Bilkent Üniversitesi

bilkentuniversitesiic

Kurucu Vakıf İhsan Doğramacı Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 1.000
Toplam Öğrenci Sayısı 13.000
Bulunduğu Şehir Ankara

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  (2017 Girişli Öğrenciler için)

Fen-Edebiyat Fakültesi 33.200,00  TL
Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fak. 33.200,00  TL
Hukuk Fakültesi  33.200,00  TL
İşletme fakültesi  33.200,00  TL
Mühendislik Fakültesi  33.200,00  TL
Sivil Havacılık Yüksekokulu  33.200,00  TL
Eğitim Fakültesi  33.200,00  TL
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi  33.200,00  TL
Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu 33.200,00  TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Birbirinden farklı özelliklere sahip 26 binadan oluşan yurtlarımız, eğitim amacı ile üniversitemizi tercih eden 4,000’den fazla yerli ve yabancı öğrenciye eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sıcak ve hijyenik bir ortam sunmaktadır.

Merkez ve Doğu kampüslerimizde yer alan, özel ve standart yurtlarımızda öğrencilerimize farklı fiyat kategorilerinde tek, çift, üç ve dört kişilik odalar ve suite oda alternatifleri sunulmaktadır.

Öğrencilerimizin yurt yaşamlarını kolaylaştırmak ve rahatlarını sağlamak amacıyla odalarda karyola veya ranza, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık gibi temel mobilyalar ile birlikte mini buzdolabı telefon cihazı ve hattı, merkezi sistem TV yayını (15., 77. ve 78. yurtlar hariç) ve 1 Gigabit’lik UTP bağlantılı kablolu, akademik amaçlı sınırsız kullanımlı internet ağ erişimi standart olarak bulunmaktadır.

Yurtlarımızda mutfaklar, çamaşırhane, ütü, TV, çalışma, oyun ve ziyaretçi odaları öğrencilerimizin ortak kullanımlarına sunulmaktadır. Merkezi sistem ile ısınan yurtlarımızda 24 saat kesintisiz sıcak su olup; ortak alanlardaki banyo ve tuvalet sayıları, öğrenci ihtiyacına fazlası ile cevap verecek şekilde planlanmıştır.

Yurtlar bölgelerinde park ve bahçeler, açık / kapalı spor alan ve kompleksleri, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanabileceği merkezler ve otopark alanları bulunmaktadır.

ODA TİPİ ÖZELLİKLER YARIYIL ÜCRETİ
Dört Kişilik Odalar Ranzalı (Kişi Başı) 1.900 TL
Üç Kişilik Odalar Karyolalı / Ranzalı (Kişi Başı) 2.950 TL
Çift Kişilik Odalar Ranzalı (Kişi Başı) 2.975 TL
Karyolalı (Kişi Başı) 3.950 TL
Tek Kişilik Odalar Standart 7.100 TL

BURSLAR

Bilkent Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin yaklaşık %47’si bursludur. Bilkent Üniversitesi’nin sağladığı bütün burslar karşılıksızdır.

Tam veya %50 burslardan yararlanmak için, üniversiteye girişte bu kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gereklidir. Tam Burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden belirli başarı koşullarını sağlayanların bursu doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltilir.

Tam ve %50 burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, Lisans programında azami 7 yıldır. Kapsamlı Burs için azami süre İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, Lisans programında 5 yıldır. (2013 öncesi girişliler için Lisans programında 7 yıldır.) Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu, altıncı yıl başında Tam Burs’a dönüşür. Daha önce Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmış öğrencilerin yeniden bu üniversiteye yerleşmesi durumunda, burslu geçirdikleri önceki süre azami burs süresinden düşülür. Geçmiş yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde kayıtlı olduğu bölüme 2016 yılında tekrar yerleşen öğrenciler Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanamaz. Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler, Kapsamlı Burs veya Tam burstan yararlanamaz. Kapsamlı, Tam ve %50 burslar, öğrencilerin her yarıyılda normal ders yüklerini almaları (kredisiz dersler, GE100 ve GE251 dersleri ile W alınan dersler ders yüküne sayılmaz) ve derslerine devam etmeleri koşuluyla, azami süre boyunca kesintisiz devam eder, not ortalaması veya ders geçme gibi konulardan etkilenmez.

Yaz Okulu’nda ders alan Kapsamlı ve Tam burslu öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz; %50 burslu öğrenciler ise ders ücretinin yarısını öder.

Tam Burs:
ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Tam Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. Tam Burslu öğrencilerden yukarıda belirtilen azami süre boyunca eğitim ücreti alınmaz.

Kapsamlı Burs:
Bilkent Üniversitesi’ne “Tam Burslu” olarak yerleştirilen öğrencilerden 0,12 OBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1 veya YGS-1-6 puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu, üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltilir.

Kapsamlı Burs’un içeriğinde Tam Burs’a ek olarak 2016-2017 akademik yılı girişli öğrenciler için 670 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve iki kişilik ranzalı odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 910 TL’ye yükseltilir.

%50 Burs:
ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda %50 Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. %50 Burslu öğrencilerden yukarıda belirtilen azami süre boyunca eğitim ücretinin yarısı alınır. %50 Burs sahibi öğrenciler, hak kazandıkları takdirde Üstün Başarı Bursu da alabilir.

Yetenek Bursu:
Yetenek sınavı ile öğrenci alan Güzel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro bölümlerinin bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerine Yetenek Bursu verilir.

Yetenek Bursu, yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü karşılar ve karşılıksızdır. Yetenek burslarının sürekliliği öğrencinin akademik başarısına bağlıdır.

Yetenek bursları açısından, İngilizce Hazırlık Programı’ndaki öğrencilerin FZ notu alması başarısızlık kabul edilir. (ECA sınavında başarısız olduğu için F notu alan öğrenciler, burs açısından başarısız kabul edilmez.)

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencilerinin başarı kriterleri ve burslarının sürekliliği burs komisyonu tarafından belirlenir ve değerlendirilir.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin lisans programındaki öğrenciler her yarıyıl en az bölümün normal ders yükü aralığının alt sınır kadar ders almalı ve ağırlıklı yıllık not ortalamaları en az 1.80 olmalıdır. (Kredisiz dersler, GE100 ve GE251 dersleri ile W notu alınan dersler ders yüküne sayılmaz.)

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencilerinden son iki yarıyıldan herhangi birini değişim programı kapsamında yurt dışında geçirmiş yetenek burslu olanların tek dönem not ortalaması esas alınır. Değişim öğrencilerinin, değişim yarıyılında, kendi bölümlerinin normal ders yükü aralığının alt sınırı kadar dersten geçer not almış olmaları gereklidir. Başarısız duruma düşen öğrencilerin bursu kesilir. Başarısızlık nedeniyle bursu kesilen öğrenciler, sonraki yarıyıllarda başarılı duruma gelseler dahi bursları geri verilmez. Disiplin cezası alan öğrencilerin bursu kesilir. Yetenek burslu öğrenciler başka bir bölüme geçmek isterlerse yürürlükte olan bölümlerarası geçiş esaslarına tabi olurlar.

Üstün Başarı Bursu:
Her ders yılı sonunda, eğitim programında belirtilen asgari ders yükünü almış, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,30 veya daha yüksek olan, kendi programındaki ücretli öğrenciler arasında ilk yüzde beşe girmiş ücretli öğrenciler ve kendi programındaki %50 Burslu öğrenciler arasında ilk yüzde üçe girmeyi başaran %50 Burslu öğrenciler, bir sonraki ders yılı için Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanır. Üstün Başarı Bursu, öğrencinin kendi grubunda hangi yüzde birlik dilim içinde bulunduğuna bağlı olarak, eğitim ücretinin tamamını veya bir bölümünü karşılar. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı’ndaki öğrenciler için geçerli değildir.

KAMPÜSTE HAYAT

Bilkent Üniversitesi kampüsü, 3.000 dönümü ağaçlandırılmış olmak üzere 5.000 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Modern ve bakımlı binaları ile üniversitenin kapalı alanları 500.000 metrekareyi bulmaktadır.  Güvenli ortamı, temiz çevresi, düzenli trafiği ve yeşil alanları, kampüsün öne çıkan özellikleridir. Bilkent Üniversitesi; yurtları, spor tesisleri, kütüphanesi, bilgisayar laboratuvarları, kafeteryaları, 24 saat açık sağlık merkezi, marketleri, büfeleri, eczanesi ve postanesiyle bir üniversite kampüsünde bulunması gereken tüm olanaklara sahiptir.

Bilkent Kütüphanesi, en çok yeni kitap ve dergi alan üniversite kütüphanesidir. Yıllık bütçesi 5 milyon TL’yi aşmaktadır. Yaklaşık 439.000 kitap, 135.000’in üzerinde elektronik kitap, 161.000 civarında elektronik dergi, 1.800 kadar basılı dergi ve 140 etkileşimli veri tabanıyla uluslararası standartlarda hizmet veren kütüphane, yılın 362 günü 8:30 – 23:30 arası açıktır. Kütüphanede sanat konulu kitap, dergi ve referans kaynaklarına sahip zengin bir Sanat Odası’nın yanı sıra DVD, VCD, klasik batı müziği ve caz ağırlıklı CD’ler ile notalar içeren bir Multimedya Odası da vardır. Kütüphane bünyesinde yerli ve yabancı günlük gazeteler ile tanınmış dergilerin yer aldığı bir okuma salonu ve bir kafe de bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin bilimsel, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerde bulunabilmeleri amacıyla kurulan öğrenci kulüpleri kampüs hayatında önemli bir yere sahiptir. Öğrenci kulüplerinin etkinlikleri, konserler, festivaller, sergiler, söyleşiler ve diğer faaliyetler, zengin bir kültür, sanat ve eğlence atmosferi yaratmaktadır. Akademik personeller kulüplerde danışman olarak aktif rol almaktadırlar. Sayıları 100’ü bulan bu kulüplerden bazıları; fotoğrafçılık, doğa sporları, diplomasi, dağcılık, genetik, havacılık, medyadır. Öğrenciler ilgi alanlarına göre diledikleri kulübe katılabilirler.

Kampüs içerisinde öğrencinin her türlü sporu yapabileceği alanlar mevcuttur. Merkez spor salonu içerisinde, basketbol, voleybol, hentbol alanları, masa tenisi salonu, bedminton kortları, fitness salonu mevcuttur. Ayrıca kampüste halı sahalar, açık-kapalı tenis alanları, standart çim futbol sahası, açık basketbol alanları da mevcuttur. Öğrenciler kulüplerin düzenlediği turnuva ve yarışmalara katılabilirler.

Kampüs içerisinde bulunan sağlık merkezi öğrenci ve personelin; beden ve ruh sağlığını korumak amacıyla hizmet vermektedir.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Merkezi, bilgi teknolojileri konusunda geniş kaynaklar yaratarak öğrenciler ile akademik ve idari personele hizmet sağlamaktadır. Toplam 2.000 bilgisayar bulunan laboratuvarlar yılın her döneminde öğrenci ve personellere hizmet vermektedir

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Bilkent Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversiteleriyle sürdürdüğü öğrenci değişim programlarıyla öğrencilerine akademik ve sosyal deneyimler kazandırmaktadır.

Avrupa’daki üniversitelerle Erasmus programı çerçevesinde öğrenci değişimi yapılmaktadır.  Erasmus, AB ülkeleri ve aday ülkelerin yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini güçlendirerek farklı kültürleri akademik paydada bir araya getirmeyi hedefleyen bir programdır. Bu program kapsamında Bilkent Üniversitesi’nin 200’ün üzerinde üniversiteyle değişim anlaşması bulunmaktadır. Giden öğrenciler, masraflarının önemli bölümünü Avrupa Birliği (AB) fonlarından karşılayabilmektedir.

Ayrıca aralarında ABD, Kanada, Çin ve Avustralya’nın yer aldığı 25 kadar ülkeden yükseköğretim kurumlarıyla yapılan değişim anlaşmaları ile birlikte anlaşmalı üniversitelerin sayısı toplamda 260’ı aşmıştır. Söz konusu üniversitelere örnek olarak ABD’den California, Drexel, Michigan, Purdue, Almanya’dan Heidelberg, Belçika’dan Ghent, Fransa’dan Strasbourg, Hollanda’dan Amsterdam, Tilburg ve İtalya’dan Bocconi gösterilebilir.

Bilkent Üniversitesi, değişim programları ile bugüne dek 1.500 öğrencisini yurtdışına göndermiş, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Slovenya, Tayvan ve Güney Kore gibi ülkelerden ise yaklaşık 1.100 öğrenciye eğitim vermiştir.

Üçüncü sınıfın bir veya iki dönemini yurtdışındaki anlaşmalı bir üniversitede geçirmek için başvuran öğrenciler, akademik başarılarına ve mülakat sonuçlarına göre seçilirler. Gittikleri üniversitede programlarıyla uyumlu dersler alır; geri döndüklerinde, yurtdışında aldıkları dersleri Bilkent’teki programlarındaki ders yükümlülükleri yerine saydırarak bir aksama olmadan eğitimlerine devam edebilirler.