Maltepe Üniversitesi

maltepeuniversitesiic

Kurucu Vakıf İstanbul Marmara Eğitim Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 437
Toplam Öğrenci Sayısı 6457
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER – 2016

Fen-Edebiyat Fakültesi 29.500,00 TL
Güzel Sanatlar Fakültesi 26.500,00 TL
Hukuk Fakültesi 31.000,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 29.500,00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 29.500,00 TL
Tıp Fakültesi 44.000,00 TL
Eğitim Fakültesi 24.000,00 TL
Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 29.500,00 TL
İletişim Fakültesi 29.500,00 TL
Hemşirelik Yüksekokulu 15.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Her biri üç kattan oluşan Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Yurtlarının her katında karşılıklı iki daire, orta bölümde içerisinde kendi banyosu bulunan yan yana iki oda bulunmaktadır. Dairelerde;  içerisinde kendi banyosu bulunan dört oda, ortak kullanımlı mutfak bölümü yer almaktadır.  Odalarda bir ya da en fazla iki öğrenci kalabilmektedir.

Öğrencilerin rahatlığı ön planda tutularak hazırlanan halı ile kaplı odalarda; her öğrenci için birer yatak, dolap, etajer, kitaplık, portmanto, çalışma masası ve çalışma koltuğu bulunmaktadır. Odaların tamamında sınırsız kablosuz internet bağlantısı mevcuttur.

BURSLAR

Üniversite öğrencilere ÖSYM’nin sağladığı bursların yanında başarı durumlarına göre de ödüllendirmektedir.

Üniversitenin “Burslu” kontenjanlarına yerleşen öğrencilere sağlanan burs, karşılıksız olup öğrenim ücretinin tamamını, “% 50 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere sağlanan burs öğrenim ücretinin yarısını, “% 25 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere sağlanan burs ise öğrenim ücretinin ¼’lük kısmını kapsamaktadır. Öğrenim ücretinin dışında kalan barınma, beslenme, kitap vb. ücretler öğrenci tarafından karşılanır.  Verilen burs; zorunlu yabancı dil hazırlık öğrenimi için bir yılı ve normal öğrenim süresini (ön lisans programlarında 2 yıl, lisans programlarında 4 yıl, tıp fakültesinde 6 yıl) kapsamaktadır. Bu süre zarfında herhangi bir yarıyıl sonunda, genel ağırlıklı not ortalaması 4.00 üzerinden 2.00’nin altına düşen burslu öğrencinin bursu kesilir. Disiplin cezası alanların ve devamsızlık nedeniyle başarısız olanların bursları bir daha verilmemek üzere kesilir.

Ayrıca üniversite tarafından başarı bursları da verilmektedir. 2.,3, ve 4.sınıfta öğrenim görüyor olmak. 90 ve üzeri not ortalamasına sahip olmak (4.00-3.58), başka burs almıyor olmak, öğrenim gördüğü programın birincisi olmak şartlarıyla öğrenciler bu burslara başvurabilirler.

KAMPÜSTE HAYAT

Maltepe Üniversitesi Kampüsü öğrencilere eğitim ve sosyal hayatın iç içe yaşandığı bir kampüs hayatı sunmaktadır. Bu doğrultuda planlanan kampüste; kütüphane, sosyal alanlar, spor tesisleri, laboratuvarlar, sağlık merkezi, konferans salonları bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde öğrencilerin daha sosyal bireyler olmaları ve kendilerini gerçekleştirebilmeleri için faal birçok öğrenci kulübü bulunmaktadır. Sayısı 33’ü bulan bu kulüplerden bazıları şunlardır; felsefe kulübü, dans kulübü, Erasmus kulübü, gezi kulübü, dağcılık kulübü, bilim ve teknoloji kulübü…Üniversite Kütüphanesi, fakültelerin, enstitülerin ve meslek yüksekokulunun gereksinme duyduğu bilgi ve belgeleri edinerek sürekli olarak gelişmektedir. Kütüphane yaklaşık 2.500 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 230 kişilik oturma alanına sahiptir. Öğrencilerin rahat çalışabilecekleri serbest çalışma odaları, okuyucu bilgisayarları mevcut olup tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Kütüphane binasında wireless (kablosuz ağ bağlantısı)  vardır.

Maltepe Üniversitesi yerleşke içerisinde öğrencilerine birçok imkân sunmaktadır. Maltepe Üniversitelilere Sağlıklı yaşam alışkanlığını kazandırarak, kampüs yaşamı içerisinde spor becerilerini ve ruh sağlığını korumak amacıyla Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri kullanılmaktadır. 1200 Kişi kapasiteli çok amaçlı spor salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu ve çocuk havuzu, kapalı basketbol ve voleybol sahaları, futbol sahaları, açık spor alanları hizmete sunulmuştur.

Sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamının sağlanması eğitimin başarısı için de yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bu amaçla sağlık hizmetleri Marmara eğitim köyü yerleşkesinde bulunan ve 2 katlı ayrı bir bina olan sağlık merkezinde yürütülmektedir. Sağlık tesislerinde 7/24 hizmet veren doktor, hemşire ve sağlık ekibi üniversite öğrencilerine acil sağlık müdahaleleri için hazır bulunmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Öğrenci değişim programıyla öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünü yurt dışında tamamlayabilirler. Bu programa katılım şartları ve sağlanan destekler üniversitenin yıl içinde yayınlayacağı katalogla belirlenir.