Kimya Nasıl Çalışılır?

Kimya nasıl çalışılır? Öncelikle ön yargılarınızı kaldırıp bir şans vermelisiniz. Kimya dersine çalışabilmek için kimya ile bağlantılı olan fizik ve biyoloji derslerini iyi bilmek gerekir. Kimya, oldukça ezber gerektiren bir derstir. Dersin içeriğinde geçen maddelerin yapısı ve özellikleri incelenirken öğrencinin düşünme yetenekleri artmaktadır. Kimya derslerinde başarılı olmanın en kolay yolu kimya derslerini sevmekten geçer. Sevmek için kimya ile ilgili olan dizi ya da filmler izlenebilir. Bu diziler kimyanın eğlenceli tarafını görmenize yardımcı olacaktır. Bir diğer yolu ise sözel diye adlandırılan kısımlar öğrencinin anladığın şekilde kısa kısa not alınırsa hem çalışılacak şey daha az gözükecektir ki bu da öğrencileri mutlu eder ve motive eder hem de çalışırken büyük bir kolaylık sağlayarak akılın karışmasını önleyecektir.

Nasıl Çalışılmalı?

  • Çalışılacak konuların içerisinde geçen kavramlar olabildiğince bilinmelidir ve bir konu anlaşılmadan asla öbür konuya geçmemek gerekir çünkü bütün konular birbirleri ile bağlantılıdır.
  • Kimya dersinde sayısal gibi gözüken sorular aslında o soruların yorumlanmasını istemektedir. Bu sebeple verilen sayısal değerler yorumlanarak çözüme ulaşılabilir.
  • Sorunun hangi yöne gittiğini bilebilmek için sorunun köküne bakmak yeterlidir.
  • Kimya dersi çalışılırken asla karışık konulardan başlanmamalı çünkü her ünite birbiriyle bağlı bulunmaktadır.
  • Olabildiğince fazla kaynak edinmek soru çözümü yönteminizi geliştirecektir.
  • Kimya dersi, dokuzuncu sınıfta görülen konuları temeli olarak kabul eder. Bu sebeple dokuzuncu sınıftaki konular iyi bilinmelidir
  • Seviyenize göre soru bankaları almanız hem moralinizi yükseltecektir hem de yapabildiğiniz soru sayıları arttıkça soru çözme alanında vaktinizi iyi değerlendirmeyi öğrenebileceksiniz.
  • Çıkmış soruları mutlaka çözmelisiniz.
  • Kimya dersi çoğunlukla ezbere dayanmaktadır. Ezberlemeyi eğlenceli hale getirirseniz ezber yapmaktan kurtulursunuz.  Örneğin periyodik cetveli her öğrencinin bilmesi gerekir ezber yapmak için “Ceza/ Elementler” dinlenebilir. İnanın siz farkına varmadan ezberlemiş olacaksınız.
  • Kimya dersi ara arar tekrarlanmaz ise unutulabilecek bir derstir. O yüzden bir yerden bir yere otobüs ile giderken bile arada da olsa tekrarlamalısınız.

Eğer düzenli not tutup, konu çalışıp, çalışılan konu üzerinden soru çözümü yapıp, yapamadığınız soruları tespit edip öğrenir iseniz dersin yüzde yetmişini öğrenmiş olursunuz.

Deneme Testleri Atlanmamalı

Unutulmamalı ki her derste olduğu gibi bu dersi de anlayıp anlamadığınızın en kesin yolu ara sıra deneme testlerine girmenizdir. Denemeler hangi konuyu ne kadar öğrendiğinizi anlamak için bire birdir. Uzmanlara göre ayda en az 4 ya da 5 deneme testi çözmelisiniz. Tabii bu deneme testi sayısı öğrenciden öğrenciye değişecektir. Deneme testlerini çözerek hangi konuda eksik olduğunuzu görüp o konuya biraz daha ağırlık vermeniz gerekmektedir. Deneme testlerini isterseniz bir dershanenin yaptığı deneme testine dışarıdan katılarak isterseniz kitapçılardan aldığınız deneme testlerini çözerek ya da isterseniz çağımızın getirdiği teknolojik imkanları kullanarak online bir şekilde test çözebilirsiniz.

Her Öğrencinin Tatlı Belası Organik Kimya

Organik kimya konusu aslında zor değil sadece uzun bir konudur. Konu öğrenildikten hemen sonra soru çözmek iyice öğrenmenizi sağlar. Günde kaç soru çözülmesi gerektiği tamamen kişiden kişiye göre değişecektir. Konuyu çalışırken parçalara bölmek işinizi kolaylaştıracaktır.