Medipol Üniversitesi

medipoluniversitesiic

Kurucu Vakıf Türkiye Eğitim Sağlık Ve Araştırma Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 280
Toplam Öğrenci Sayısı 1630
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Diş Hekimliği Fakültesi 60.480,00 TL
Eğitim Fakültesi 21.000,00 TL
Eczacılık Fakültesi 55.080,00 TL
Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 30.780,00 TL
Hukuk Fakültesi 43.040,00 TL
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 24.515,00 TL
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi 24.515,00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 33.480,00 TL
Sağlık Bilimleri Fakültesi 29.700,00 TL
Tıp Fakültesi 62.100,00 TL
Uluslararası Tıp Fakültesi 70.200,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Haliç Yerleşkesi’nin de bulunduğu tarihi yarımada, birçok devlet ve vakıf üniversitesine ev sahipliği yapması sebebiyle üniversiteler bölgesi olarak adlandırılabilir. Bu sebeple yerleşke çevresinde çok sayıda özel kız ve erkek yurtları bulunmaktadır.

Kavacık Yerleşkesi’nde bulunan üniversiteye ait kız ve erkek öğrenci yurtlarında ise barınma ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için teknolojik altyapıya önem verilmekte, modern çizgilerle donatılmış yaşam alanları oluşturulmaktadır.

2017-2018 Eğitim Döneminde Medipol Üniversitesi öğrenci yurtları, kız ve erkek öğrenciler için toplamda 2400 kişi kapasiteli planlanmıştır.

Erkek yurdu kuzey, kız yurdu ise güney kampüsün içinde yer almaktadır.

Kız yurdunun olanakları;

 • Oda tipleri: 3 ve 4 yataklı odalarımız bulunmaktadır.
 • 4 yataklı odalarda ranza, 3 yataklılarda ise karyola bulunmaktadır.
 • Odalarda her bir öğrenci için çalışma masası kitap raf ve dolapları ayrıca şifreli giysi dolapları bulunmaktadır.
 • Odaların içerisinde duş, wc, lavabo ve mini buzdolabı bulunur.
 • Wi-fi hizmeti verilmektedir.
 • Yurdun kendi yemekhanesi, mini bir hobi mutfağı, fitness salonu ve kantini bulunmaktadır
 • Ders çalışma alanları giriş katta hizmete sunulmuştur.

Erkek yurdunun olanakları;

Oda tipleri: 2 ve 3 yataklı odalarımız bulunmaktadır. Her odada duş, WC, mini buzdolabı, ayakkabı dolabı, telefon ve kablosuz internet olup tüm öğrencilerimize ait kitaplık, giysi dolabı, yatak ve çalışma masası mevcuttur. Ortak kullanıma açık fitness salonu bulunmaktadır.

YİYECEK-İÇECEK HİZMETİ

Yurtlarda öğrencilerimize 3 öğün yemek hizmeti sunulmaktadır. Yemeklerimiz açık büfe kahvaltı, seçmeli mönü ve salata bar şeklindedir. Yurtlarımızda yemek ücreti öğrencilerimize aittir. Ücretlendirme oluşturulan mönü üzerinden hesaplanır.

TEMİZLİK HİZMETİ

Yurtlarımızda temizlik hizmeti profesyonel şirkete aittir. Odalar, banyo ve WC ler, koridorlar uzman ekip tarafından her gün temizlenmektedir. Her öğrenciye nevresim takımı, battaniye yastık verilmekte ve 15 günde bir temizlik personeli tarafından değiştirilmektedir. Çamaşırhane ve ütü hizmetlerimiz mevcuttur. Yurtlarımızda makine başı çamaşır yıkama ücreti öğrenciye aittir.

GÜVENLİK HİZMETİ

 • Yurtlarımızda profesyonel güvenlik ekibi 24 saat hizmet vermekte olup öğrenci yurtlarımızın her noktası 24 saat güvenlik kameraları ile izlenmektedir.
 • Yurda girişlerde turnike sistemi uygulanmaktadır. Yurtlarımızda son giriş saati 23.30’dur. Gece görevlisi tarafından öğrenci yoklaması alınmaktadır.
 • Kız ve erkek yurtlarımızda gece görevlisi mevcuttur.
 • Evci çıkışlarında form doldurulmakta ve izin kayıt defteri tutulmaktadır.

ODA ÜCRETLERİ

Öğrenciler yurt hizmetlerinden bir akademik eğitim yılı boyunca faydalanabilirler Her eğitim yılı için kayıt yenilenmesi esastır.

Erkek Öğrenci Yurdu

 • İki kişilik oda yıllık ücreti: 10.000 TL+300 TL Depozit
 • Üç kişilik oda yıllık ücreti: 8.000 TL+300 TL Depozit

Kız Öğrenci Yurdu

 • Üç kişilik oda yıllık ücreti: 8.000TL+300 TL Depozit
 • Dört kişilik oda yıllık ücreti: 7.300 TL+300 TL Depozit

BURSLAR

Yerleştikleri program öncesindeki bütün tercihlerini İstanbul Medipol Üniversitesi’nin önlisans ve lisans programları arasından yapan adaylar Tercih Bursu ile eğitimlerine büyük avantajlarla başlayabilir. Siz de tercihlerinizi Medipol Üniversitesi’nden yana kullanın, Tercih Bursu’na hemen sahip olun. Programlar sayfamıza giderek, ilgilendiğiniz bölüm için uygulanan Tercih Burs miktarlarını görebilirsiniz. (Programlar sayfasına gitmek için tıklayın)

Tercih Bursu aşağıdaki şekilde uygulanır.

 • Sadece Tam Burslu ve %50 Burslu kontenjanı olan programların, %50 Burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 tercih bursu,
 • Tam Burslu, %50 Burslu ve %25 Burslu kontenjanı olan programların, %25 Burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 tercih bursu,
 • Ücretli kontenjanı bulunan Tıp Fakültesi ile Hukuk Fakültesinde ücretli kontenjana yerleşenlere öğrenim ücretinden %50 tercih bursu ve %25 Burslu kontenjanına yerleşenlere kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 tercih bursu verilecektir.

(Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin Türk Müziği Programı için tercih indirimi uygulanmayacaktır.)

ÖSYM BURSLARI

İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencileri ÖSYS sonucuna göre %100, %50 ve %25 burslu olarak eğitim hakkı kazanırlar. İstanbul Medipol Üniversitesi burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsamaktadır.

Barınma, beslenme, ulaşım, kitap, eğitim malzemesi vb. konular burs kapsamı dışındadır.

İstanbul Medipol Üniversitesinde verilen burslar karşılıksız olup ancak disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir.

ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARI EĞİTİM İNDİRİMİ

Ücretli, %25 veya %50 burslu olarak eğitim görecek şehit ve gazi çocuklarına %10 eğitim indirimi yapılmaktadır.

ÜSTÜN BAŞARI BURSU

Yerleştiği programın puan türünde standart eğitim süresince ve hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere;

 • İlk 100 e giren öğrenciye 5.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,
 • 101-250 arasında yer alan öğrenciye 4.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,
 • 251-500 arasında yer alan öğrenciye 3.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,
 • 501-750 arasında yer alan öğrenciye 2.000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı
 • 751-1000 arasında yer alan öğrenciye 1.500 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt olanağı verilecektir.

BAŞARI BURSU

Üniversitemizde her yıl sınıf seviyelerinde belirlenen şartları sağlayıp dereceye giren lisans öğrencilerine üniversitemiz tarafından ayrıca Başarı Bursu verilmektedir. Başarı Bursu alacak öğrenciler, tamamlanan eğitim öğretim yılı içindeki senelik ağırlıklı not ortalaması ve diğer şartlara göre belirlenmekte olup, ilgili burs sadece takip eden yıl için geçerlidir. *(Bahar yarıyılında not yükseltmek veya başarısızlık nedeniyle bütünleme sınavına girmeksizin almış olduğu notlar dikkate alınacaktır.)

 • Sınıf birincisi olan öğrenci bir sonraki eğitim-öğretim döneminde ücretsiz eğitim alır.
 • Sınıfında 2. olan öğrencinin eğitim ücretinin %50’si, kendisine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim yapılır.
 • Sınıfında 3. olan öğrencinin eğitim ücretinin %25’i kendisine tahakkuk edecek eğitim ücretinden ayrıca indirim yapılır.

Sınıfında ilk üç dereceye giren öğrencinin tam burslu olması durumunda, öğrenciye nakit olarak ve her yıl güncellenen tutarlarda destek bursu verilir. Zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık süreci hariçtir.

Başarı durumuna göre verilen bu burslar sadece takip eden yıl için geçerlidir.

YURT DIŞINDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliği bölümlerine yerleşen tüm öğrenciler ile Tıp Fakültesi ve Uluslararası Tıp Fakültesine MF-3 puan türünde ilk 2000 sıradan yerleşen öğrencilerden, ilk dönem hazırlık eğitimini üniversitede tamamlayıp yeterlik sınavını başaranlar, istekleri halinde, ileri İngilizce eğitimine Amerika’da devam edebileceklerdir. Bu eğitimi Üniversitemizin anlaşmalı kurumlarında alacak olan öğrencilerin eğitim ücreti Üniversitemiz tarafından karşılanacaktır.  Bu durumda öğrencilerin Üniversitedeki burs yurt gibi hakları devam edecektir.

KAMPÜSTE HAYAT

İstanbul Medipol Üniversitesi’nin büyük bir kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde güncel bilgiyi takip etmek amacıyla 4 gazete 18 basılı dergi yer almaktadır. Öğrenciler, e-kütüphane kanalıyla dünyadaki 25 daimi veri tabanı üzerinden milyonlarca elektronik kaynağa ücretsiz olarak ulaşabilirler. Kütüphane salonuna kurulan bilgisayarlar ile internet üzerinden araştırma yapabilirler.İstanbul Medipol Üniversitesi Unkapanı Yerleşkesi,  Suriçi’nde, Haliç’in kenarında yer almaktadır. Şehrin her tarafından kolaylıkla ulaşımı sağlanan Yerleşke, çevresindeki tarihi ve kültürel zenginlik ile öne çıkmaktadır. Modern binası, canlı lobisi, ferah kütüphanesi, çevre düzenlemeleriyle üniversite yaşamı için elverişli bir ortam durumundadır. İstanbul Medipol Üniversitesi’nin sunduğu ayrıcalıklardan biri de Haliç manzaralı, aydınlık dersliklerdir. Dersliklerde  akıllı ders tahtaları kullanılmaktadır. Her derslikte bilgisayar, projeksiyon cihazı ve derslerin kaydedilmesi noktasında kamera bulunmaktadır.

Medipol Üniversitesi’nde sosyal ve kültürel aktiviteler çoğunlukla üniversite tarafından desteklenen öğrenci kulüpleri aracılığıyla yürütülmektedir. Üniversite bünyesinde bulunan 15 öğrenci topluluğu aktif olarak çalışmalar yapmakta ve üniversite hayatını daha keyifli bir sürece dönüştürmektedir. Üniversitenin Türk Müziği Korosu ve Basketbol Erkek Takımı bulunmaktadır. Her yıl bahar döneminde tüm üniversitenin katıldığı bir futbol turnuvası düzenlenmektedir. Bilimsel çalışmalara teşvik amacıyla Öğrenci Bilim Şenliği düzenlenmektedir.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Erasmus programıyla öğrencilere eğitimlerinin bir dönemini yurt dışında tamamlama olanağı sunulmuştur. Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gidecek öğrencinin belirli bir düzeyde yabancı dil bilmesi gerekir. Öğrenci programa katıldığı takdirde barınma, yemek vs. ihtiyaçlarını kendisi giderir. Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yurtdışında çift diploma şansı bulunmaktadır.

Anlaşmalı üniversitelerin bulunduğu bazı ülkeler; Almanya, Polonya, Bulgaristan, Slovenya…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir