Sabancı Üniversitesi

sabanciuniversitesiic

Kurucu Vakıf Sabancı Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 210
Toplam Öğrenci Sayısı 2.953
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER – 2016

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi 49.000,00 TL
Yönetim Bilimleri  Fakültesi 49.000,00 TL
Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Fakültesi 49.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Sabancı Üniversitesi Yurtları, kampüs içinde yer almaktadır. Öğrencilerin % 71’i yurtlarda kalmaktadır. ÖSYM ile yerleşen tüm yeni öğrencilere, üniversite hayatına alışabilmeleri ve adaptasyon sürecinin hızlandırılması için ilk sene yurt garantisi verilmektedir.

Sabancı Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler, ilk yıllarında Sabancı Üniversitesi yurtlarında kalma hakkına da sahip olurlar. Ayrıca, İstanbul dışından gelen tüm öğrencilere sonraki yıllar için de öncelik tanınır.

Türkiye’de toplam öğrenci sayısına oranla en fazla yatak kapasiteli öğrenci yurdu Sabancı Üniversitesi’ndedir. 2 ve 4 kişilik yurt odaları, öğrencilerin kendi konfor alanlarını oluşturabilmeleri için düzenlenmiştir. Fiziksel koşullardaki rahatlık, konfor ve uygun fiyat olanakları, yurtta kalmayı avantaja dönüştüren diğer nedenlerdir.

Yurt odalarının tümünde duş-banyo, dolaplar, her öğrenci için ayrı telefon ve internet bağlantısı mevcuttur. Yurt odalarının tümünde duş-banyo, dolaplar, her öğrenci için ayrı telefon ve internet bağlantısı mevcuttur. Yatış-kalkış, okula giriş-çıkış saati gibi uygulamalar yoktur.

BURSLAR

Öğrencilere ÖSYM Burslarının yanı sıra ÖSYS başarısı, akademik başarı, şehit çocukları bursu, onur bursu spor ve sanat alanlarındaki başarı gibi kriterlere bakılarak da burslar verilmektedir.

Burslu öğrenim görmeye hak kazanmak için ÖSYM tarafından bu programlara yerleştirilmek gerekmektedir.  LYS sıralamasına ya da farklı diploma türündeki puana göre öğrencilerin faydalanabileceği ek burs olanakları da bulunmaktadır. Öğrenciler, derslere kayıtlı olarak öğrenimine devam ettiği ve disiplin cezası almadığı sürece, üniversiteye ilk girişte sağlanan burslar, normal öğrenim süresince kesintisiz devam etmekte ancak uzatılmamaktadır. Normal öğrenim süresi; Diller Okulu’nda geçirilebilecek bir yıllık veya bir dönemlik süreyi de kapsamak üzere; öğrenimine Diller Okulu’ndan başlayan öğrenciler için 5 yıl, doğrudan birinci sınıfa başlayan öğrenciler için ise 4 yıldır. Farklı diploma programına geçişlerde bursluluk durumu devam etmektedir.  Akademik başarısızlığa bağlı olarak herhangi bir burs kaybı söz konusu değildir.

Sabancı Üniversitesi lisans öğrencilerinden; ikinci sınıftan üçüncü sınıfa geçen ve gerekli başarı koşullarını sağlayan 5 öğrencinin yıllık öğrenim ücretinin %100’ünü kapsayan burs, başvuru olmaksızın “akademik başarı” nedeni ile verilir. Öğrencinin disiplin cezası almaması, normal öğrenim süresi içinde olması ve her yıl genel not ortalamasının en az 2.50 olması koşulu ile bursu mezuniyetine kadar devam eder.

Sabancı Üniversitesi lisans öğrencilerinden; birinci sınıftan ikinci sınıfa geçişte genel not ortalaması en az 3.50 olan ve ihtiyaç sahibi öğrenciler arasında en yüksek genel not ortalamasını sağlayan bir öğrenciye burs verilmektedir. Öğrencinin disiplin cezası almaması, normal öğrenim süresi içinde olması ve her yıl genel not ortalamasının en az 2.50 olması koşulu ile bursu mezuniyetine kadar devam eder. Burs, öğrenim ücreti ve dört kişilik odada yurt ücretinden muafiyet ile yıllık 320 TL’ye kadar kitap desteği ve 9 ay boyunca aylık 300 TL nakit ödemeyi kapsar. Akademik yılbaşında ilan edilen sürelerde, ihtiyaç bursu başvurusunda bulunan öğrenciler, Burs Komitesi tarafından uygun görüldükleri takdirde bu burstan yararlanabilirler. Karşılıksız olan İhtiyaç Bursu en fazla 9 ay süresince aylık nakit ödemeyi kapsar. Kısmi Zamanlı Çalışma: Tüm öğrencilerin üniversitenin birimleri tarafından ilan edilen iş ilanlarına başvurarak faydalanabilecekleri burs da mevcuttur. Bunun yanında her öğrenciye dizüstü bilgisayar verilmektedir.

KAMPÜSTE HAYAT

Sabancı Üniversitesi, şehrin karmaşasından uzak kampüsünde, öğrencilerin günlük hayatlarıyla ilgili tüm ihtiyaçlarını gidermektedir. Kampüste, Gösteri Merkezinden Spor Merkezine, Sağlık Merkezinden süpermarkete, Sinema Salonundan spor alanlarına kadar her türlü imkân bulunmaktadır. Öğrencilerin yüzde 70’inin yurtlarda kaldığı üniversite, Türkiye’de toplam öğrenci oranına göre en fazla yatak kapasiteli öğrenci yurduna sahiptir.

Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi, 600 kişinin rahatça çalışabileceği ve araştırma yapabileceği şekilde planlanmıştır.  Çağdaş bir dünya üniversitesinin sahip olması gereken tüm bilgilere ve bilgi kaynaklarına erişimi hedefleyen Merkez, 100 bine yaklaşan güncel basılı kitap, 20 bine ulaşan elektronik dergi ve 35 bin civarında multimedya koleksiyonuna sahiptir.

Sabancı Üniversitesi’nde öğrencilerinin kuruluşunu ve işleyişini üstlendiği 50 kulüp bulunmaktadır. Öğrenciler, kültürel ve sosyal etkinliklerini 912 kişilik, çok amaçlı Gösteri Merkezi’nde düzenleyebilmektedir.

Öğrenciler spor merkezinde hemen hemen bütün aktivite alanlarını bulabilirler. Futbol, basketbol, voleybol, tenis vs. alanları mevcuttur.

Kampüs içerisinde market, banka, ATM, çözüm merkezi, kuru temizleme, kuaför, kafeteryalar, seyahat acentesi, 900 kişilik ana yemek salonu, kitabevi gibi birçok olanak bulunmaktadır. Üniversite kampüsü içinde yer alan Sağlık Merkezi ile öğrencilere sağlık hizmeti verilmektedir. Tüm öğrencilere Özel Sağlık Sigortası güvencesi sağlanarak, farklı uzmanlık gerektiren durumlarda ve daha da önemlisi acil durumlarda, diğer sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanma olanağı sunulmaktadır. Ayrıca kampüste 24 saat boyunca tam donanımlı bir ambulans bulunmaktadır.

Öğrencilerin iş alanları, iş hayatının dinamikleri ve işe alım süreçleri hakkında bilgi edinmesi amacıyla Unilever, Turkcell, General Electric, Koç Holding, The Marmara Hotels, Accenture Danışmanlık gibi farklı sektörlerden firmaların katılımıyla her yıl Kariyer Ofisi tarafından Kariyer Ekspresi Fuarı düzenlenmektedir.

Kampüsünde, öğrencilerin fiziksel çalışma koşullarıyla ilgili tüm sorunlarının giderilmesi için faaliyet gösteren bir Çözüm Merkezi bulunmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Sabancı Üniversitesi, dünya ile bütünleşmiş bir üniversite olma vizyonuna paralel olarak çeşitli üniversitelerle değişim anlaşmaları yapmıştır ve yurtdışına en çok öğrenci gönderen ilk üç üniversiteden biridir.

Sabancı Üniversitesi’nin yurt dışındaki üniversitelerle yürüttüğü kapsamlı işbirliği programları, öğrenci / öğretim üyesi değişimi, ortak eğitsel materyallerin geliştirilmesi, ortak seminer ve konferans düzenlenmesi, ortak ders, modül, kurs ve çok disiplinli etkinliklerin düzenlenmesi gibi çeşitli aktiviteleri içermektedir.

Sabancı Üniversitesi’nin 150’den fazla dünya üniversitesi ile öğrenci değişim programı anlaşması bulunmaktadır. Eğitim kurumlarına çok çeşitli imkânlar sunan bu programlardan biri de Erasmus Programı’dır ve üniversitelerin birbirleriyle ve diğer kurumlar ile yapacağı işbirliklerini kapsamaktadır. Türkiye’de Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na dâhil olan 83 üniversiteden biri olan bu üniversitenin 29 ülkeden toplam 155 üniversite ile anlaşması mevcuttur. Bu üniversitede eğitim alan yabancı öğrenciler ile yurtdışında eğitim alan öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir