İzmir Ekonomi Üniversitesi

izmirekonomiuniversitesiic

Kurucu Vakıf İzmir Ticaret Odası Eğitim Ve Sağlık Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 429
Toplam Öğrenci Sayısı 6.214
Bulunduğu Şehir İzmir

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Tıp Fakültesi 50.000,00 TL
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 35.000,00 TL
Hukuk Fakültesi 37.500,00 TL
İletişim fakültesi 35.000,00 TL
Mühendislik Fakültesi 37.500,00 TL
İşletme Fakültesi 35.000,00 TL
Sağlık Bilimleri Fakültesi 35.000,00 TL 

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Yurt binası, üniversite kampüsü içinde 460 öğrenci kapasitelidir. 8 katlı binamızın 4 katı kız, 4 katı erkek öğrencilere ayrılmıştır.

Tüm kapılar kişiye özel kartlı sistem ile çalışmaktadır. Ortak kullanım alanları kamera sistemiyle sürekli izlenmektedir.

Bir engelli odası ve tamamı 2 kişilik 230 odamızda; banyo, yatak, elbise dolabı, komedin, çalışma masası, kitaplık, buzdolabı, telefon ve internet mevcuttur.

Tarafımızdan yastık, çarşaf, pike, battaniye, nevresim verilmekte ve odaların temizlikleri iki günde bir yapılmakta, haftada bir çarşaflar değiştirilmektedir.

Binamız da merkezi klima sistemi mevcuttur. Isınma ve sıcak su için jeotermal enerjiden faydalanılmaktadır.

24 saat idareci, sorumlu resepsiyon memurları ve güvenlik elemanları görev yapmaktadır.

Binanın içinde ortak TV salonu, Bioderm firması tarafından işletilen; kafeterya, restoran bulunmaktadır.

Kahvaltı ve yemek hizmetleri yurt binası ve ana binadaki restoranlardan tabldot veya alakart olarak verilmektedir.

Gündüzleri Üniversite`nin Sağlık Ofisi`nden, tatil günleri ve tüm gecelerde Üniversite yakınında bulunan tam teşekküllü polikliniklerden istifade edilmektedir. Ayrıca, yurt yerleşkesine yakın mesafede Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi bulunmaktadır.

Kampus çevresinde yürüyüş mesafesinde 5M Migros, Özdilek, Kipa hipermarketleri ile Agora, Palmiye,Ege Park alışveriş ve sinema merkezleri vardır.

Spor için kampüs içinde basketbol sahası bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için web sayfamızdaki “Yurt Yönergemiz”in mutlaka okunması gerekmektedir.

Eski öğrencilerimizin Yurt kayıtları Mayıs ayında, yeni öğrencilerimizin kayıtları Ağustos ayında yapılmaktadır.

2017 – 2018 öğretim yılı ücreti 2 kişilik odada bir kişinin ücreti yıllık peşin KDV dahil 13.100 TL’dir.

BURSLAR

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, ÖSYM’nin sağladığı burslar, sıralama bursları, akademik başarı bursları ve destek bursları adı altında burs imkanlarına sahiptirler.

ÖSYS kılavuzunda belirtilen Tam Burslu, % 50 burslu, %25 bursu kontenjanlarından yerleştirilen öğrencilere bursları oranında belli haklar tanınmaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin lisans(4 yıllık) programlarına “Tam Burslu” kontenjandan yerleştirilen öğrencilerden: Öğretim ücreti alınmaz. Şehir dışından gelenler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet edenlerden isteyenlere Üniversite’nin sağladığı öğrenci yurdunda kalma olanağı sağlanır. Üniversitenin yurt kapasitesinin yeterli olmaması halinde, bu öğrencilerden üniversite yurdunun dışında ikamet edenler için yılda 9 ay süreyle ayda 350 TL ayrıca ödeme yapılır.

Sıralama bursları; İlgili puan türünde yerleştirme puanlarına göre yapılan sıralamada (ek puanla derece yapanlar hariç) Türkiye genelinde: ilk 1000 arasına giren öğrencilere başarı sıralarına göre burs verilir. Ayrıca ilk 1000’e giren öğrencilere başarı sıralarına göre bir defaya mahsus 2.500-5.000 TL arasında burs verilir.

Başarı Bursu; İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne burssuz yerleşen öğrencilere verilir. İngilizce hazırlık programı dışında, bulunduğu öğretim yılının Güz ve Bahar yarıyıllarında öngörülen en az normal ders yükü kadar ders almak kaydıyla bu iki dönemde aldığı derslerin ağırlıklı not ortalaması 3.50 veya daha yukarı olan öğrenciler içinden belirlenen kontenjan dâhilinde öncelik sırasına göre verilir.

Üniversitenin öğrencilerine tanıdığı bir diğer burs destek bursudur. Bu burs maddi açıdan sıkıntı yaşayan sınırlı sayıda öğrenciye öğrenim ücretlerine uygulanan indirim şeklinde verilir

Birden fazla bursu almaya hak kazanan öğrenciler, kapsamı yüksek olan burstan yararlandırılır. İzmir Ekonomi Üniversitesinde verilen burslar karşılıksızdır. Burslar Yabancı Dil Hazırlık Programında geçen 1 yıllık süreyi de kapsar.

Üst üste veya aralıklı olarak iki dönem kayıt yenilemeyenlerin, bursluluk azami süresini aşanların, hakkında açılan disiplin soruşturması sonucunda en az 1 yarıyıl uzaklaştırma cezası alanların, bursları kesilir.

 

KAMPÜSTE HAYAT

 

Öğrencilere kampüs içerisinde çağdaş yaşam standartlarına uygun olarak tasarlanmış, güvenli, sağlıklı, ferah ve konforlu bir ortam sunulmuştur. Kampüs alanındaki 3 ayrı blokta yer alan binalarda her türlü görsel, işitsel cihazlar ve internet bağlantılarının bulunduğu çeşitli kapasitede derslikler bulunmaktadır. Kampüsün şehir merkezinde yer alması dolayısıyla ulaşım çok kolaydır. Üniversite Kampüsü’nde Engelli asansörü, uygun kapı girişleri, uygun kaldırımlar ile Üniversitenin bütün mekânları başka bir kişinin yardımı olmaksızın ortopedik engellilerin ulaşımına imkân verecek şekilde inşa edilmiştir.

Ayrıca kampüs içinde bulunan kütüphane de yapılan eğitim öğretim ve araştırmaları destekleyecek niteliktedir. 50.000 basılı kitap, 100.000 elektronik kitap, 35.000 basılı dergi, 60.000 elektronik dergi, vcd, film koleksiyonu, görsel ve işitsel cihazlar öğrenci ve personelin hizmetine sunulmuştur.

Üniversitede sayış artmakta olan aktif 75 öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler pratik hayata katkılarının yanında sosyal hayatta da önemli bir yere sahiptir. Dil, spor, teknoloji, kültür, sanat, düşünce, ekonomi vs. hemen her alanda kulüp bulabilmek mümkündür. Bu kulüplerden bazıları; Almanca Kulübü, Akut Kulübü, Briç Kulübü, Düşünce Kulübü, Çeviri Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Karikatür ve Mizah Kulübü…

Üniversitede, öğrencilerin yararlanabilecekleri spor alanları; futbol, basketbol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca yelken, masa tenisi, step ve motor sporları gibi çeşitli spor alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri de mevcuttur. Kampüs Agora, Kipa, Migros, Özdilek, Palmiye ve Ege Park’a ait alışveriş merkezlerinin yanı sıra, sinema, tiyatro, spor alanları, restoran ve kafelerin bulunduğu şehir merkezine de yakın mesafededir.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Erasmus programı kapsamından çeşitli alanlarda daha fazla bireyin faydalanabilmesi için Avrupa’daki birçok üniversite ile Erasmus anlaşması yapmıştır.

Öğrenciler program dâhilinde yurtdışında kaldıkları süre için Avrupa Komisyonu’ndan mali destek alma şansına sahip olurlar. Öğrencilere verilecek olan aylık hibenin miktarı her sene Ulusal Ajans tarafından belirlenerek Uygulama El Kitabı’nda ilan edilir. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir.

Erasmus öğrencileri gidecekleri okula ayrıca bir okul ücreti veya harç ödemezler, ancak tüm yaşam masrafları kendilerine aittir. Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin öğreniminin bir bölümünü ikili anlaşma ile ortak olunan yurtdışındaki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir. Faaliyet süresi aynı akademik yıl içerisinde tamamlanabilecek 3 ile 12 ay arasında bir süre (1, 2 veya bazı ülkelerin sistemlerine göre 3 dönem) olabilir. Anlaşmaların olduğu bazı ülkeler; ABD, Almanya, Belçika, Danimarka, Hollanda, İtalya, Portekiz, Yunanistan, İngiltere…