TYT AYT Baraj Puanı Düşürüldü!

Günler öncesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından baraj puanlarının düşürülmesi gündeme gelmişti YÖK çalışmasını bugün tamamlayıp kamuoyu ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından son dakika açıklamalarda bulundu. ‘Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum.’ diyen Erdoğan, “Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.” dedi.

Şimdi durumu özetlemek gerekirse TYT de puanı 150 üzeri, AYT ve YDT de 180 ve üzerinde olan adayların “merkezi yerleştirme” ve “ek yerleştirme” işlemlerinde puan ve başarı sıraları korunarak tercih ve yerleştirme süreci daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacaktır. Yani 140 ve 170 barajları devam eden tercihlerde ve ek yerleştirmelerde geçerli olmayacak. Peki nasıl olacak ?

2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacaktır. Merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek olan bu ikinci ek yerleştirme imkânından “TYT puanı asgari 140”; “AYT/YTD puanı asgari 170” olan adaylar da yararlanabilecektir.​