Asal Çarpanlarına Ayırma Konu Özeti

Matematik konuları genel olarak zorlayıcı olabilmektedir. Matematikte dört işlemden sonra gelen konulardan bir tanesi de asal çarpanlar konusudur. Asal çarpanlar konusu sayısal konularda oldukça önemlidir. Asal çarpanlar sayılar hakkında daha kolay işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bir sayının asal çarpanı nasıl bulunur? Sizler için asal çarpan bulma işleminin nasıl yapıldığını detayları ile derledik.

Asal Sayı Nedir?

Asal sayıları bilmek asal çarpanları öğrenmek için gerekli bir adımdır. Bir sayının asal olması için kendine ve 1 sayısına bölünebilmesi gerekmektedir. Verilen sayı kendisinden ve 1’den başka bir sayıya bölünebiliyorsa asal değildir. En küçük asal sayı 2’dir. 2, 3, 5, 7, 11 sayıları asal sayılara örnektir.

Asal Çarpanlara Ayırma Nedir?

Asal çarpanlara ayırma işlemi aslında oldukça basittir. Asal çarpanlara ayrılmasını istenilen sayıyı bir bölme işlemine sokarak bölenleri bulunmasından oluşur. Sayının bölenleri bulunduğunda bu sayılardan asal olanları sayının asal çarpanlarını vermektedir. 12 sayısının çarpanları 1, 2, 3, 4, 6 ve 12 sayılarıdır. Çarpanlardan sadece 2 ve 3 asal sayı olduğu için 12 sayısının asal çarpanları 2 ve 3’tür. Bir sayının asal çarpanlarının bilinmesi ile o sayıyla ilgili birçok bilginin bulunabileceği anlamına gelmektedir. Asal çarpanlara ayırma işlemi kolay olduğu kadar da oldukça önemli bir konudur.

Asal Çarpanlara Ayırma Nasıl Yapılır

Bir sayı verilmişse ve asal çarpanlarına ayrılması isteniyorsa verilen sayı en küçük asal çarpandan başlanarak bölünür. Sayı en küçük asal çarpana bölünmüyorsa asal çarpan büyültülerek sayının bölünmesi sağlanır. Sayı aynı asal sayıya birden fazla kez bölünmüşse üssü şeklinde yazılmaktadır. Asal çarpan bulma örneği;

36 sayısının asal çarpanlarını bulmak için en küçük asal sayı olan 2 ye bölünerek başlanır

36/2= 18 bölümden verilen sayı tekrar en küçük asal sayıya bölünür.

18/2=9 bölümünden kalan sayı artık en küçük asal sayıya bölünmediği için 3 asal sayısına bölünür.

9/3=3 bölümünden kalan sayı tekrar 3’e bölünür.

3/3=1 sonucu kaldığında sayının asal çarpanları bulunmuş olur.

36 sayısının asal çarpanları 2 ve 3 sayısıdır. 36 sayısının asal çarpanı 2 üssü 2 çarpı 3 üssü 2 şeklinde yazılır.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş