ÖSYM’ den YKS Sözelcilere ve Dilcelere Matematik Müjdesi!

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adayların puanlarının hesaplanması için gereken kriterlerde güncelleme yaptı. 2018 YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya temel matematik testlerinin birinden en az 0.5; Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin birinden en az 0.5 puan elde edilmesi gerekecek.

Bu kararla birlikte önceki düzenlemeye göre Sözelden ve Dilden sınava girecek adayların TYT’ de matematik yapma zorunluluğu kaldırılmış olmaktadır. Örneğin dilden sınava girecek bir adayın Dil puanının hesaplanması için TYT’ de Turkçe testinden en az 0,5 net ve Dil testinden en az 0,5 net yapması puanın  hesaplanması için yeterli olacak.

Düzenlemeden önce TYT’de temel matematik ve Türkçe testlerinin ‘her birinden’ en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyuluyordu. AYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerden minimum 0.5 ham puan almaları bekleniyordu.

 ÜCRETSİZ TYT-AYT DENEME SINAVLARI İNDİR-ÇÖZ

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş