Şehir Üniversitesi

sehiruniversitesiic

Kurucu Vakıf Bilim Ve Sanat Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 177
Toplam Öğrenci Sayısı 1344
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi  38.180,00 TL
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 34.900,00 TL
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi 34.900,00 TL
İletişim Fakültesi 34.900,00 TL
Hukuk Fakültesi 38.180,00 TL
İslami ilimler Fakültesi 34.900,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

​​​Kız ve erkek öğrencilerimize hizmet verecek ŞEHİR öğrenci yurtlarımız, üniversitemizi tercih eden 1260 öğrenciye eğitimleri süresince huzurlu, güvenli ve sıcak bir ortam sunmayı amaç edinmektedir.
Yurt binalarımızda bulunan öğrenci odalarımızın tümü 3 kişiliktir. Bunun dışında yurtlarımızda her bir odada 2 öğrencinin kalabileceği 4 adet engelli odası yer almaktadır.
Yurtlarımızda öğrencilerimizin akademik çalışmalarını rahat bir ortamda sürdürmelerini sağlayabilmek ve mümkün olan en uygun yaşam konforunu sunabilmek düşüncesiyle tüm planlamalar yapılmıştır.
Yurt binalarımızda yer alan mutfak, çamaşırhane, ütü odaları, dinlenme odaları, çalışma odaları, mescit öğrencilerimizin ortak kullanımına açıktır. Merkezi sistem ile ısınan yurtlarımızda 24 saat kesintisiz sıcak su sağlanmaktadır.
Ayrıca binalarımızda öğrencilerimizin kullanımı için kablosuz internet erişimi, printer, gıda ve sıcak/soğuk içecek otomatları ve içme suyu sebilleri bulunmaktadır.​
​​2017-2018 AKADEMİK YILI YURT ÜCRETLERİ  ​​​
3 Kişilik Oda (WC/Banyolu) Ücret (Dönemlik/TL) Ücret (Dönemlik/USD)
Güz Dönemi 4.725 1.350
Bahar Dönemi 4.725 1.350
Yaz Dönemi 2.100 600
​*KDV dahil fiyattır. Yurt ücretine yemek dahil değildir.

**USD ödemesi sadece 2017 girişli uluslarararası öğrenciler için geçerlidir.​

BURSLAR

ÖSYM burslarının yanı sıra üniversite mütevelli heyetinin belirlediği kişilere de burs verilmektedir. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde burslar ve burs kapsamında aylık nakit ödenen destek bursları karşılıksız olup, öğrenci öğrenimine ve derslerine devam ettiği sürece İngilizce Hazırlık Programında geçireceği (1+1 yıl) süreyle lisans eğitimindeki (4+3 yıl) öğretim süresince not ortalaması koşulu veya ders geçme başarı koşulu aranmaksızın devam eder.

2016-2017 Akademik Yılında Üniversiteye giriş başarı bursu ile tam burslu kontenjanlara yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilerden, her yarıyıl derslere kaydolmak ve devam etmek şartıyla, yerleşme puanı ile ilgili programın puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 5000 içinde yer alanlara;

  • Öğrenim ücretinin tamamından muafiyet,
  • 9 ay süre ile yemek bursu,
  • Üniversitenin anlaşmalı olduğu konukevinde ücret ödemeden kalma imkânı,

İlk 1000 içinde yer alanlara ise bu haklara ek olarak 9 ay süre ile aylık 1000 TL nakit ödeme imkanı sağlanır.

Ücretli programlara birinci tercihinden yerleştirilenlere %10 oranında öğretim ücreti indirimini yapılmaktadır. Öğretim ücretinin tamamını akademik yılın başında ödeyenlere %5 indirim yapılır. Üniversite ayrıca her öğrenciye kayıt yaptırdığı takdirde bir bilgisayar vermektedir.

Akademik Başarı Bursu; Öğrencinin lisans eğitimindeki ilk akademik yılın bahar yarıyılı sonunda en az 30 krediyi, takip eden yıllarda ise o akademik yıla ait derslerin kredisinin %75’ini almış ve başarmış olması kaydıyla, genel not ortalaması en az 3.50 ve üzeri olmak üzere %25 ile %100 arasında değişen oranlarda yapılacak indirimi kapsar.

İslami İlimler (%75 burslu) lisans programına kaydını yaptıran öğrencilerden, kendi puan türlerinde ilk 5000’e girenler, Tam Burslu kontenjanlara ilk 5000’den yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere sağlanan tüm imkânlardan yararlanırlar.

Öğrenci birden fazla indirim (peşin ödeme indirimi ve ilk tercih bursu hariç) ve indirim niteliğindeki burs kapsamına girerse sadece birisinden ve en yüksek olanından yararlanır. Burslar ve indirimler öğrencinin ödemekle yükümlü olduğu ücret üzerinden yapılır.

KAMPÜSTE HAYAT

Altunizade’de Doğu, Batı ve Güney olmak üzere üç kampüs bulunuyor. Kampüsler; İstanbul’un ana ulaşım arterlerinin tam ortasında, otobüs ve metrobüs duraklarına yürüme mesafesinde, Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışında yer almaktadır. Kampüsler, öğrencilere ferah bir çalışma ortamı ve sosyal-kültürel faaliyetler düzenleme kolaylığı sağlarken aynı zamanda şehir yaşamıyla iç içe bir eğitim sunmaktadır.

Yazılı, basılı ve elektronik kaynaklardan oluşan kütüphanede kullanıcılar Üniversitenin eğitim, öğretim ve araştırma alanlarında geniş bir literatüre erişilebilirler. Kütüphanede Türkçe ve İngilizcenin yanı sıra öncelikle bölgenin dillerinden olmak üzere çok sayıda dil ve alfabeden koleksiyonlar yer almaktadır. Kitap, dergi, elektronik yayınlar vb. birçok kaynak yer almaktadır bunların yanında görsel materyaller de bulunmaktadır; DVD, VCD, CD, video kaset, disket formatındaki eğitim-öğretim amaçlı materyaller, ses kasetleri, müzik kasetleri ve CD’leri ile  gibi. Kütüphane sadece akademik ve bilimsel çalışmalara destek vermekle kalmayıp sosyal ve kültürel faaliyetleri ile de ŞEHİR ‘deki sosyal yaşamın merkezinde bulunur, film ve imza günleri, sergiler, söyleşiler, toplantılar kütüphanenin gündelik faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Öğrenci Kulüpleri sivil toplumun önemli bir parçasıdır, küçük işletmelerdir, sanat merkezleridir. Şehir Üniversitesi, öğrenci kulüplerini akademik hayatın değişmez bir parçası olarak görmekte ve bu bağlamda kulüplere her türlü desteği sağlamaktadır. Öğrenci Kulüpleri’nde derslerde öğrenilenleri pratiğe dökme şansı kazanılmaktadır. Öğrenciler dilediği kulüplere üye olabilir veya gerekli koşullar sağlanmışsa kendileri kulüp kurabilirler. Öğrenci kulüpleri yıl içerisinde kampüs hayatı içerisinde; konser düzenleyerek, münazara yarışmaları yaparak, seminerler vererek, turnuvalar düzenleyerek aktif rol alırlar. Müzik, Şehr-i Fotoğraf, İşletme, Politika, ITEC (Information Technology and Engineering Club), Tiyatro, Dans, Münazara ve Hitabet, FAAL Öğrenci Grubu aktif kulüplerin bazılarıdır.

Şehir ’de spor aktiviteleri hem sağlıklı yaşam için hem de öğrencilerin birbirlerini tanımaları, arkadaşlık ve dostluk ilişkilerini zenginleştirmeleri ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmaları için önemli. Basketbol, voleybol, futbol, badminton, masa tenisi, futsal, yüzme, step aerobik ve fitness branşlarında faaliyet gösterilmektedir.

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerine ikili anlaşmalarla, dünyanın önde gelen üniversitelerine gidebilme şansı tanımaktadır. Wisconsin Madison ve George Mason gibi ABD’nin ünlü üniversiteleri ile Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi gidilebilecek eğitim kurumları içinde yer alıyor.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin uluslararası tecrübe kazanması için değişim programlarını desteklemektedir. Uluslararası İşbirlikleri ve Değişim Programları ile İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerin, öğrenimlerinin en az bir dönemini yurt dışında geçirerek uluslararası tecrübe imkânı sunmaktadır.

ŞEHİR, Erasmus anlaşmalarıyla, Avrupa’daki üniversitelerde de eğitim fırsatı sunuyor. Okulu uzatmadan, yurtdışında alınan bütün dersleri saydırma olanağı vardır.

İstanbul Şehir Üniversitesi, değişim programlarına katılmadan da öğrencilerine uluslararası bir ortam sunuyor. Üniversitede eğitim gören öğrencilerin %12’sini uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir