TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

tobbetuuniversitesiic

Kurucu Vakıf Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 280
Toplam Öğrenci Sayısı 4984
Bulunduğu Şehir Ankara

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi 33.120,00 TL
Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fak. 33.120,00 TL
Hukuk Fakültesi 33.120,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 33.120,00 TL
Mühendislik Fakültesi 33.120,00 TL
Tıp Fakültesi 44.400,00  TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

TOBB ETÜ Öğrenci Konukevi, biri kız ve biri erkek öğrenciler için olmak üzere iki bloktan oluşur.   Binalar, 2 bodrum kat, 1 zemin kat, 12 yatakhane katı ve 1 tesisat katından oluşmakta olup beş yıldızlı otel konfor seviye standardında inşa edilmiştir. 192 adet tek kişilik, 408 adet çift kişilik ve 24 adet engelli odalarında toplam 1032 öğrenci barınabilir. Otopark kapasitesi 702’si kapalı alanda olmak üzere 766 araçlıktır. 2016-2017 konukevi ücretleri 10.000 TL ila 24.000 TL arasında değişmektedir.
Binada yatak odalarının yanı sıra kafeterya, lokanta, etüt alanları, spor merkezi, ziyaretçi odaları, bavul emanet odaları, çamaşır ve kurutma makineleri, sosyal alanlar, güvenlik ve sağlık birimleri bulunur. Yirmi dört saat sıcak su imkânı olan müstakil banyo ve tuvaletler ile otel standardında ısıtma-klima cihazları bulunan odalarda ayrıca kablosuz internet, telefon, elektronik kartlı giriş sistemi de kurulmuştur. Böylelikle tek bir çatı altında öğrencilerin her türlü ihtiyacına cevap verecek tesisler ve bina dışında yeşil alanlar ile dinlenme mekânları temin edilmiştir.

BURSLAR

ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda  % 100-75-50 burslu olarak belirtilen programlarından birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programlara yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrenciler yerleştikleri programın burs oranı kadar ücretten muaf olurlar.

% 100 burs kazanan öğrenci Ankara dışından geliyorsa konukevinden ücretsiz yararlanabilir. Başarı yüzdesi ile orantılı olarak aylık bir katkı elde eder (Türkiye derecesi 1-10.000 aralığındaki öğrencilere 400 TL-2.000 TL aralığında bir katkı). TOBB ETÜ’nün tam burslu öğrencilerine sağladığı tüm burs olanakları karşılıksızdır. Bu burs olanakları, öğrencinin akademik başarısından bağımsız olarak, Tıp Fakültesi öğrencileri için 8 yıl, diğer fakülte ve bölümlerin öğrencileri için 5 yıl + 1 dönem boyunca kesilmez. Belirtilen bu sürelere hazırlık sınıfı dahildir.

TOBB ETÜ’ye tam burslu kontenjan dışında kayıt yaptıran (kısmi burslu ve ücretli) öğrenciler, birbirini takip eden 3 dönem içinde Üniversitenin burs yönergesinde öngördüğü ders yükü şartlarını sağlamaları ve bu 3 dönem için ortalamalarının 3,50 ve daha yüksek olması halinde izleyen 3 dönem (1 yıl) için eğitim ücretinden muaf tutulurlar. Bu hakkı yeniden elde etmek için bir sonraki yıl aynı başarıyı göstermek gerekir.

Şehit çocukları kontenjanı kapsamında kayıt yaptıran öğrencilerin eğitim ücreti muafiyeti, hazırlık sınıfı dahil azami 5 yıl ve ilave 1 dönem süresince uygulanır

Herhangi bir spor dalında Milli Takım kadrosunda yer alan ve kayıt sırasında lisansı bulunan öğrencilere, milli takım kadrosunda yer aldıkları sürece, azami 5 yıl+1 dönem için, eğitim-öğretim ücreti muafiyeti sağlanmak üzere kontenjan tahsis edilir.

KAMPÜSTE HAYAT

TOBB ETÜ kampüsü Ankara’nın merkezi bir yerinde modern eğitim binaları, öğrencinin her türlü konforunun düşünüldüğü öğrenci konukevi, geniş sosyal ve spor olanakları, güvenli çevresi, bakımlı yeşil alanları ve alışveriş ve ulaşım olanaklarına yakınlığıyla öğrenciler için çekici bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

Kütüphanede 60’ı aşkın veritabanıüzerinden 130.000’den fazla kitap ve 26.000 dolayında dergide farklı zaman aralıklarında yayınlanmış ve yayınlanmakta olan makaleleri, tez, rapor gibi çeşitli türden diğer bilimsel belgeleri ve ekonomik sayısal verileri kapsayan elektronik bilgiyi, 61.000’i aşan basılı kaynaklarla bütünlemekte ve kaynaklarda gereksinimler doğrultusunda sürekli olarak zenginleştirme yapılmaktadır.  Bunların dışında 200’ü aşkın yerli ve yabancı basılı dergi ve 25 gazetenin aboneliği sürdürülmektedir. Kütüphanede müzik kayıtları, belgeseller vb. görsel–işitsel materyaller de sunulmaktadır.

Öğrencilerin sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ile sportif faaliyetlerini geniş olanaklarla destekleyen TOBB ETÜ’ de  öğrenci topluluklarının sayısı 60’a ulaşmıştır. Olimpik yüzme havuzu, saunalar, basketbol ve voleybol sahaları sosyal tesisler binası içinde yer alır. Yüzme, basketbol, voleybol, jimnastik, masa tenisi v.b. sporlara imkân tanıyan merkez mevcuttur. Yüzme havuzu ve sauna TOBB ETÜ öğrencileri tarafından belirli saatlerde ücretsiz olarak kullanılabilir.

Öğrencilerinin ve personelinin kampüse ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla, Ankaray’ın Bahçeli-Emek ve AŞTİ istasyonlarının bulunduğu güzergâh ile Sıhhiye güzergâhında günde yaklaşık 50 seferlik servis hizmeti verilir.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak amacı taşıyan Erasmus Programı ile üniversite öğrencilerine farklı kültürleri ve ülkeleri tanıma imkanı sunar. Almanya’dan İspanya’ya, Polonya’dan Bulgaristan’a Macaristan’a İtalya’ya Romanya’ya ve daha birçok ülkede anlaşmalı olduğu üniversiteler ile öğrenci değişimi yapılır.