Yeni Gözde Meslek AŞÇILIK

Son yıllarda artan yemek programları ve yarışmaları ile istihdam fırsatları sayesinde aşçılık gençlerin tercih ettiği gözde meslekler arasında yer almaya başladı.

Yeme-içme sektörü son dönemde eğitim almış diplomalı aşçılara yöneliyor

“İSTİHDAM ORANI YÜZDE 100”

Son 10 yılda 600’den fazla sayıdaki mezunlarına dünya mutfağının yanı sıra Türk mutfağının coğrafi işaretli yemeklerini de öğrettiklerini söyleyen Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Kenan Pala,

“Mezunlarının bu sektörde çalışmak istediği sürece daima iş bulduklarını ve istihdam oranlarının yüzde 100 olduğunu çünkü gastronomi turizmi açısından bakıldığında insanların artık yemek için seyahat ettiklerini, rotalarını değiştirdiklerini” söylüyor.

Lise eğitimini aşçılık üzerine alan Rukiye Çekici (20), iş bulma seçeneği daha fazla olduğu için üniversitede gastronomi alanında öğrenimini sürdürmeyi planlandığını söyledi. KPSS’ye gireceğini anlatan Çekici, mezun olduktan sonra da ustalaşmayı hedeflediğini vurguladı.

“AÇ KALCAK SON KİŞİ AŞÇIDIR, HER YERDE İŞ BULUR”

Özel sektörün imkanlarının fazla olduğunu ifade eden Eyüp Kalburcu (20) ise, “Bu sektörde hiçbir zaman aşçı açığı bitmez. Aç kalacak en son kişi aşçıdır. Her yerde iş bulur. 2019 yılında İstanbul’da çalıştığım firmada 6 bin lira maaş verdiler. Mezun olunca da bu sektörde çalışmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aytuğ Mermer Üzümlü ise, amaçlarının evrensel düzeyde bilgiye ve uygulama becerisine sahip, mesleki nitelikleri yüksek öğrenciler yetiştirip iş dünyasına kazandırmak olduğunu vurguladı. Üzümlü, her hafta çarşamba ve perşembe günleri okul restoranında düzenledikleri ‘Lezzet Günleri’ programına gastronomi tutkunlarını davet etti. (İHA)

Gastronomi ve Mutfak Sanatları 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş