Fizik Nasıl Çalışılır?

Fizik nasıl çalışılır? Fizik çalışılırken her konunun önemli noktalarını bulmaya çalışmalısınız. Eğer bir öğretmen ile çalışıyorsanız öğretmenleriniz önemli noktaları söyleyecektir. Konunun içerisinde önemli görülen cümleleri kendi anladığınız şekilde küçük küçük notlar almalısınız. Daha sonra notlarınızı tekrar ederken görsel hafızanızdan faydalanmak için renkli kalemler kullanabilirsiniz. Bir sorunun çözümünü eğer yapamıyorsanız bir bilene sorup hemen o sorunun yanına not alabilirsiniz böylece çalışırken çok daha kolay olacaktır.

Konuları atlayıp hemen soru çözümüne geçilmemelidir. Bir konuyu öğrendikten sonra hemen ardından soru çözersiniz o konuyu tamamen öğrenebilirsiniz. Çözdüğününüz sorular milli eğitim bakanlığı tarafından onaylı olursa çıkma olasılığı yüksektir. Ayrıca eğer çıkmış soru çözerseniz soruların nasıl önünüze geleceğini de anlayabilirsiniz. Öğrenilen formüllerin havada kalmaması için hemen o formül ile ilgili birkaç soru çözülmelidir. Matematik dersinden ne kadar başarılı ise öğrenci fizik dersinde o kadar başarılı olacaktır çünkü fizik dersinde birçok hesaplama geçmektedir ve bu hesaplamalar matematik bilgisi ile yapılmaktadır.

Fizik dersine çalışırken ezberlemek yerine yorumlamayı öğrenmeniz ve formüllerin Mantığını öğrenmenizi çalışmanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Hangi birimin ne anlama geldiğini anlamakta zorluk çekiyorsanız evinizin en çok gözünüze takılan yerlerini küçük küçük notlar yapıştırabilirsiniz. Farkında olmadan ezber yapmış olacaksınız. Soru çözerken hedefiniz soruyu çözmek değil sorunun ne anlatmak istediği olmalıdır. Soru çözerken kolaylık sağlamak açısından bir formül kâğıdı bulundurmak iyi olacaktır. Formül kâğıdı; her konunun formüllerinin ve bu formüllerin nasıl uygulanacağını gösteren kağıttır.

Ezber yaparken ezberlediğiniz şeyi bir şeylerle bağdaştırmak ya da eğlenceli hale getirmek oldukça işinize yarayacaktır. Örneğimiz uzunlukları birbirine çevirmek olsun. Normalde uzunlukların büyükten küçüğe ” km, hm, dam, m, dm, cm, mm” şeklindeki dizilimi siz “Kamile halam damda Mehmet dayım camda merhaba merhaba” şeklinde ezberleyebilirsiniz. Böylece ezberden çok eğlenmiş olacaksınız.

Fizik Netleri Nasıl Artar?

Konuyu çalıştıktan sonra soru çözerken yapamadığınız ya da takıldığınız soruları tespit ederek bu sorular üzerine gidebilirsiniz. Böylece konuyu tam öğrendiğinizden emin olabilirsiniz. Hızlı soru çözmeye değil soruları doğru çözmeye odaklanmalısınız. Soruları çözerken mutlaka şıkları eleyerek gitmelisiniz. Bu size oldukça zaman kazandıracaktır. Yeni çalışılmaya başlanıyor ise basit seviyede soru kaynakları çözmek azminizi kırmayacaktır. Böylece soru çözme isteğiniz sürekli geldiğinden netleriniz otomatik artacaktır. Fizik dersinde not alırken mutlaka şema kullanın. Azimli olun, yapamadığınızı fark edince pes etmeyin. Örneğin bir soru çözdünüz ve “100 metre 1 milimetredir” yazıyor ve siz yanlış olduğunu düşündünüz. Hemen çevirmelere göz atın neden çevrimin böyle yapıldığına bakın.

Fizikte En çok Çıkan Konular?

Fizikte en çok çıkan konular;

 • Madde ve Özellikleri
 • Isı ve Sıcaklık
 • Doğrusal Hareket
 • Elektrostatik
 • Elektrik Akımı ve Devreler
 • Temel Dalga Bilgileri
 • Yay Dalgaları
 • Su Dalgaları
 • Ses ve Deprem DalgalarıBu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Fizik Nasıl Çalışılır?” hakkında 1 yorum var.

 • 19 Ağustos 2021 на 16:54
  Permalink

  eğitim sistemi değişmeli , fiziği öğretmek istiyorlarsa önce uygulamalı olarak aletlerle fiziği her konuyu göstererek öğretsinler öyle tahtadan sabahtan akşama kadar deftere yazı yazarak kimse fiziği öğrenemez…

Yorumlar Kapalı.