Koç Üniversitesi

kocuniversitesiic

Kurucu Vakıf Vehbi Koç vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 526
Toplam Öğrenci Sayısı 7.048
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER – 2017

Fen Fakültesi 63.400 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 63.400 TL
Hukuk Fakültesi 63.400 TL
Hemşirelik Yüksekokulu 63.400 TL
Mühendislik Fakültesi 63.400 TL
Tıp Fakültesi 87.600 TL
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi 63.400 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Koç Üniversitesi, Ana Kampüs ve Batı Kampüs içindeki yurt binalarında toplam 2.877 kişilik yatak kapasitesine sahiptir.

Tüm yurt binalarında kablosuz internet, merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Öğrencilerimiz yurt binalarında bulunan çamaşırhanelerden ücretsiz faydalanabilmektedirler. Ayrıca Ana Kampüs yurt binalarında öğrencilerin ortak kullanımına açık mutfaklar bulunmaktadır. Odalarda; kablosuz internet erişiminin yanı sıra her öğrenci için kablolu internet bağlantısı, kablolu TV bağlantısı ve odaya ait telefon mevcuttur.

Her binada ortak kullanıma açık dinlenme odaları bulunmaktadır. Dinlenme odalarında bilgisayar, yazıcı ve Kablolu TV yayını izleme imkânı sunan LCD televizyonlar bulunmaktadır.

Yurt Müdürlüğü, yurt binalarından sorumlu 25 Yurt Sorumlusu, sağlık personeli, güvenlik ve teknik ekip ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Kız ve erkek yurtları ayrı binalardadır.

Her odada kişiye özel tahsis edilen yatak ve yatak koruyucu ile birlikte elbise dolabı, komodin, çalışma masası, koltuk, sandalye, kitaplık, mini buzdolabı ve abajur mevcuttur.

Yurt ücreti, yurt tipi göz önüne alınarak ortalama 3,500 TL ile 9,500 TL arasında değişmektedir.

BURSLAR

Semahat – Nursel Arsel / Suna – İnan Kıraç Üstün Başarı Bursu

Koç Üniversitesi’nin çeşitli programlarına Tam Burslu olarak en üst sıralamalarda yerleştirilecek 30 öğrenciye verilir. Bursların en az 3’er adedi Hukuk ve Tıp Fakülteleri’ne ayrılmıştır.

Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB)

Koç Üniversitesi’nde öğrencilerimizin %73’ü burslu eğitim görmektedir. 2016- 2017 eğitim yılı itibariyle öğrencilerimize üniversite sınavı ile belirlenen öğretim ücreti muafiyetine ek olarak sağlanan yurt, eğitim ve kitap desteklerinin dağıtılması ihtiyaç temelli olarak yeniden şekillendirilmiştir.

2016- 2017 eğitim yılında, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrencilerin yerleşebileceği üç temel burstan (% 100 Tam Burs, % 50 Destek Bursu ve % 25 Kısmi Destek Burs) biri olan % 100 Tam Burs, eğitim ve öğretim ücretinden muafiyeti ifade eder. Buna göre Üniversitemize % 100 Tam Burs ile yerleşen öğrencilerimiz Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkına sahip olabileceklerdir.

KUDEB Programı’na başvuru için öğrencilerden istenen tüm belgeler gizli tutulacaktır ve yalnızca KUDEB Programı değerlendirmesinde kullanılacaktır.

Başvuru detaylarını ve ayrıntılı bilgiyi Burslar Koordinatörlüğü KUDEB sayfasından edinebilirsiniz:
http://dos.ku.edu.tr/tr/kudeb

%100 Burs (Tam Burs)

Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere yurtlarda ücret ödemeden kalma olanağı, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderlerine katkı ihtiyaca bağlı olarak ve Üniversitenin düzenlemeleri dâhilinde devam etmek üzere sağlanabilir. İhtiyaç dâhilinde yapılacak başvurular tercih döneminden başlayarak değerlendirilir. (KUDEB Programı’nı inceleyiniz.)

%50 Burs ( Destek Bursu)

Koç Üniversitesi’nin %50 Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin yarısını kapsar.

%25 Burs (Kısmi Burs)

Koç Üniversitesi’nin Kısmi Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin dörtte birini kapsar.

Sporcu Bursu

Belirli bir spor dalında başarılı olan öğrencilere eğitim ücretinden %50’ye kadar muafiyet sağlayan sporcu bursu verilebilmektedir.

Koç Üniversitesi Sporcu Bursu değerlendirme kriterleri: – Aday öğrencinin Koç Üniversitesi’nin herhangi bir bölümünü başarı burslu veya burssuz kazanmak için yeterli puana sahip olması – Aday öğrencinin Spor branşlarında A milli, genç milli takım veya kulüp düzeyinde A takım ve genç takımda aktif olarak oynaması veya kısa süreli ara vermiş olması – Aday öğrencinin her seviyedeki milli ve kulüp müsabakalarının sonuçları, kişisel referansları – Aday öğrencinin herhangi bir sakatlığının bulunmadığının kendisi ve ailesi tarafından taahüt edilmesi – Aday öğrencinin üniversitemizi başarı burslu kazanması halinde alabileceği spor bursu da başarı bursu ile birleştirilir – Burs oranı, öğrencinin yukarıda belirtilen şartların ne kadarını karşıladığı; sporcunun öğrenci dekanı, spor koordinatörlerimiz ile yapacağı görüşme sonrası yapılacak değerlendirme ve rektörün onayı ile değişmektedir. – Aday öğrencilerle ilgili burs verilecek sporcu sayısı ve spor dalları okul yönetimi tarafından ihtiyaca göre her yıl yeniden belirlenmektedir.

Akademik Başarı Bursu

LYS sınavı sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, destek burslu (%50 burslu) ya da kısmi burslu (%25 burslu) programlarına yerleştirilen öğrencilere programlarındaki akademik dönem sonundaki başarı sıralamalarına dayanarak bir sonraki dönem için eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlanabilir.

Şehit Çocukları Bursu

LYS sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz, %50 veya %25 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları Tam Burslu olarak kabul edilir.

Öğrenci Dekanlığı Çalışan Öğrenci Bursu

Koç Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı çalışarak deneyim ve gelir elde etme imkânı da sunar.

Kitap Bursu

Her akademik dönem başında Kitap Bursu başvurusu yapan öğrenciler ihtiyaç durumlarına göre değerlendirilir ve kısmi ya da tam olarak kitap giderleri karşılanır. Kitap Bursu miktarı ve verilecek öğrenci sayısı her dönem için yeniden gözden geçirilebilir.

KAMPÜSTE HAYAT

Koç Üniversitesi ana kampüsü Rumeli Feneri, Sarıyer’dedir. Üniversite’nin, yeşilliklerin içinde yer alan kampüsü, 25 hektarlık bir araziye kuruludur. Üniversite’nin ayrıca Zekeriyaköy’de Batı Kampüsü, İstinye’de İstinye Kampüsü, Beyoğlu’nda ise ANAMED bulunmaktadır. Öğrenci odaklı bir eğitim anlayışına sahip olan Koç Üniversitesi’nde 4812 öğrenci bulunmaktadır. Üniversite, öğrencilerin kampüste ihtiyaç duyabilecekleri her tür sosyal hizmeti (Yurtlar, yemekhane, market, kuaför, kuru temizleme, banka, PTT, Sağlık Merkezi vb) sunmaktadır. Üniversite kampüsünde 85 laboratuvar bulunmaktadır.

Yerleşkede bulunan Suna Kıraç Kütüphanesi, Koç Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personelinin eğitim ve araştırma gereksinimlerine cevap veren çağdaş ve zengin bir kütüphanedir. 7.300 m²’lik bir alanda 750 kişilik oturma kapasitesi sunan Suna Kıraç Kütüphanesi’nde 2 adet 24 Saat Çalışma Salonu bulunuyor. Her iki salon 7 gün 24 saat hizmet sunuyor. Bu salonlarda internet bağlantılı bilgisayarlar ve lazer yazıcıların yanında kablosuz internet erişimi de mevcut. Kütüphane ’de 16 adet Grup Çalışma Odası var. Bu odalar öğrenci grupları tarafından dört saatliğine rezerve edilip kullanılabiliyor. 2010 yılı itibariyle koleksiyon sayısı, basılı kaynaklarda (kitap, dergi, tez vb.) 211.000, görsel-işitsel ve diğer kaynaklarda (slayt, video, DVD, VCD, disket, CD, vb.) 42.000 civarındadır. Ayrıca 55.000’i aşkın elektronik kitaba, abone olunan veri tabanları ve dergi paketleriyle yine 55.000’in üzerinde elektronik dergiye erişim sağlanmaktadır. Tamamı internete bağlı 60 bilgisayar terminalinden ve kampüsteki bütün bilgisayarlardan kütüphane kaynaklarına anında erişilebilir. Kablosuz internet erişimi kütüphane binası içinde mümkündür.

Öğrenci kulüpleri de Koç Kampüsünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Birçok alanda faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri öğrencilerin üniversite hayatını daha da kolaylaştırmaktadır. Koç Üniversitesi’nde aktif kulüp ve gruplarla beraber 40 öğrenci kulübü, 13 öğrenci grubu bulunmaktadır. Koç Üniversitesi’nde kulüpler aracılığıyla yıl boyunca festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallerden geleneksel hale gelmiş bazıları Tiyatro Festivali, Dans Festivali, Bahar Festivali, Folklor Festivali ve Kısa Film Festivalidir. Üniversite’nin ana kampüsü içerisinde farklı alanlarında yapılan bu festivallere okulun öğrencileriyle birlikte, dışarıdan katılım sağlanan etkinliklerde bulunmaktadır. Öğrenci Merkezinde 600 kişi kapasiteli bir öğrenci kafeteryası bulunmaktadır.

Koç Üniversitesi ana kampüsünde 2.000 izleyicinin oturma imkânına sahip olduğu çok amaçlı bir kapalı spor salonu, 1 adet açık tenis kortu, 1 adet yapay çim futbol sahası, 1 adet kapalı buz pateni pisti bulunmaktadır. 42mx32m ebatlarında olan Spor Salonu’nun içinde ana salonu panoramik açıdan gören 156m uzunluğunda koşu parkuru, squash ve raketbol kortu, aerobik ve dans salonları, fitness salonu, kardio salonu ve masa tenisi bölümü yer alıyor. Koç Üniversitesi’nde basketbol, tenis, kayak, snowboard, kürek, voleybol, hentbol, futbol, Amerikan futbolu, eskrim, sutopu, yüzme, step, masa tenisi ve buz hokeyi takımları bulunuyor. Üniversite geneline yönelik fitness programları uzman eğitmenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanıyor. Ayrıca spor eğitmenleri tarafından ücretsiz pilates ve tenis dersleri verilmektedir.

Koç Üniversitesi’nde yıl boyunca sürekli olarak çok sayıda kültür, sanat ve spor faaliyetleri düzenlenmektedir. Üniversite’nin ana kampüsünde tam donanımlı bir Spor Merkezi ve 370 kişi kapasiteli Sevgi Gönül Kültür Merkezi (SGKM) bulunmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Koç Üniversitesi’nin dünyanın önde gelen akademik kurumları ile ortaklıkları bulunmaktadır. Bugün Üniversitede çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci eğitimlerini sürdürmektedir. Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi tarafından yürütülen Öğrenci Değişim Programları, üniversitenin öğrencilerine bir dönem için yurt dışında anlaşmalı üniversitelerde eğitim görme fırsatı sunuyor. Programların amacı öğrencilerin kişisel gelişim gösterip, kendilerini daha iyi tanımalarına, sorumlu ve uluslararası bireyler olmalarına yardımcı olmaktır.

İlk kez 2004 senesinde yürütülmeye başlanan Öğrenci Değişim Programları ile 2011-2012 Akademik Yılı sonuna kadar 758 öğrenci yurt dışına gitmiş ve bu mükemmel tecrübenin bir parçası olmuştur. Üniversitenin anlaşmalı olduğu okullardan ise 2004 senesinden itibaren 986 öğrenci eğitim almak ve ülkemizi tanımak adına programlardan faydalanmışlardır.

Öğrenci Değişim Programları kapsamında yurt dışına eğitim almaya giden öğrenciler, gittikleri eğitim kurumunda anlaşma gereği hiçbir eğitim ücreti ödememektedir ve Koç Üniversitesi’nin eğitim ücretini ödemekle yükümlüdür. Programlardan faydalanan öğrenciler, eğitim almak için gittikleri ülke ve kurumda yurt, seyahat masrafları, yaşam masrafları ve vize masraflarını kendi bütçelerinden karşılamak durumundadırlar.

Erasmus Programı kapsamında Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelere giden öğrenciler eğitim gördükleri dönem için öğrenim hibesi almaktadırlar. Bu hibe gittikleri ülkelerde öğrencilerin masraflarını önemli ölçüde karşılamaktadır. Anlaşmalı okulların bulunduğu bazı ülkeler şunlardır; Çek Cumhuriyeti, Belçika, Danimarka, Almanya, Norveç, İrlanda, İsviçre, Portekiz