TYT’ye Takılma, 5 Adımda AYT Cepte

1.adım; hayal et!

Herşey hayal etmekle başlar. İkinci aşama sınavı olan AYT tahmin edemeyeceğiniz şekilde sizi hayallerinize götürecektir. Ama nasıl? Hemen sınavdan sonraki pazartesi çalışmaya koyulmakla işe başlayabilirsin mesela.

2.adım; vizyonunu tazele!

İşe önce ‘ben neyi neden istiyorum?’  sorusunu kendine sorarak başlayabilirsin. Biraz olsun belki  TYT sürecinde hedefin bulanıklaştıysa bunu kendine tekrar tekrar hatırlatmakta  fayda var. Bu sayede kendine olan inancını tazeleyecek ve çalışmak için güç kazanacaksın.

3.adım; sağlam bir çalışma  planı hazırla!

Önce bir ayını planla. Nereye kadar gelip ne yapabilirsin, bunu bir tespit et önce. Daha sonra  haftalık olarak ortaya ne çıkarabiliyorsun?  Buna bir bak ve kesinlikle günlük bir hedef koy kendine. Bu başlangıçta belki seni biraz zorlayacak ama, alışkanlık kazandıktan sonra bir bakmışsın ki kendiliğinden düzenli bir çalışma planın ortaya çıkmış bile! 4-adım; özgüvenini kuvvetlendir!

4.adım; iyi yönlerini kuvvetlendir!

Bugüne kadar yaptığın tüm çalışmaları hatırladığında hiç başarılı olduğun, kazandığın bir an bile olmadı mı? Geçmişte yapanlar oldu, inandılar, çalıştılar ve aldılar. Bugün de aynısı olacak, bu inancı elde ettiğin sürece tabiki. Tek görmen gereken şey, yol aynı yol, kıvrımlar aynı… Sadece sen iyi yönlerini kuvvetlendir yeter!

5.adım; durma hemen çalışmaya başla!

Dünden bugüne baktığımızda TYT hem bilgi  hem de yorum sınavıydı. Yani sanki işinizi biraz zorlaştırıyordu.  AYT  ise bilgi içerikli bir sınav ve tamamen kendi alanınızla ilgili olacak.  Sayısalcılar için Türkçe, Sosyal olmayacak mesela. Dolayısıyla daha zevkli ve şevkli bir çalışma sizleri bekliyor.  Kolay gelsin…

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş