Meslek Liselilerin Yeni Ek Puan Düzenlemesi! – Doğru Tercihler

Meslek Liselilerin Yeni Ek Puan Düzenlemesi!

ÖSYM Çıkmış Soru Arşivi İçin Tıklayın!

Bugüne kadar meslek lisesinden mezun olan öğrenciler mezun oldukları alanların devamı sayılan ve YGS puanlarıyla öğrenci alan lisans programlarına yerleştirilirken, ek puan alıyorlardı. Ancak bu yıldan sonra hiçbir meslek lisesi mezunu bu ek puanı alamayacak.

Meslek Liselilerin alanlarına yönelik 2 yıllık meslek yüksek okullarına SINAVSIZ GEÇİŞ uygulaması tüm mezunlar için KALDIRILDI.meslek

2017 ÖSYS Kılavuzundaki açıklamaya göre; Yeni Sistem,  Meslek Liselerine 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanacaktır.

2 yıllık ön lisans programlarına yerleştirmede Sınavsız Geçiş yerine EK PUAN uygulaması getirildi. Bir mesleğe yönelik program uygulayan orta öğretim kurumları mezunları, mezuniyet alanlarının devamı sayılan ön lisans programlarına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecek. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 150 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

Yeni sistem, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanmayacaktır.

2016-ÖSYS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yüksek öğretim programına yerleştirilen adaylar, 2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir.”

2016’da Sınavsız Geçişle yerleştirilmiş adaylardan kesinti yapılmayacaktır.