KOLAY ÖĞRENMEK İÇİN 5 BEYİN EĞİTİM TEKNİĞİ – Doğru Tercihler

KOLAY ÖĞRENMEK İÇİN 5 BEYİN EĞİTİM TEKNİĞİ

BEYNİNİZİN İKİ TARAFINI DA KULLANIN

Beyninin sol tarafını kullanan insanlar daha analitikken sağ tarafını kullanan insanların daha yaratıcı oldukları efsanesine kapılmayın. Gerçek yaratıcılık, beyninizin her iki tarafından da gelir. Yaratıcı fikirler, mantıklı ve akla uygun olmalıdır. Ayrıca, bilimsel ve analitik yaklaşımlarla desteklenmeli, benzersiz ve ustaca olması sağlanmalıdır. Roger Sperry’nin 1960’lı yıllardaki bölünmüş beyin hipotezine ilişkin araştırması, uzamsal akıl yürütme ve güzelliğin takdir edilmesi gibi bazı etkinliklerin beynin sağ hemisferini uyarırken, analitik düşünme ve dil gibi şeylerin sol hemisferini uyardığını ortaya koymuştur. Beyninizin iki tarafını da kullanarak beyninizi güçlendirmeye çalışın.

Örneğin;

Adınızı yazarken veya dişlerinizi fırçalamak gibi günlük aktiviteleri yaparken baskın olmayan elinizi kullanın.

Saatinizi ters çevirerek veya telefonunuzu baş aşağı tutarak farklı konulara, farklı şekillerde bakmaya başlayın.

BİLGİ DAĞARCIĞINIZI GENİŞLETİN

Ömür boyu süren bilgi susuzluğu yaratıcılığınızı etkiler. Düşünen  ve zeki bir zihin, sürekli bir bilgi akışı ister. Sürekli öğrenerek fikirlerinizi, fikirlerle besleyin ve düşünce gücünüzü genişletin. Geniş görüşlü olmaya, yeni  kavramlara  ve yaklaşımlara açık olmaya çalışın. Başka bir deyişle, karşı  görüşleri göz ardı etmektense farklı fikirlere açık olmayı tercih edin. İletişim tek yönlü değildir. Her şeyi  sorgulamaya, çevrenizdeki dünyayı merak etmeye ve motive etmeye istekli olun. Farklı alanlarda geniş bir bilgi birikimine sahip olmak, size yeni fikirler oluşturmanın alt yapısını sağlayacaktır.  Bir konuya aşina olmak bile, o alanda yenilik yaratmak için gerekli motivasyona sahip olduğunuz anlamına gelir.

İŞLERİ KENDİNİZE TEKRAR TEKRAR AÇIKLAYIN

Yaratıcı olmak size verilen bilgiyi anlamanızı gerektirir. Bir kitabı okuyup bir konuyu incelemek, bu konuyu tamamen başkasına açıklayabilmekten tamamen farklıdır. Yeni bilgileri açıklayabilmek, bilgiyi daha derin bir seviyede işlediğinizi ve içselleştirdiğinizi gösterir. Kendinize bir konuyu açıklayabiliyorsanız, aynı zamanda o konuyu kendi zihninizde genişletebilir, kendi benzersiz vizyonunuzda yeniden şekillendirebilir veya kendi fikirleriniz ile bütünleştirebilirsiniz. İyi bir açıklayıcı olmak sizin iyi bir dinleyici olmanızı gerektirir. Sonuçta, söylenenleri gerçekten duymadıysanız, bilgiyi tamamen kavrayamazsınız. Bilgiyi daha da sağlamlaştırmak için öğrendiğiniz konuları kendinize tekrar tekrar anlatmayı alışkanlık edinin. Bu süreç, farklı alanlarda düşünmenize yardımcı olabilir.

YARATICI YANINIZI “AÇMAK” İÇİN MOLA VERİN

Problem çözmeyi gerektiren bir konuda, zorlandığınız oldu mu? Fikirlerinizin çoğunlukla gereksiz  ve anlamsız olduğunu düşündünüz mü? Harvard Business Review’a göre, doğal eğilimimiz, bir konu üzerinde ilerleyemediğimiz zamanlarda bile düşünmektir. Yaratıcılık gerektiren bir fikir üzerinde çalışırken, genellikle farkında olmadan da olsa bir çıkmaza giriyoruz. Araştırmalar, aklı yenilemek için düzenli aralıklarla mola vermenin çok önemli olduğunu gösteriyor.

*Zamanlayıcıyı ayarlayın ve durduğunda eyleminizi değiştirin.

*Bir süre başka bir şey yapın ve orijinal işinize geri dönün.

Bunu yapmak, yaratıcılığınızı geliştirmenize, sorunlarınızı üretken ve yenilikçi bir şekilde çözmenize yardımcı olur.

HAYAL GÜCÜNÜZÜ GELİŞTİRİN

Yaratıcılığınızı zenginleştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, çocukken sahip olduğunuz doğal hayal gücüne ve yaratıcılığa dokunmanızdır. Ne de olsa hayal dünyasını nasıl oluşturacağımızı çocukken öğrendik.

Oyunlarla ve yetenek testleriyle kendimize meydan okurken zevk aldık.

Zihninizin keşfetmesine, hayal kurmasına ve ardından beyin fırtınasının bir parçası olan yüzlerce fikirleri kullanmasına zaman tanıyın.

Hayal etmek ve problem çözmek için aklınıza zaman ayırmak, yaratıcı kasınızı geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Eğer yaratıcı, dengeli, bilgi dolu ve tüm olasılıklara açık bir zihin oluşturursanız, yaratıcılığınız zaten kendiliğinden

gelişmeye başlayacaktır.