Kadir Has Üniversitesi

kadirhasuniversitesiic

Kurucu Vakıf Kadir Has Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 252
Toplam Öğrenci Sayısı 4.655
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Uygulamalı Bilimler Fakültesi 29.671,00 TL
Sanat ve Tasarım Fakültesi 45.278,00 TL
Hukuk Fakültesi 45.278,00 TL
İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi 45.278,00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 45.278,00 TL
İletişim Fakültesi 45.278,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Öğrenci Konukevleri,   Erkek Öğrenci Konuk Evi Hasköy’de,  Kız Öğrenci Konuk Evi Cibali Kampüs’ün hemen arkasında yer alıyor.
Tek ve iki kişilik odalardan oluşan toplam 67 yatak kapasiteli kız öğrenci ve tek, iki ve üç  ve dört kişilik odalardan oluşan toplam 110 yatak kapasiteli erkek öğrenci konukevlerinde öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabileceği tüm imkanlar sunulmakta.

Konukevlerindeki odalarda yer alan kişiye özel elbise dolabı, yatak, kitaplık ve çalışma masası gibi temel mobilyaların yanı sıra ortak alanlarda tv  salonu , çalışma odaları/ odası   , mutfak ( buzdolapları, mikrodalga fırın, su ısıtıcıları, su sebilleri) çamaşırhane ( ütü, çamaşır ve kurutma makineleri) bulunuyor.

Ayrıca öğrenciler bavul ve fazla eşyalarını koyabilmeleri için özel alanlar da mevcut…
Merkezi sistem ısıtma/soğutma ve, 24 saat kesintisiz sıcak su ve  internet bağlantısı ile öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veriliyor.
24 saat güvenlik hizmeti ve özel temizlik hizmetinin sunulduğu konukevlerinde kalan öğrenciler  Cibali Kampüs’te  bulunan  sinema salonlarında film günleri organize edebildiği gibi, Cibali Kampüs’e çok yakın  kapalı ve açık spor alanlarımızdan da faydalanabiliyor.

Kız Öğrenci Konukevi kız öğrenciler  için Cibali, Kadir Has Kampüsü’ nün hemen arkasında Nalıncı Kasım Sokak No 13-15 de

Erkek Öğrenci Konukevi erkek öğrencilerimiz için Keçecipiri Mahallesi Hasköy Mektebi Sokak No:4 Aynalıkavak / Hasköy adreslerinde bulunuyor.

BURSLAR

Kadir Has Bursu:

Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden;

ÖSYS sıralamasında

TM1, TM3, TS2, MF3, ve MF4  puan türlerinde;

ilk 100 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 2.000 TL;

ilk 500 (Dil puan türü hariç) içinde yer alan öğrencilere ayda 1.000 TL;

ilk 1000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 500 TL;

ilk 3000 (Dil puan türü hariç ) içinde yer alan öğrencilere ayda 250 TL;

eğitim desteği sağlanır.

Kadir Has Bursu bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır.

Kadir Has Bursunu kesintisiz alabilmeleri için öğrencilerin derslere kayıtlı olması derslere devam koşulunu yerine getirmesi ve genel not ortalamasının 1.80’in altına düşmemesi şarttır. Genel Not ortalaması 4.00 üzerinden 1.80’in altına düşürenlerin bursları, ortalaması 1.80 üzerine çıkana kadar askıya alınır.


Lise Bursu:

Kadir Has Üniversitesi; Türkiye genelinde akademik başarıları yüksek bazı liselerden mezun olan/olacak ve Üniversitemiz Fakültelerine yerleşen öğrencilere %50 burs imkanı sağlamaktadır. Bu burs, ilgili liselerden mezun olan/olacak öğrencilerin Üniversitemiz Fakültelerini, tercih listelerinde  ilk 3 sıra içerisinde belirtmeleri durumunda geçerli olacaktır. Öğrencilerin Fakültelerimizden herhangi birine ÖSYM tarafından %25 ya da %50 burslu yerleştirilmeleri durumunda bursların birleştirilmeleri söz konusu olmayıp, yüksek olan burs geçerli olacaktır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz.

Sevda ZAİM AYDINLI     (Rehber Öğretmen)    0212 533 65 32 (1223)     sevday@khas.edu.tr
Esma BOĞAZLIYAN         (Rehber Öğretmen)       0212 533 65 32 (1224) esmab@khas.edu.tr


Kadir Has Meslek Yüksekokulu Mezunlarına DGS Bursu:

Üniversitemiz  Kadir Has Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu  mezunlarına,  DGS sınavı ile Kadir Has Üniversitesi Lisans programlarına yerleşmeleri durumunda , eğitim ücretinden %30 oranında indirim yapılacaktır.


IB – Abitur – Matura Bursu:

Fakültelere yerleşen öğrencilerden Uluslararası Bakalorya (IB) diploması toplam notu 32-37 arasında olan öğrencilerden eğitim ücretinin yarısı;  38 ve üzerinde olanlardan tümü; Abitur diploma notu iki veya daha iyi olan öğrencilerden öğretim ücretinin yarısı; Maturada üstün başarı gösteren öğrencilerden eğitim ücretinin tümü alınmaz.


Selimpaşa Bursu:

İstanbul’un Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt ilçeleri ile Tekirdağ ili sınırları içerisinde kalan liselerden mezun olan ve Selimpaşa kampüsünde bulunan Kadir Has Meslek Yüksekokulunu tercih ederek, programlarına kayıt olan öğrencilere mezuniyet yılına bakılmaksızın eğitim ücretinden %25 indirim yapılır.


Spor Bursu:

İngilizce Hazırlık, Önlisans ve Lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyen ve Üniversite adına yarışlara katılabilecek olanlara değerlendirmeler sonrası verilir.

 


Khas Onur Bursu:

Her akademik yıl bitiminde, programı gereği o akademik yılda yarıyıllar bazında sorumlu olduğu kredi yükünü alarak zorunlu ve seçmeli tüm dersler ile Fakültesi tarafından belirlenen staj ve diğer tüm çalışmaları başarıyla tamamlamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi fakültesindeki öğrenciler arasında ilk yüzde beşlik dilime girmeyi başaran öğrenciler, bir sonraki akademik yıl ile sınırlı olmak üzere Khas Onur Bursuna hak kazanırlar.


Kadir Has Üniversitesi tarafından sağlanan burslardan birden fazlasına hak kazanan öğrenciler burslardan en yüksek olanını alırlar.

Üniversitemizin ABD’de Montana State University ve Purdue University Indianapolis ile  çift diploma verme anlaşmaları vardır. Başvuru koşullarını yerine getiren öğrenciler, 4 yıllık eğitimlerinin 2 yılını Kadir Has Üniversitesi’nde, 2 yılını da belirtilen üniversitelerden birisinde okuyarak, her iki üniversitenin de diplomasını almaya hak kazanabilirler.

İngiltere’de Coventry Universitesi ile olan çift diploma anlaşması çerçevesinde başvuru koşullarını yerine getiren İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (Uluslararası Ticaret ve Finans, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Ekonomi, İşletme bölümleri) ve İletişim Fakültesi (Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim Tasarımı, Yeni Medya, Reklamcılık ve Radyo, Televizyon ve Sinema bölümleri) öğrencileri 3 yıl Kadir Has Üniversitesi’nde, 1 yıl Coventry Üniversitesi’nde eğitim görerek çift diploma alabilirler.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi altında bulunan Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümlerinde kayıtlı öğrenciler tercihlerine göre 6. Yarıyıl (3.yıl) veya 7. Yarıyıldan (3,5. yıldan) sonra New York Institute of Technology’ye (NYIT) gidip, gittikleri yarıyıla göre 4 ve ya 5 yarıyıl okuyarak Kadir Has üniversitesi’nden Lisans Diploması, NYIT’den ise Yüksek Lisans Diploması almaya hak kazanırlar.

Başvuru koşulları ve detaylı bilgiler üniversitenin Uluslararası İşbirliği ve Eğitim Ofisinden sağlanabilir.

İstanbul dışından gelerek yurtta kalmak isteyen ilk 3000’den gelen öğrencilere üniversitenin öğrenci konukevinde 2-3 kişilik odalarda ücretsiz barınma imkânı sağlanır. Barınma imkanı normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için 5 yıl, fakültelerin birinci sınıfına başlayan öğrenciler için 4 yıldır. Barınma/Yurt Bursundan faydalanabilmek için öğrencilerin derslere kayıtlı olması ve devam koşulunu yerine getirmesi şarttır

KAMPÜSTE HAYAT

Haliç kıyısında yer alan ve geçmişten izler taşıyan “Europa Nostra Ödüllü” kampüs binası, artık çağın dinamiklerine uygun araştırma çalışmaları yapılan bir eğitim merkezi. Sadece kapalı kullanma alanı 45 bin metrekarenin üzerinde olan Kadir Has Kampüsü’nde derslikler, laboratuvarlar, merkez kütüphane ile fakülte, enstitü, rektörlük ve dekanlıklar bulunmaktadır.
Kadir Has Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri, bilim adamları, siyasetçiler, yöneticiler, işadamları, uzmanlar ile düzenledikleri paneller, konferanslar, forumlarla; yayınladıkları dergiler, bültenlerle;  sevilen sanatçılarla gerçekleştirdikleri birbirinden renkli söyleşiler, konserler, tiyatro oyunları, imza günleriyle; katıldıkları spor etkinlikleriyle, organizasyonunu üstlendikleri şenlikler, geziler, sergiler ve yarışmalarla son derece başarılı işlere imza atmaktadırlar. Kültür ve Sanat Kulübü, Lojistik Kulübü, Model Birleşmiş Milletler Kulübü, Mühendislik Kulübü, Münazara Kulübü, Müzik Kulübü, Pazarlama Kulübü, Radyo Kulübü, Reklamcılık Kulübü, Satranç Kulübü, Sinema Kulübü… aktif kulüplerden bazılarıdır.Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezlerinde kitap, videokaset, DVD, VCD, günlük gazete, popüler dergi, elektronik kitap, elektronik dergilerden oluşan zengin bir koleksiyon yer almaktadır. Bilgi Merkezi koleksiyonunda yer alan 20.000’den fazla elektronik dergi, 34 adet elektronik veri tabanı, ansiklopediler ve diğer elektronik kaynaklara kampüs içinden ya da dışından erişilebilmektedir. Son derece modern bilgisayar alt yapısına sahip olan Bilgi Merkezinde 8 adet internet bağantılı bilgisayar yer almaktadır.

Cibali Kampüsünde bulunan Spor Salonu içerisinde fitness center, studyo oda, bay ve bayan soyunma odaları, spor eğitmenleri odası bulunmaktadır. Spor Salonunda hentbol, voleybol, basketbol, badminton, tenis, masa tenisi, karate branşları antrenmanları yapılmaktadır. Öğrenciler, Akademik ve İdari Kadro çalışanları, Spor Salonu uygun olduğu zamanlarda kullanmaktadırlar. Cibali Kampüsü önünde bulunan Haliç kıyısında bir adet açık alan basketbol sahası, bir adet açık alan mini futbol sahası ve kürek takımına ait kayıkhane yer almaktadır.

Kampüs içinde bulunan Rezan Has Müzesi kültürel ve sosyal açıdan farklı bir zenginlik sunmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Avrupa Birliği’nin Erasmus programına katılarak, Avrupa’da bir ortak üniversitede bir veya iki dönem eğitim görebilme imkanı vardır. Almanya, Avusturya. Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda… Erasmus anlaşmasının olduğu bazı ülkelerdir.

Ayrıca öğrenciler ABD, Kanada, Çin gibi ülkelerdeki anlaşmalı üniversitelerde bir veya iki dönem değişim öğrencisi olarak okuyabilirler.

Çift diploma programları ile İngiltere veya ABD’deki ortak üniversitelerde bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, ekonomi, iibf bölümleri, turizm işletmeciliği gibi bölümlerde eğitim alma olanağına sahiptirler. Öğrenciler çift diploma için gittikleri üniversitenin öğrenim ücretini yatırmak zorundadır. Öğrenciler yurtdışında yaz okullarına da katılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir