Ergoterapi

Ergoterapistler,  katılımın kişilerin fiziksel, duygusal, veya bilişsel  yetenekleri; aktivitenin özellikleri veya fiziksel, kültürel, sosyal,  davranışsal ve yasal çevre  ile desteklendiği ya da kısıtlandığına inanırlar.

Ergoterapi’ye Kaç Netle Girersin? TIKLA ÖĞREN

Bu nedenle ergoterapi toplumsal katılımı artırmak için kişi, aktivite, çevre veya bunların bazılarının  veya hepsinin düzenlenmesi  ile  kişilerin yeterliğini artırmaya odaklanır.

Ergoterapi lisans programı da bu çabalara yönelik olarak çalışabilecek; kişilerin anlamlı ve amaçlı aktiviteler yolu ile bağımsızlığını ve yaşam kalitesini artıran ve toplumsal katılımlarını sağlayan ergoterapistler yetiştirmeyi amaçlamıştır.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Yardımsever, şefkatli, sevecen, güler yüzlü, hoşgörülü, dikkatli, temiz ve düzenli, sorumluluk duygusu yüksek, programlı çalışmayı seven, etkili iletişim kurma becerisine sahip, ekip çalışmasına yatkın, hızlı ve doğru karar verebilen, bedensel açıdan güçlü, pratik ve hareketli çalışma temposuna uyum sağlayabilen kimseler olmaları gerekmektedir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Sağlık ve İyi Olma için Stratejiler,  Büyüme ve Gelişim, Engellilik Sosyolojisi, Anatomi, Fonksiyonel Kinezyoloji, Nöroanatomi,  Dans ve Hareket Tedavisi, Geriatrik Rehabilitasyonda Ergoterapi.

KARİYER İMKANLARI:

Ergoterapistler; fabrika, sağlık merkezi, huzurevi, rehabilitasyon merkezi, hastane ve adli kurum gibi  kamu kuruluşları ile özel veya  gönüllü kuruluşları içeren  geniş bir yelpazede çalışma imkanına sahiptir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş