YKS Branş Denemesi Önerileri?

YKS için bol bol deneme çözmek elbette çok önemli; ancak tabi bu denemelerden verim alabilmek için konuların yeterince pekiştirilmiş olması gerekir. Bu pekiştirmeyi hızlı ve etkin bir şekilde yapmak içinse en iyi yöntem branş denemesi çözmektir.

Branş denemelerinde, her alan için hazırlanmış 40 soruluk testler vardır. Branş denemeleri soru bazında konu tekrar etmeyi sağlar. Böylece hem bol soru çözülebilir hem de kısa sürede birçok konu tekrar edilmiş olur. Bu çalışma denemelerde yapılan dikkat hatalarını, işlem hatalarını da azaltır.

SÜRE TUTARAK SORULARI ÇÖZMELİSİNİZ
Test bitimi süreyi kontrol ettiğinizde ne kadar yavaş ya da yeterli bir hıza sahip olduğunuzu bilmelisiniz. 40 soruluk bir testi ortalama 45-55dk. da çözüyorsanız hızınız yeterlidir. Ancak 60-80 dk. gibi bir sürede çözüyorsanız sıkıntı var demektir.

Bu testlerdeki sorular, YKS’ de hangi konudan kaç soru çıkıyorsa ona göre ayarlanır. Böylelikle bu denemeler çözülürken her konu sınavdaki ağırlığına göre tekrar edilmiş olur.

Bu denemeleri çözerken her 5 denemede bir geri dönüp yapamadığınız ya da yanlış yaptığınız konuları tespit edin. Sürekli yanlış yaptığınız konular varsa bu konuları bir soru bankasından tekrar çözün. böylece bu konular iyice pekişmiş olur.

Branş Denemeleri Ne Zaman Çözülmeli:

Branş denemelerinin birkaç kullanım şekli var. Bunlardan bir tanesi ilgili dersten tüm konuları bitirdiysen tekrar amaçlı olabilir, bir diğeri derste hızlanmak için, bir diğeri nerede eksiklerin kaldığını anlamak için. Eğer konuların başındaysan branş denemelerini sıklaştırmak çok doğru bir seçim olmaz. Ama yukarıda belirttiğim amaçlarla branş denemesi çözmek çok faydalı olacaktır. Örneğin mart-nisa aylarında konuların toparlandıysa programının içine branş denemeleri katarak kendini ders bazlı analiz edebilirsin.

Hepinize başarılar…

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş