Türkçe Nasıl Çalışılır? Paragraf Nasıl Çözülür?

Türkçe nasıl çalışılır, paragraf nasıl çözülür  konuları öğrenciler için son derece önemlidir. Adayların önce çalışma stillerini gözden geçirmeleri, hangi konularda yeterli hangi konularda yetersiz olduğunu görebilmeleri açısından önemlidir. Denemelerde hangi konularda ne kadar yanlış yaptıklarını inceleyen öğrenciler yanlışlarına ya da eksikliklerine yönelik çalışmalıdır. Bu yazıda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacağız.

TYT Türkçe toplam 40 soru. Soru dağılımına bakıldığında  40 sorudan yaklaşık 8 tanesi dil bilgisinden gelirken TYT Türkçe’nin büyük bir kısmı paragraf sorularından oluşmaktadır. Dil bilgisi, paragraf sorularına göre işin daha teknik kısmıdır. Yani çalışması, anlaması ve çözmesi paragraf sorularına kıyasla birçok öğrenci tarafından daha kolay olarak görülmektedir. Dil bilgisi çalışırken konu anlatımlı bir kitaptan çalışmak, internet üzerinden konu anlatım videoları izlemek ya da dersi iyi bir şekilde dinlemek konuyu anlamak ve pratikte uygulayabilmek açısından önemlidir. Öğrenci konuyu iyice öğrenmelidir. Konu hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunu düşünen öğrenci bu aşamadan sonra bol bol soru çözerek gelebilecek sorular hakkında bilgiye ve pratiğe sahip olmalıdır. Kısaca dil bilgisi önce konu çalışılarak sonra da bol bol soru çözülerek çalışılmalıdır.

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Türkçe nasıl çalışılırı açıkladıktan sonra, Tyt Türkçe’nin asıl zor ve eleyici kısmı olan paragraf sorularını nasıl çözeceğine gelelim. Burada öğrencinin kitap okuma alışkanlığının olması, okuduğunu anlama konusunda onu bir adım ileri atar. Ancak kitap okuma alışkanlığı olmayan öğrenciler her gün en az kırk paragraf sorusu çözerek bu konudaki eksiklerini giderebilirler. Bu 40 soru tek oturumda çözülürse alınan verim daha yüksek olur. Bununla birlikte öğrenci özellikle paragraf sorularını çözerken soruyu okumaya paragraftan değil de sorudan başlamalıdır çünkü sorunun ne istediğini bilerek paragrafı okumak cevabı bulmada kolaylaştırıcı etki sağlar. Önce soru okunduktan sonra şıklara da bir göz atılmalı en son paragraf okunmalıdır. Burada amaç bilinçsizce bir metni okumadan önce öğrencinin kendisinden beklenen şeyi bilmesini sağlamaktır.

Paragraf nasıl çözülür sorusu için öğrencilere verilecek en önemli cevap; öğrencinin kendisinden bekleneni bilerek bunu bulmaya yönelik bir okuma yapmak, hem paragrafı tekrar tekrar okumanın önüne geçer hem de öğrencinin kafasının karışmasını minimum düzeyde tutar denebilir. Önce soru okuma taktiği aslında tüm derslerde uygulanabilir ancak özellikle Türkçe ve paragraf sorularında bunu kullanmak öğrenciye çok büyük bir avantaj olan vakit kazandırma avantajını sunacaktır. Öğrenci artık yarım sayfalık paragraf sorularını bile tek okuyuşta çözebilecek çünkü önce soruyu okuduğu için kendisinden istenen doğrultusunda paragrafı okuyacak ve cevabı bulacaktır.