YKS Puanlar-Sıralamalar Düşer mi?

Puanlar düşer mi? Sıralamalar geriler mi gibi sorular kafanızda dönüp duruyor. Bu yıl sistem değişti. Maalesef elimizde yeni sisteme göre belirlenmiş puan ve sıralama yok! Yani neye göre düşüş ya da yükseliş olabilir bu belli değil.

En başta şu farkı belirtelim puanlar sınavın zorluk düzeyine göre değişiklik gösterir; sınav zor olursa puan yüksek olur, sınav kolay olursa aynı netle daha düşük bir puan alınır. Öte yandan sıralamayı belirleyen ilgili bölümün kontenjanı ve bu bölümün tercih edilme sayısı arasındaki orandır. Bir örnek düşünelim;

Diyelim Ankara Hukuk 5 bin sıralamadaki öğrenciyi alıyor. Bu sıralama için sınavın zor olduğu bir sene 135 net yapmanız gerekiyorsa; kolay olduğu bir sene 145 net yapmanız gerekebilir. Ancak her durumda genel olarak Hukuk Fakültesi ve özel olarak Ankara Hukuk Fakültesinin kontenjanlarında bir değişiklik olmamışsa sıralama aynı kalacaktır.

Yerleştirmede önemli olan aldığınız puanla tercih ettiğiniz bölümün kontenjanına girebilmeniz. Kaçıncı sırada tercih ettiğinizin bir önemi yok. Mesela aynı bölümü 20. Sırada tercih eden kişinin puanı 1. Sırada tercih edenden fazla ise 20. Sıradaki yerleşir. İşlem şöyle yapılır:

  • Aynı bölümü tercih eden adaylar en yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır.
  • Bölümün kontenjan sayısı kadar aday yerleştirilir.
  • Son adayın puanı ve sıralaması o bölümün taban puanı ve en düşük başarı sıralaması olarak açıklanır.

Bu sene problem şu; Sistem değiştiği için bu şekilde oluşan geçen yılın verileri bir şey ifade etmiyor. Şu an yeni sisteme göre hiçbir okulun puanı ve sıralaması belli değil.

VE BOŞUNA BEKLEMEYİN! BÖYLE BİR PUAN YA DA SIRALAMA AÇIKLANMAYACAK!

Açıklanan sonuçlara göre sayısal alanlarda özellikle 90-100 bin sıralamalara kadar 2019 Başarı sıralamalarını dikkate alarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ancak Eşit Ağırlık puan türünde sıralamanızı % 20 kadar yükselterek değerlendirebilirsiniz. Yani diyelim Eşit Ağırlık sıralamanız 40 binse 30-32 bin olarak düşünün ve 2019 başarı sıralamalarını buna göre baz alın.

Sözel puan türü için de geçen yıla göre çok fazla değişim olacağını düşünmüyoruz. 2020 başarı sıralamalarını dikkate alabilirsiniz.

 

Bizim önerimiz; YKS’de Kaç Netle Hangi Bölüm Kazanılır yazımızı okuyun ve istediğiniz bölümü kazanmak için en az kaç net yapmanız gerektiğini öğrenin.