Sabancı Üniversitesi

sabanciuniversitesiic

Kurucu Vakıf Sabancı Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 210
Toplam Öğrenci Sayısı 2.953
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi 60.000,00 TL
Yönetim Bilimleri  Fakültesi 60.000,00 TL
Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Fakültesi 60.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Sabancı Üniversitesi Yurtları, kampüs içinde yer almaktadır. Öğrencilerin % 71’i yurtlarda kalmaktadır. ÖSYM ile yerleşen tüm yeni öğrencilere, üniversite hayatına alışabilmeleri ve adaptasyon sürecinin hızlandırılması için ilk sene yurt garantisi verilmektedir.

Sabancı Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler, ilk yıllarında Sabancı Üniversitesi yurtlarında kalma hakkına da sahip olurlar. Ayrıca, İstanbul dışından gelen tüm öğrencilere sonraki yıllar için de öncelik tanınır.

Türkiye’de toplam öğrenci sayısına oranla en fazla yatak kapasiteli öğrenci yurdu Sabancı Üniversitesi’ndedir. 2 ve 4 kişilik yurt odaları, öğrencilerin kendi konfor alanlarını oluşturabilmeleri için düzenlenmiştir. Fiziksel koşullardaki rahatlık, konfor ve uygun fiyat olanakları, yurtta kalmayı avantaja dönüştüren diğer nedenlerdir.

Yurt odalarının tümünde duş-banyo, dolaplar, her öğrenci için ayrı telefon ve internet bağlantısı mevcuttur. Yurt odalarının tümünde duş-banyo, dolaplar, her öğrenci için ayrı telefon ve internet bağlantısı mevcuttur. Yatış-kalkış, okula giriş-çıkış saati gibi uygulamalar yoktur.

Kampüs Yurtları KDV Dahil Ücret
Lisans öğrencileri
4 kişilik odada kişi başı (9 aylık) 7.400 TL
2 kişilik odada kişi başı (9 aylık) 10.000 TL
Yurt depozitosu (yurda ilk girişte bir defaya mahsus) 1.000 TL

BURSLAR

Sakıp Sabancı Teşvik Bursu:
Sakıp Sabancı Teşvik Bursunu, Mütevelli Heyeti her yıl değerlendirerek, yeni kontenjan, kapsam ve koşullar saptayabilir. Yıllık öğrenim ücretinin %100, %50 ya da %25’ini kapsayan “Sakıp Sabancı Teşvik Bursu”, 2017-2018 akademik yılı için “akademik başarı” nedeniyle toplam 85 lisans öğrencisine verilecektir. Ayrıca ihtiyaç sahibi ve başarılı lisans öğrencilerine de sınırlı kontenjan dahilinde “Sakıp Sabancı Teşvik Bursu”ndan yararlanma olanağı sağlanacaktır.

Dilek Sabancı Bursu:
Sabancı Üniversitesi lisans öğrencilerinden; ikinci sınıftan üçüncü sınıfa geçen ve gerekli başarı koşullarını sağlayan 5 öğrencinin yıllık öğrenim ücretinin %100’ünü kapsayan burs, başvuru olmaksızın “akademik başarı” nedeni ile verilir. Öğrencinin disiplin cezası almaması, normal öğrenim süresi içinde olması ve her yıl genel not ortalamasının en az 2.50 olması koşulu ile bursu mezuniyetine kadar devam eder.

Hacı Sabancı Bursu:
Sabancı Üniversitesi lisans öğrencilerinden; birinci sınıftan ikinci sınıfa geçişte genel not ortalaması en az 3.50 olan ve ihtiyaç sahibi öğrenciler arasında en yüksek genel not ortalamasını sağlayan bir öğrenciye verilir. Öğrencinin disiplin cezası almaması, normal öğrenim süresi içinde olması ve her yıl genel not ortalamasının en az 2.50 olması koşulu ile bursu mezuniyetine kadar devam eder. Burs, öğrenim ücreti ve dört kişilik odada yurt ücretinden muafiyet ile yıllık 500 TL’ye kadar kitap desteği ve 9 ay boyunca aylık 400 TL nakit ödemeyi kapsar.

Tenzile Erdoğan Bursu:
Sabancı Üniversitesi lisans programı 2.sınıfında öğrenim görecek, genel not ortalaması en az 2.50 olan, tercihen İstanbul dışından gelen ve Yönetim Bilimleri programına kayıtlı olan öğrenciler arasından, ihtiyaç sahibi 1 kız öğrenciye mezuniyetine kadar “Tenzile Erdoğan Bursu” verilecektir (Genel not ortalamasının 2.50’nin altına düşmesi durumunda öğrencinin burs durumu tekrar değerlendirilecektir). Tenzile Erdoğan Bursu yıllık öğrenim ile, 2 kişilik yurt ücretinden muafiyet ve 9 ay süreyle ayda 700 TL nakit ödemeyi kapsamaktadır.

Tuluğ Gokcetin Bursu:
Bu burs 2006 yılında kaybettiğimiz sevgili öğrencimiz “Tüluğ Gökçetin” anısına ailesi tarafından verilmektedir. Sabancı Üniversitesi lisans programı 2. sınıfında öğrenim görecek, genel not ortalaması en az 2.50 olan, ihtiyaç sahibi 1 öğrenciye mezuniyetine kadar “Tüluğ Gökçetin Bursu” verilecektir (Genel not ortalamasının 2.50’nin altına düşmesi durumunda öğrencinin burs durumu tekrar değerlendirilecektir). Tüluğ Gökçetin Bursu yıllık öğrenim ücretinin yarısındanmuafiyeti ve 9 ay süreyle ayda 500 TL nakit ödemeyi kapsamaktadır.

 

Ayşe (Gül) Aktaş Bursu:

Bu burs; annesinin adını Sabancı Üniversitesi’nde yaşatmak isteyen bir bağışçı tarafından verilmektedir. Sabancı Üniversitesi lisans programı 1.sınıfı tamamlamış ve genel not ortalaması en az 2.50 olan öğrenciler arasından, Burs Komitesince belirlenen ihtiyaç sahibi 1 kız öğrenciye normal öğrenim süresi içerisinde mezuniyetine kadar “Ayşe (Gül) Aktaş Bursu” verilecektir. (GNO 2.50’nin altına düşmesi durumunda öğrencinin burs durumu tekrar değerlendirilecektir). Ayşe (Gül) Aktaş Bursu; yıllık öğrenim ücretinden muafiyet ve 4 kişilik yurt muafiyetini kapsamaktadır.

Aylık İhtiyaç Bursu:

Akademik yıl başında ilan edilen sürelerde, ihtiyaç bursu başvurusunda bulunan öğrenciler, Burs Komitesi tarafından uygun görüldükleri takdirde bu burstan yararlanabilirler. Karşılıksız olan İhtiyaç Bursu en fazla 9 ay (Ekim-Haziran) süreyle aylık nakit ödemeyi kapsar. Maddi gereksinimin devam etmesi durumunda, öğrencinin her akademik yıl başında yeni başvuru yapması gerekir.

 

Deloitte Eğitim Vakfı (DEVAK) Bursu:
Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi veya Yönetim Bilimleri Fakültesi lisans programlarına yeni yerleşen burssuz ya da kısmi burslu öğrenciler arasından, ilgili kurum tarafından belirlenecek kontenjan dahilindeki ihtiyaç sahibi öğrencilere “Deloitte Eğitim Vakfı Bursu” verilmektedir.  DEVAK bursu, 12 ay süreyle, her bir bursiyer için aylık 500 TL, hazırlık sınıfı öğrencisi için aylık 400 TL’dir.

 

Mehmet Zorlu Vakfı Bursu:

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi veya Yönetim Bilimleri Fakültesi lisans programlarına yerleşen Tam Burslu (%100 öğrenim ücreti muafiyeti) öğrenciler arasından, başarılı ve ihtiyaç sahibi 5 öğrenciye Mehmet Zorlu Vakfı tarafından; başarı durumunun devam etmesine bağlı olarak normal öğrenim süresi boyunca 9 ay süreyle aylık 325 TL burs verilmektedir.

KAMPÜSTE HAYAT

Sabancı Üniversitesi, şehrin karmaşasından uzak kampüsünde, öğrencilerin günlük hayatlarıyla ilgili tüm ihtiyaçlarını gidermektedir. Kampüste, Gösteri Merkezinden Spor Merkezine, Sağlık Merkezinden süpermarkete, Sinema Salonundan spor alanlarına kadar her türlü imkân bulunmaktadır. Öğrencilerin yüzde 70’inin yurtlarda kaldığı üniversite, Türkiye’de toplam öğrenci oranına göre en fazla yatak kapasiteli öğrenci yurduna sahiptir.

Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi, 600 kişinin rahatça çalışabileceği ve araştırma yapabileceği şekilde planlanmıştır.  Çağdaş bir dünya üniversitesinin sahip olması gereken tüm bilgilere ve bilgi kaynaklarına erişimi hedefleyen Merkez, 100 bine yaklaşan güncel basılı kitap, 20 bine ulaşan elektronik dergi ve 35 bin civarında multimedya koleksiyonuna sahiptir.

Sabancı Üniversitesi’nde öğrencilerinin kuruluşunu ve işleyişini üstlendiği 50 kulüp bulunmaktadır. Öğrenciler, kültürel ve sosyal etkinliklerini 912 kişilik, çok amaçlı Gösteri Merkezi’nde düzenleyebilmektedir.

Öğrenciler spor merkezinde hemen hemen bütün aktivite alanlarını bulabilirler. Futbol, basketbol, voleybol, tenis vs. alanları mevcuttur.

Kampüs içerisinde market, banka, ATM, çözüm merkezi, kuru temizleme, kuaför, kafeteryalar, seyahat acentesi, 900 kişilik ana yemek salonu, kitabevi gibi birçok olanak bulunmaktadır. Üniversite kampüsü içinde yer alan Sağlık Merkezi ile öğrencilere sağlık hizmeti verilmektedir. Tüm öğrencilere Özel Sağlık Sigortası güvencesi sağlanarak, farklı uzmanlık gerektiren durumlarda ve daha da önemlisi acil durumlarda, diğer sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanma olanağı sunulmaktadır. Ayrıca kampüste 24 saat boyunca tam donanımlı bir ambulans bulunmaktadır.

Öğrencilerin iş alanları, iş hayatının dinamikleri ve işe alım süreçleri hakkında bilgi edinmesi amacıyla Unilever, Turkcell, General Electric, Koç Holding, The Marmara Hotels, Accenture Danışmanlık gibi farklı sektörlerden firmaların katılımıyla her yıl Kariyer Ofisi tarafından Kariyer Ekspresi Fuarı düzenlenmektedir.

Kampüsünde, öğrencilerin fiziksel çalışma koşullarıyla ilgili tüm sorunlarının giderilmesi için faaliyet gösteren bir Çözüm Merkezi bulunmaktadır.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Sabancı Üniversitesi, dünya ile bütünleşmiş bir üniversite olma vizyonuna paralel olarak çeşitli üniversitelerle değişim anlaşmaları yapmıştır ve yurtdışına en çok öğrenci gönderen ilk üç üniversiteden biridir.

Sabancı Üniversitesi’nin yurt dışındaki üniversitelerle yürüttüğü kapsamlı işbirliği programları, öğrenci / öğretim üyesi değişimi, ortak eğitsel materyallerin geliştirilmesi, ortak seminer ve konferans düzenlenmesi, ortak ders, modül, kurs ve çok disiplinli etkinliklerin düzenlenmesi gibi çeşitli aktiviteleri içermektedir.

Sabancı Üniversitesi’nin 150’den fazla dünya üniversitesi ile öğrenci değişim programı anlaşması bulunmaktadır. Eğitim kurumlarına çok çeşitli imkânlar sunan bu programlardan biri de Erasmus Programı’dır ve üniversitelerin birbirleriyle ve diğer kurumlar ile yapacağı işbirliklerini kapsamaktadır. Türkiye’de Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na dâhil olan 83 üniversiteden biri olan bu üniversitenin 29 ülkeden toplam 155 üniversite ile anlaşması mevcuttur. Bu üniversitede eğitim alan yabancı öğrenciler ile yurtdışında eğitim alan öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir