. 24 saat öğrenci kullanımını hedefleyerek tasarlanan kampüs her türlü imkana sahiptir. Depreme dayanıklı binalar, güvenlik sistemiyle risksiz bir çevrede yaşama şansı, bir tarafında deniz bir tarafında orman manzarası vardır.Işık Üniversitesi İstanbul’da, iki kampüste öğretim vermektedir. Şile Kampüsü Anadolu Yakası, Maslak Kampüsü Avrupa yakası üzerine kurulmuştur.

Türkiye’de 24 saat hizmet veren 5 üniversite kütüphanesinden biri olan Işık Üniversitesi Kütüphanesi’nde, 80 bini elektronik olmak üzere 119 binden fazla kitap bulunmaktadır. Türkçe ve yabancı dilde kitapların yanı sıra DVD film/belgesel koleksiyonu, slayt, ses kasetleri, CD-ROM gibi kitap dışı yayınların da yer aldığı kütüphanede, 37 adet CD ROM veritabanı ve 55 adet on-line veri tabanı ile 180 adet basılı dergi ve 27 bin elektronik dergi bulunmaktadır.

Üniversite eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan öğrenci kulüpleri, kendi ilgi alanlarına göre faaliyette bulunurlar Üniversite bünyesinde 40’ı aşkın öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrenci kulüpleri konferanslar, konserler, festivaller, sergiler, söyleşiler ve diğer benzer faaliyetleri organize ederler. Bu kulüplerden bazıları; Havacılık, Motor Sporları, Felsefe ve Düşünce, Dans, Uzakdoğu Sporlarıdır.

Üniversite bünyesinde öğrencilerin birbirleriyle ve sınıflar arası ilişkileri güçlendirici çeşitli sportif faaliyetler düzenlenir. Bu faaliyetler için üniversite bünyesinde 424 koltuk kapasiteli spor salonu, fitness salonları, Maslak Kampüsü’nde yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, açık hava basketbol,  voleybol,  tenis sahaları, bisiklet parkları, futbol sahası, halı saha, dans salonu bulunmaktadır

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Işık Üniversitesi, pek çok ülkede bulunan saygın üniversitelerle ortak çalışmalar yürütmektedir. Saygın eğitim kurumlarının yer aldığı Avrupa Üniversiteler Birliği (European University Association – EUA) üyesi olan Işık Üniversitesi ayrıca, OECD’nin (Organisation for Economic Cooperation and Development – Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) eğitim faaliyetlerine katılmakta, IMHE (Institutional Management in Higher Education – Yükseköğretimde Kurumsal Yönetim) Programı ve CERI (Center for Educational Research and Innovation – Eğitimde Araştırma ve Yenilikçilik Merkezi) ile işbirliğini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir