Ayvalık’tan Özel Lezzetler

Balıkesir’in bir kasabası Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında bulunuyor. Yemyeşil ormanlarıyla göz kamaştıran, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akın ettiği turistik yerlerden biri. Midilli Adası’nın tam karşısında ve bu özelliğiyle de ziyaretçileri kendine çekmeyi başarıyor. Doğal güzelliklerinin yanında Ayvalık’ta pek çok yöresel lezzeti tatma imkanı da bulabilirsiniz. Geçmişte farklı kültürlere ev sahipliği yapan bölgede bu medeniyetlere ait en sevilen lezzetleri sunan mekanlar mevcut.  Zeytinyağlı yemeklerin baş tacı olan Ayvalık’ta tadabileceğiniz yöresel lezzetleri birlikte inceleyelim. İşte Ayvalık’ta denemenizi önerdiğimiz 8 Lezzet!

AYVALIK TOSTU

Ayvalık denildiğinde akla ilk gelen lezzet meşhur Ayvalık tostudur. Bölgenin en önemli simgelerinden biri olan Ayvalık tostunu her yerde aynı tatta bulamıyorsunuz. Özellikle meşhur olan noktaları ziyaret ederek bu tostu tam yerinde yemelisiniz. Mesut Büfe‘nin Ayvalık tostunu yemeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Karadut Suyu

Ayvalık’ın yöresel lezzetlerden biri de karadut suyu. Ekşi tatları seviyorsanız karadut suyunu çok beğeneceksiniz. Yaz mevsimiyle birlikte karadutlar hem görüntüsü hem de tadıyla sizi kendine çekmeye yetiyor. Ayvalık’ta pek çok noktada karadut suyunu bardakla ya da şişeyle bulabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan karadut suyunu, Ayvalık’ta içmeden dönmeyin.

Girit Leblebisi

Günümüzde neredeyse unutulan bir lezzet Girit leblebisi ama Ayvalık’ta popülerliğini hala koruyor. Özel bir pişirme yöntemiolan bu leblebi türünü kavurmak için kuma ihtiyaç duyuluyor. Plajlardan toplanan kumlar ısıtılıyor ve Girit leblebisi kızgın kum üzerinde kavruluyor. Yolunuz Ayvalık’a düştüğünde mutlaka bu leblebiyi tatmalısınız. Bu arada özel bir not; Ayvalık’ta 77 yaşındaki Mustafa Kidir 50 yıldır emek verdiği “Girit Leblebisi” markasını çoktan tescil ettirmiş. Ama öyle resmi kurumlara falan değil, Ayvalıklılar, Mustafa Amca’nın on beş günde bir yaptığı Girit leblebisinin yolunu gözlüyor, gerçek tescil Ayvalık halkından gelmiş.

Beğendili Sübye

Ayvalık restoranlarının hemen hepsinde beğendili sübye yemeniz mümkün. Bir meze çeşidi beğendili sübye, genellikle de kalamarla karıştırılan bir tür. Beğendili sübye için öncelikle sübyeler defne yaprağı ve şaraplı suda haşlanıyor. Ardından kese gibi olan kısmına karides ve beğendi koyularak servis ediliyor. Farklı bir meze olan beğendili sübyeyi deniz ürünlerinin yanında mutlaka denemelisiniz.

Otlu Balık

Ayvalık’taki farklı lezzetlerden biri de otlu balık. Aslında bir meze çeşidi olan otlu balık aynı zamanda doyurucu bir lezzet sunuyor. Öncelikle balığın tüm kılçıkları temizleniyor. Ardından marine edilen balıklar arzuya göre arapsaçı, biberiye ve nane gibi otlarla zenginleştiriliyor. Bu otlu karışımın üzerine sirke, sarımsak ve zeytinyağı eklenerek otlu balık servis ediliyor.

Ahtapot Sarma

Ahtapot sarma farklı bir deniz ürünü denemek istiyenler için çok özel bir lezzet.  Haşlanan jumbo karidesler ahtapota sarılarak dilimleniyor. Adeta bir sarmayı andıran görüntüsü nedeniyle ahtapot sarma deniliyor.. Son aşamada üzerine zeytinyağı ve limon eklenerek ahtapot sarmalar servise ediliyor.

İstifno Otu

Ege Bölgesi’nde meşhur olan ve  Köpek Üzümü adıyla da bilinen istifno otu,  Ayvalık’ta yiyebileceğiniz lezzetlerden biri. İstifno otu önce kavruluyor ardından salata şeklinde sunuluyor. Zeytinyağı ve limon eklenen bu lezzet hafif bir salata oluyor. Ayvalık’ta taze otlarla yapılan yemeklerin en hafifi hangisi derseniz, istifno otu tam sizin için.

Papalina

Papalina, Ayvalık’a özgü bir balık türü. Görüntüsü ve boyutuyla hamsiye benzetilse de, papalina kendine özgü bir lezzeti var. Bu balığın en önemli özelliği ayıklanmadan kızartılıyor olması. Temmuz ayından ekim ayına kadar Ayvalık’ta papalina balığı bulunabiliyor. Papalina balığını tam yerinde denemek için Ayvalık’ta lezzetli bir mola vermelisiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş