Kemerburgaz Üniversitesi (Altınbaş Üniversitesi)

kemerburgazuniversitesiic

Kurucu Vakıf Mehmet Altınbaş Eğitim Ve Kültür Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 117
Toplam Öğrenci Sayısı 1278
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Eczacılık Fakültesi 39.990,00 TL
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 39.990,00 TL
Hukuk Fakültesi 39.990,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 39.990,00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 39.990,00 TL
Tıp Fakültesi 54.500,00 TL
Diş Hekimliği Fakültesi 54.500,00 TL

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Üniversite Konukevi (yurt) binasını Mahmutbey yerleşkesinde 2014 -2015 eğitim yılı içinde hizmete açmıştır.

Konukevimiz 24 saat görev yapan güvenlik personeli dışında; iç ve dış güvenlik kameralar, son teknoloji yangın detektörleri ve elektronik kapı sistemleri ile güvenliğiniz için en son teknolojik sistemlerle donatılmıştır.

Konukevi Müdürlüğü misafirlerimizin konforu ve rahat çalışma alanlarının yönetimi için 24 saat esaslı görev yapmaktadır.

Her odada banyo ve WC ve tezgah altı soğutucu bulunmaktadır. Ayrıca kişiye özel , çalışma masası, sandalyesi, 2 kapaklı gardırobu, yatak ve okuma lambası ile kendinizi evinizde hissedebilirsiniz.

Misafirlerimizin ihtiyaçlarına yönelik düşünülen çamaşırhanemizde 8 çamaşır ve kurutma makinesi ile ütü yapabileceğiniz alanlar mevcuttur.

Akademik yaşamı desteklemeye odaklanmış Konukevimizde çizim odaları ve ders çalışma alanları, bilgisayar ve printerlar 24 saat kullanılabilir.

Sosyal yaşamı desteklemek adına TV odalarımız , restaurant, yiyecek-içecek otomatları oyun salonu, fitness salonu, müzik ve odası bulunmaktadır.

Yurt ücretleri 8.000 ila 13.900 TL arasında değişmektedir.

BURSLAR

Öğrencilere ÖSYM Burslarının yanı sıra ÖSYS başarısı, akademik başarı, spor ve sanat alanlarındaki başarı gibi kriterlere bakılarak da burslar verilmektedir.

Üniversite tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler, ÖSYM tarafından yerleştirilecekleri programlarda belirlenen burs oranlarıyla eğitim görmeye başlar. Tam burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin tamamından % 75 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin dörtte üçünden % 50 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin yarısından % 25 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler ise öğrenim ücretinin dörtte birinden muaf olurlar. Burslar karşılıksız olup öğrenimlerine İngilizce Hazırlık Sınıfından başlayanlar için 5 akademik yıl, doğrudan lisans programlarından başlayanlar için 4 akademik yıl boyunca geçerlidir. Bu sürelerin aşılması durumunda burs oranı, ilk yıl giriş oranının %80’ine, ikinci yıl için %50’sine düşer. Üçüncü yıla uzama durumunda burs tümüyle kesilir. ÖSYM bursları akademik başarı düzeyinden bağımsız olarak normal eğitim-öğrenim süresince devam eder.

LYS yerleştirme puan türü sıralamasında ilk 2000 arasında yer alan ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesine yerleştirilen öğrenciler ayda 1.000 TL destek bursu almaya hak kazanır. Destek bursu, öğrencilerin eğitimlerini başarıyla sürdürmeleri koşuluyla normal öğrenim hayatları boyunca yılda 9 ay süreyle verilir. Bu öğrencilere ayrıca bir dizüstü bilgisayar hediye edilir ve ücretsiz üniversite yurdu imkânı sağlanır.

İngilizce Hazırlık Programından sonraki her akademik yılın sonunda, hem o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal dersleri almış hem de genel not ortalamasını 3.50’nin üstünde tutmuş öğrencilere Onur Bursu adı altında akademik başarı bursu verilir. Öğrenciler, belirlenen Onur Bursunu o yıl boyunca aşağıda gösterilen oranlarla almaya devam eder. Aynı koşulları sağlayan giriş %25, %50, %75 burslu öğrencilere de aynı oranlarda burs verilir. Bu burs için her akademik yılbaşında yeniden değerlendirme yapılır. Not Ortalaması Burs Oranı; bölüm birincisi öğretim ücretinin % 100’ünü,  bölüm ikincisi öğretim ücretinin % 50’sini, bölüm üçüncüsü öğretim ücretinin % 25’ini ödemez.

Bu bursların yanı sıra Çalışma Bursu, Destek Bursu, Öğrenim Kredisi ve %15 Kardeş İndirimi gibi imkanlar sunulmaktadır. Acil Sağlık Sigortası, ücretsiz İngilizce Hazırlık Yaz Okulu ve ücretsiz Güzel Sanatlara Giriş Kursu da öğrencilere sağlanan avantajlar arasında yer almaktadır.

Burslar akademik başarıya göre değerlendirilerek verilir ve eğitim programı boyunca geçerlidir. Öğrenciler ayrıca Üniversiteye girdikten sonra öğrenimleri sırasında üstün akademik başarı göstererek, burs statülerini iyileştirme fırsatına da sahiptir.  Belirtilen burslara İngilizce hazırlık programı dahil değildir. Üniversitenin tam burslu programlarından herhangi birine yerleşen ve İngilizce hazırlık okumak isteyen öğrenciler üniversitenin belirleyeceği miktarda öğrenim ücreti ödeyeceklerdir

KAMPÜSTE HAYAT

Üniversite eğitiminin vazgeçilmez unsurlarından biri sosyal hayatın akademik hayatı beslemesidir. Öğrenci kulüpleri, öğrencilerin sosyalleşmelerini sağlayacak, paylaşım ve dayanışma ruhlarını teşvik edecek etkinlik odaklarıdır. Üniversitedeki öğrenci kulüpleri, öğrencilerin eğilim ve talepleri doğrultusunda, kendi iradeleriyle oluşturulmuştur. Müzik, spor, sanat, girişimcilik, hukuk ve psikoloji gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren kulüpler, öğrencileri hem iş hayatına hazırlamakta hem de onların sosyal ve kültürel gelişimini zenginleştirmektir. Kulüp etkinlikleri ve üyeliği tüm öğrencilerin katılımına ve katkılarına açıktır. Dileyen tüm öğrenciler, ilgi alanları doğrultusunda kulüp kurabilme özgürlüğüne sahiptir.Kemerburgaz Üniversitesi modern ve büyük bir kütüphaneye sahiptir. Kütüphanede kitap, dergi, gazete, görsel-işitsel materyal vb. eserlerden yer almaktadır. 11.200 basılı kitap, 115 yabancı dergi aboneliği. 14 veri tabanı 550 civarında elektronik kaynak 29 bilgisayarın bulunduğu 60 kişilik çalışma salonu, 16 yerli yabancı gazete aboneliği bulunmaktadır. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Kütüphanesi; Görme Engelli öğrencilerin bilgi kaynaklarına erişimlerini sağlamak amacıyla “Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM)” projesine üye olmuştur. Bu programa konuşan kitaplık adı verilmiştir.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Erasmus Öğrenci Değişim Programlarıyla öğrenciler farklı ülkelerde anlaşmalı üniversitelerde belli bir dönem eğitim görebilirler. Programa katılım şartları üniversite tarafından belirlenmektedir.