Yaşar Üniversitesi

yasaruniversitesiic

Kurucu Vakıf Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 364
Toplam Öğrenci Sayısı 4.968
Bulunduğu Şehir İzmir

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Fen-Edebiyat Fakültesi 29.000,00 TL
Sanat ve Tasarım Fakültesi 29.000,00 TL
Hukuk Fakültesi 29.000,00 TL
İletişim Fakültesi 29.000,00 TL
Mühendislik Fakültesi 29.000,00 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 29.000,00 TL
Mimarlık Fakültesi 29.000,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

2010-2011 öğretim yılında faaliyete geçmiş olan Altın Yunus Öğrenci Yurdu 8‘er katlı 2 bloktan oluşup yaklaşık 400 öğrenciye hizmet vermektedir.
Tüm odalarda banyo ve tuvaletin oda içerisinde olmasının yanı sıra, standart olarak yatak ve çalışma ünitesi, kitaplık, elbise dolabı, ayakkabılık gibi temel mobilyalar ile mini buzdolabı, telefon ve yurt içinde her yerden internet erişimi sağlanmaktadır. Merkezi ısıtma-soğutma, yemekhane, kafe, market, kablosuz internet, çamaşırhane, bankamatik, revir, etüt odaları, tv-salonu, masa tenisi, bilardo, koşu bantları gibi bölümler yer almaktadır. 24 saat kesintisiz sıcak su mevcuttur.

  • Depozito                                                                            :      500 TL.
  • İki kişilik odada tek konaklama + kahvaltı                    :  15.500 TL.
  • İki kişilik odada konaklama + kahvaltı                           :  10.250 TL.
  • Üç kişilik odada konaklama + kahvaltı                          :    9000 TL.

BURSLAR

Yaşar Üniversitesi’nde öğrencilere ÖSYM Bursu, Başarı Bursu, Yetenek Bursu adları altında belli burslar verilmektedir.

ÖSYM Bursu: ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilere, ilgili mevzuat gereğince verilen burstur. Hazırlık Sınıfı dâhil olmak üzere verilecek olan burslarda, %100 Burslu; öğrenim ücretinin tamamını, %50 Burslu; öğrenim ücretinin yarısını ve %25 Burslu öğrenim ücretinin dörtte birini kapsar. Eğitim – Öğretim Bursu, öğrencinin akademik başarısına bağlı olup (genel not ortalaması 4.00 üzerinden 2.30 üzerinde olduğu sürece) tüm öğrenim süresince devam eder.

Akademik Başarı Bursu: Kayıtlı olduğu programda, birinci akademik yılın sonundan itibaren bölüm derslerini tamamlayan ve genel not ortalaması 4.00 üzerinden 2.30 ve üstü olan tüm öğrenciler burs almak için başvurabilir. Belirlenen kontenjanlar dâhilinde başvuran öğrencilerin % 25’ine tam burs, % 25’ine % 50 burs ve kalan % 50’sine ise %25 oranında Akademik Başarı Bursu verilir.

Yetenek Bursu: Yetenek Bursu, Üniversite Mütevelli Heyeti onayı ile spor, sanat vb. alanlarda özel başarıların sahibi olmuş ve bu başarısını belgeleyen öğrencilere verilir. Yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü kapsayan Yetenek Bursu’nun süresi, her yıl yenilenir.

Şehit Çocukları Bursu: ÖSYS sınavı sonucunda Yaşar Üniversitesi’nin programlarından birine girme hakkı kazanan şehit eşleri ve çocuklarına, malul gazilere, eşlerine ve çocuklarına verilebilir.

Bulunduğu öğretim programında genel not ortalamasının (güz ve bahar yarıyılları ile yaz okulu derslerin ağırlıklı not ortalaması) 2.30’nin altına düşürme, herhangi bir disiplin cezası almış olma, normal öğretim süresini (iki yarıyıl hazırlık sınıfı, dört yarıyıl ön lisans, sekiz yarıyıl lisans) aşma,   bulunduğu öğretim programından, üniversite içinde başka bir öğretim programına yatay geçiş yapma gibi durumlarda öğrencinin bursu kesilir.

KAMPÜSTE HAYAT

Üniversite öğrencilerine akademik, kültürel ve sosyal gelişim imkânları sunar. Kampüs alanı içerisinde spor merkezi eğlence alanları eğitim alanları spor salonları, kafeteryalar ve boş zamanlarını değerlendirebilecekleri dans odaları, oyun salonları ve fitness salonu bulunmaktadır.

Yaşar Üniversitesi kütüphaneler arasında ödünç kitap ve makale alıp verme işlemini içeren ulusal ve uluslararası bir sisteme üyedir. Türkiye’deki tüm üniversite kütüphaneleri ile ödünç kitap ve makale alıp verme işlemi yapılmaktadır. Yaşar Üniversitesi Bilgi Merkezi’nde; 49.000’i basılı 51.000’i elektronik olmak üzere toplam 100.000 kitap, 19.000 elektronik dergi, 320 basılı dergi, 24 tane veri tabanı bulunmaktadır

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Yaşar Üniversitesi Öğrenci Toplulukları, yıl boyunca kampüs içinde ve dışında gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik ile öğrenciler, akademik eğitimin yanısıra sosyal olarak da kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Kurulmuş olan topluluklardan bazıları şöyledir; Aikido Topluluğu, Dans Topluluğu, Finans Ve Borsa Topluluğu, Havacılık Topluluğu, Robot Topluluğu, Yelken Topluluğu…

Üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak amacı taşıyan Erasmus Programı ile üniversite öğrencilerine farklı kültürleri ve ülkeleri tanıma imkânı sunar. Anlaşmalı üniversitelerin bulunduğu bazı ülkeler şunlardır: Fransa, İtalya, Belçika, Almanya, Romanya, Yunanistan, İspanya, İsveç…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir