Kültür Üniversitesi

kulturuniversitesiic

Kurucu Vakıf Kültür Koleji Eğitim Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 417
Toplam Öğrenci Sayısı 7896
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi 36.850,00 TL
Hukuk Fakültesi 39.760,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 36.850,00 TL
Mühendislik Fakültesi 38.640,00 TL
Sanat ve Tasarım Fakültesi 36.850,00 TL
Mimarlık Fakültesi 39.760,00 TL
Eğitim Fakültesi 33.500,00 TL


YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Kız Öğrenci Yurdu

2, 3 ve 4 kişilik odaları bulunan İKÜ Kız Öğrenci Yurdu 211 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Odaların içerisinde banyo, tuvalet (24 saat sıcak su mevcut), yatak, yorgan, yastık, elbise dolabı, komodin, çalışma masası, mini buzdolabı, klima ve kablosuz internet mevcuttur.

Erkek Öğrenci Yurdu

2, 3 ve 4 kişilik odaları bulunan İKÜ Erkek Öğrenci Yurdu 148 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Odaların içerisinde banyo, tuvalet (24 saat sıcak su mevcut), yatak, yorgan, yastık, elbise dolabı, çalışma masası ve kablosuz internet mevcuttur.

Ortak Kullanım Alanları ve Kurallar

Her yurtta ayrı ayrı dinlenme salonları, çalışma salonları, mimarlar için çizim masalarının da bulunduğu çalışma salonları, internet salonları, çamaşırhane ve ütü odaları (çamaşır ve kurutma makinaları kullanımı ücretsizdir), kahvaltı ve akşam yemeklerinin servis edildiği yemekhane (Erkek Öğrenci Yurdu’nda ayrı binada) mevcuttur.

Yurtların temizliği günlük olarak temizlik personeli tarafından yapılmaktadır.

Bütün yurtlarda 7 gün 24 saat güvenlik bulunmaktadır. Giriş ve çıkışlar kimlik kartı ile turnikelerden yapılmaktadır. Yurtlara giriş saati hafta içi en geç saat 00.00, hafta sonu ise 01.00 olarak uygulanmaktadır.

Öğrenciler, İKÜ’nün Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan doktor ve psikologlardan ücretsiz olarak yararlanabilmektedir..

Ulaşım

Yurtlar Atatürk Hava Limanı’na araçla 10 dakikalık, metrobüs ve otobüs duraklarına 10 dakika, metroya 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yurtlar ve İKÜ yerleşkeleri arasında ring servis hizmeti verilmektedir.

Ücretler

2017-2018 Akademik Yıl Erkek Öğrenci Yurdu Ücretleri
Burssuz ve %25 Burslu %50 ve %75 Burslu %100 Burslu
2 Kişilik Oda 13.000 ₺ 9.750 ₺ 6.500 ₺
3 Kişilik Oda 11.400 ₺ 8.550 ₺ 5.700 ₺
4 Kişilik Oda 9.800 ₺ 7.350 ₺ 4.900 ₺
2017-2018 Akademik Yıl Kız Öğrenci Yurdu Ücretleri
Burssuz ve %25 Burslu %50 ve %75 Burslu %100 Burslu
2 Kişilik Oda 14.000 ₺ 10.500 ₺ 7.000 ₺
3 Kişilik Oda 12.000 ₺ 9.000 ₺ 6.000 ₺
4 Kişilik Oda 10.800 ₺ 8.100 ₺ 5.400 ₺

 

BURSLAR

İstanbul Kültür Üniversitesi, öğrencilerine temel bilimler alanında en çok burs olanağı sağlayan vakıf üniversitelerinden biridir. ÖSYM Burslarının yanında başarı sıralarına, tercih, akademik başarı gibi durumlara bakılarak da burslar verilmektedir. Öğrencinin disiplin cezası alması ya da yatay geçiş yapması durumunda bursu kesilir.

ÖSYM Bursu: ÖSYM’nin belirlediği burslu programlara yerleştirilen öğrenciler bursları oranında öğrenim ücretinden muaf tutulurlar. İKÜ’ de burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrencilerin bursları eğitim süresince kesintisizdir. Bu burslar lisans programlarında hazırlık dahil maksimum 7 yıl süreyle verilir.

LYS BAŞARISI:  LYS sonuçlarına göre TS puanında ilk 1000’e diğer puan türlerinde ilk 3000’e (yerleştirildiği Y-LYS puan türünden) giren adaylardan (DİL-1 puanı hariç) İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bir lisans programına yerleştirilen öğrenciler; İKÜ’ de normal eğitim süresi içinde yıllık öğrenim ücretini ödemezler. Ayrıca bu öğrencilere lisans öğrenimlerine katkı sağlamak için, aylık 900 TL (her yıl, 9 ay süresince) nakit öğrenci gereksinim bursu ile yıllık 2.000 TL. Nakit bilgisayar-kitap-cd bursu verilecek, öğrenci yurtlarda da ücretsiz olarak konaklama imkânı sağlanır. Karşılıksız olan nakit burslar öğrenci başarılı olduğu sürece devam eder (Daha önce herhangi bir üniversite de en az 4 yıllık fakülte ya da yüksekokul eğitimini tamamlayarak mezun olanlara yukarıda sözü edilen ilk 3000 bursu verilmez).

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ön lisans ve lisans programlarına, birinci tercihlerinden yerleşenlere % 15 indirim uygulanır. Ayrıca; 1’inci sıradan itibaren hiç ara vermeden İKÜ’ni tercih edip bu tercihlerinden kaçıncıya yerleşirse yerleşsin %15 İlk tercih indirimi uygulanır.

Başarı Bursları; İstanbul Kültür Üniversitesi’nin ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrenciler, belli ölçütler doğrultusunda belirlenen yılsonu başarılarına göre burs kazanırlar. Bu bursların miktarını ve nasıl verileceğini mütevelli heyeti belirler.

Bunlara ek olarak milli takım oyuncusu öğrencilere öğrenim ücretleri üzerinden % 25 indirim uygulanır. Bu burs öğrencinin okulda o spor branşında olduğu süre ile sınırlıdır.

KAMPÜSTE HAYAT

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy, Şirinevler ve İncirli Kampüsü olarak üç kampüste faaliyet göstermektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin Ataköy ve Şirinevler Yerleşkelerinde bulunan kütüphaneleri; eğitim-öğretim ve araştırma programlarını destekleyen; öğretim elemanları, öğrenciler ve çalışanların bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılayan ve onların dünyadaki bilimsel gelişmeleri günü gününe izlemesini sağlayan güçlü bir altyapıya sahiptir. İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan laboratuvarlarda öğrenciler uygulamalı çalışmalarla mesleki deneyim kazanmaktadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Birliği çatısı altında danstan geziye; fotoğraftan kariyere; kişisel gelişimden mimarlığa çok farklı alanlarda faaliyet gösteren 47 kulüp ve bu kulüplere bağlı 11 dal bulunmaktadır. Kulüp faaliyetlerinin, öğrencilerin ilgi alanları çerçevesinde toplumsal, kültürel, sportif, sanatsal, akademik ve bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak, onların, araştırmacı, girişimci, yaratıcı özelliklerini geliştirerek, hayata geçirmelerine olanak verecek faaliyetler olmasına özen gösterilir.

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde spor çalışmaları, Öğrenci Kulüpler Birliği bünyesinde kurulmuş olan Spor Kulübü sorumluluğunda yapılmaktadır. Salon sporları için (Özel Kültür İlköğretim Okulu)  Ataköy 9. Kısımda bulunan Spor salonu kullanılmaktadır. Tenis branşında, üniversite takımları ve Tenis Kulübü üyelerinin çalışabilmeleri için muhtelif yerlerdeki kortlardan yararlanılmaktadır. Futbol branşında çalışmalar, üniversitenin Ataköy Kampüsü yanındaki Londra Camping Halı Sahalarında, Terazidere Suni Çim Futbol Sahasında yapılmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde takım sporları da yapılmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy yerleşkesinde bulunan 750 seyirci kapasiteli Akıngüç Oditoryumu konser, tiyatro, konferans ve panel gibi pek çok sosyal kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

ULUSLARARASIEĞİTİM OLANAKLARI

İstanbul Kültür Üniversitesi, ERASMUS programı çerçevesinde Avrupa’daki 22 ülkede toplam 191 bölüm /programda 91 Üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Öğrenci değişim programları bir ya da iki yarıyıl olarak yapılabilir. 2004 Eylülden bu yana 285 öğrenci İKÜ’ den yurt dışına gönderilmiştir. Ayrıca 232 öğrencide misafir öğrenci olarak eğitim almıştır. Bu programda eğitimin yanı sıra staj imkânı da sunulmaktadır.

Bu programdan yararlanmak için bazı koşulları yerine getirmek gerekir; Bütün başvuran adaylar için Erasmus Notu belirlenir (Erasmus Notu: GNO %50 + Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı %50) , tüm adaylar için üniversite çapında uygunluk sıralaması hazırlanır ve Erasmus Kurum Koordinatörü, Erasmus değişim öğrencisi olmaya hak kazanan öğrencileri belirler.

Ayrıca Almanya’da bir Amerika Birleşik Devletlerinde üç Arjantin’de bir, Bulgaristan’da bir Avustralya’da bir ve İngiltere’de bir üniversite ile Erasmus Programı haricinde anlaşması bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi, bu üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin yanı sıra ortak araştırma ve projeler gerçekleştirmektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan mezunlara, üniversite diploması yanında AB ülkelerinde geçerli olan diploma eki verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir