Dizi-Tiyatro Oyuncusu Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Yazıyı Dinlemek İçin TIKLA

Türkiye’de oyuncu olma hayali kuranlar için bir sürü fırsat var. Üniversitelerde Güzel Sanatlar ya da İletişim Fakülteleri altında Drama ve Oyunculuk veya Radyo Sinema Televizyon bölümleri bulunuyor. Eğer daha ciddiysen ve tam anlamıyla sanatına dalmak istiyorsan, konservatuvarların tiyatro bölümleri senin için biçilmiş kaftan; ama buraya girmek için özel yetenek sınavlarına hazır olmalısın.
Ayrıca, kısa kurslar ve atölye çalışmaları aracılığıyla kendini geliştirebileceğin özel eğitim kurumları da mevcut. oyunculuk becerilerini geliştirmek ve sektöre adım atmak isteyenler için çeşitli programlar ve atölye çalışmaları sunan bu kurslardan en büyüklerini:

  • Sadri Alışık Kültür Merkezi,
  • Müjdat Gezen Sanat Merkezi,
  • Kreşendo Akademiyi sayabiliriz.

Bu yolculukta en önemli şey, hangi okulu veya kursu seçersen seç, sürekli pratik yapmak ve kendini geliştirmeye açık olman gerektiğini unutmamak. Türkiye’de eğitim alanında öne çıkan üniversiteler arasında İstanbul Üniversitesi, Hacettepe, Anadolu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi isimler var. Her biri, sana bu alanda iyi bir başlangıç yapma fırsatı sunuyor.
Tiyatro Oyuncusu maaşı aylık ortalama 46.800 TL seviyesindedir. Yapılan anketlere göre en düşük Tiyatro Oyuncusu maaşı 37.500 lira iken, en yüksek ise 141.700 liradır. Gösterilen maaş verileri, aylık net maaşlardır.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş