Maltepe Üniversitesi

maltepeuniversitesiic

Kurucu Vakıf İstanbul Marmara Eğitim Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 437
Toplam Öğrenci Sayısı 6457
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER – 2016

Güzel Sanatlar Fakültesi 29.500,00 TL
Hukuk Fakültesi 31.000,00 TL
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi 32.500,00 – 34.000, 00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 32.500,00 TL
Tıp Fakültesi 51.000,00 TL
Eğitim Fakültesi 26.500,00 – 31.500,00 TL
Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 32.500,00 – 37.000,00 TL
İletişim Fakültesi 32.500,00 TL
Hemşirelik Yüksekokulu 18.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Her biri üç kattan oluşan Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Yurtlarının her katında karşılıklı iki daire, orta bölümde içerisinde kendi banyosu bulunan yan yana iki oda bulunmaktadır. Dairelerde;  içerisinde kendi banyosu bulunan dört oda, ortak kullanımlı mutfak bölümü yer almaktadır.  Odalarda bir ya da en fazla iki öğrenci kalabilmektedir.

Öğrencilerin rahatlığı ön planda tutularak hazırlanan halı ile kaplı odalarda; her öğrenci için birer yatak, dolap, etajer, kitaplık, portmanto, çalışma masası ve çalışma koltuğu bulunmaktadır. Odaların tamamında sınırsız kablosuz internet bağlantısı mevcuttur.

BURSLAR

Üniversite öğrencilere ÖSYM’nin sağladığı bursların yanında başarı durumlarına göre de ödüllendirmektedir.

Maltepe Bursu:

2017 ÖSYS sonuçlarına göre Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu dışındaki programların tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25, %50 ve %75 burslu kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, kesin kayıt sırasında %25 indirim uygulanır.

Yurt Bursu:

Lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına İstanbul dışından kayıt yaptıran öğrencilerden (son bir yıldır İstanbul dışındaki bir ilde ikamet ettiğini belgelemesi koşuluyla), yerleştirmeye esas olan puan türündeki Türkiye geneli başarı sıralaması; 1 – 2.500 arasında olanlara yurtlarda ücretsiz barınma ve üç öğün yemek, 2.501 – 5.000 arasında olanlara ise yalnızca ücretsiz barınma imkânı sağlanır.

Yukarıda açıklanan burs ve indirimlerin tamamı; zorunlu İngilizce hazırlık programı için bir yılı ve normal öğrenim süresini (önlisans programlarında iki yıl, lisans programlarında dört yıl, Tıp Fakültesinde altı yıl) kapsamaktadır. Disiplin cezası alan öğrencilerin tüm indirim ve bursları bir daha bağlanmamak üzere iptal edilir ve bu öğrenciler tam ücret öderler.

KAMPÜSTE HAYAT

Maltepe Üniversitesi Kampüsü öğrencilere eğitim ve sosyal hayatın iç içe yaşandığı bir kampüs hayatı sunmaktadır. Bu doğrultuda planlanan kampüste; kütüphane, sosyal alanlar, spor tesisleri, laboratuvarlar, sağlık merkezi, konferans salonları bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde öğrencilerin daha sosyal bireyler olmaları ve kendilerini gerçekleştirebilmeleri için faal birçok öğrenci kulübü bulunmaktadır. Sayısı 33’ü bulan bu kulüplerden bazıları şunlardır; felsefe kulübü, dans kulübü, Erasmus kulübü, gezi kulübü, dağcılık kulübü, bilim ve teknoloji kulübü…Üniversite Kütüphanesi, fakültelerin, enstitülerin ve meslek yüksekokulunun gereksinme duyduğu bilgi ve belgeleri edinerek sürekli olarak gelişmektedir. Kütüphane yaklaşık 2.500 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 230 kişilik oturma alanına sahiptir. Öğrencilerin rahat çalışabilecekleri serbest çalışma odaları, okuyucu bilgisayarları mevcut olup tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Kütüphane binasında wireless (kablosuz ağ bağlantısı)  vardır.

Maltepe Üniversitesi yerleşke içerisinde öğrencilerine birçok imkân sunmaktadır. Maltepe Üniversitelilere Sağlıklı yaşam alışkanlığını kazandırarak, kampüs yaşamı içerisinde spor becerilerini ve ruh sağlığını korumak amacıyla Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri kullanılmaktadır. 1200 Kişi kapasiteli çok amaçlı spor salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu ve çocuk havuzu, kapalı basketbol ve voleybol sahaları, futbol sahaları, açık spor alanları hizmete sunulmuştur.

Sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamının sağlanması eğitimin başarısı için de yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bu amaçla sağlık hizmetleri Marmara eğitim köyü yerleşkesinde bulunan ve 2 katlı ayrı bir bina olan sağlık merkezinde yürütülmektedir. Sağlık tesislerinde 7/24 hizmet veren doktor, hemşire ve sağlık ekibi üniversite öğrencilerine acil sağlık müdahaleleri için hazır bulunmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Öğrenci değişim programıyla öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünü yurt dışında tamamlayabilirler. Bu programa katılım şartları ve sağlanan destekler üniversitenin yıl içinde yayınlayacağı katalogla belirlenir.