Okan Üniversitesi

okanuniversitesiic

Kurucu Vakıf Okan Kültür, Eğitim Ve Spor Vakfı
Toplam Akademisyen Sayısı 386
Toplam Öğrenci Sayısı 8.175
Bulunduğu Şehir İstanbul

FAKÜLTELER VE ÜCRETLER  2017-2018

Eğitim Fakültesi 38.300,00 TL
Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 38.300,00 TL
Hukuk Fakültesi 41.400,00 TL
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi 38.300,00 TL
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi 41.400,00 TL
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 38.300,00 – 41.400,00 TL
Tıp Fakültesi 59.000,00 TL
Diş Hekimliği Fakültesi 55.200,00 TL
Sağlık Bilimleri Fakültesi 32.250,00 – 38.300,00 TL
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 38.300,00 TL

 

YURTLAR VE BARINMA OLANAKLARI

Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü içerisinde bulunan 2’si kız öğrenciler, 2’si erkek öğrenciler için toplam 4 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurtlarda yaklaşık 1000 öğrenciye hizmet verilmektedir. Yurtlara, bu üniversiteye kayıtlı her öğrenci başvuru yapabilmektedir. Yurt Yönetim Kurulu tarafından yapılan yerleştirmede İstanbul dışında ikamet eden öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

Yurtlar tüm fakültelerle aynı kampüste olup, öğrenciler ulaşım ve trafik sorunu yaşamadan fakültelerine yürüyerek 1-2 dk. ‘da ulaşabilirler. Sabiha Gökçen Havaalanı’na çok yakın olan Okan Üniversitesi’nin İstanbul dışından gelen öğrencilere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

En son teknolojik imkânlarla donatılmış olan yurtlarda öğrencilere 1-2-4 kişilik odalarda barınma imkânı sunulmaktadır. Yurt odalarının içerisinde buzdolabı, çalışma ve elbise dolapları, kablolu ve kablosuz internet altyapısı, telefon, televizyon bağlantısı, çalışma masası ve sandalyeleri bulunmaktadır. Tüm yurt odalarında banyo ve 24 saat sıcak su mevcuttur. Yurt binalarının içinde etüt odaları, çamaşır-kurutma makineleri ve ütü odaları, yiyecek-içecek otomatları, plazma TV duyuru ekranları mevcuttur.

Ücretler 1-4 kişilik odalarda kalan kişi sayısına göre 7.850- 29.000 TL + KDV arasında değişmektedir.

BURSLAR

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Okan Üniversitesi’nin burslu programlarına yerleştirilen öğrenciler, öğrenim süreleri boyunca öğrenim ücretinden yerleştikleri burs oranında muaf tutulmaktadırlar. Bu burslar 2 yıllık ön lisans programlarında 3 yıl, 4 yıllık lisans programlarında 5 yıl, 5 yıllık lisans programlarında 6 yıl ve 6 yıllık lisans programlarında 7 yıl boyunca karşılıksız ve kesintisiz olarak devam eder.

Okan Üniversitesi’nin % 100 burslu programlarına yerleşen öğrencilere aşağıda belirtilen şekilde Mütevelli Heyeti Onur Bursu verilir:  Dil puan türü dışında İlk 1000′ den gelenlere; dil puanında ilk 100’den gelenlere akademik yıl süresince, 1.000 TL aylık ve ücretsiz yurt imkânı sağlanır. Bu burslar, öğrencinin yerleştiği programa devamı koşuluyla yasal eğitim-öğrenim süresince geçerlidir ve kesilmez.

Başarı Bursları: Hazırlık sınıfı hariç, kayıtlı oldukları programda ilk iki yarıyılı (60 AKTS) tamamlayan ön lisans ve lisans öğrencilerinden, genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.60 ve üstü olanlara öğrenim ücretinin %10 ila %40’ı oranında burs verilir. Bu burs, öğrencinin ödemekle yükümlü olduğu öğrenim ücreti üzerinden indirim yapılarak uygulanmaktadır. Başarı bursları bir yıllık olup her akademik yılın sonunda yeniden hesaplanan genel not ortalamasına göre öğrencinin burs durumu yeniden değerlendirilir. Burslar karşılıksız olup, öğrenci sadece bir indirimden veya burstan yararlanır.

Bunların yanı sıra üniversitede millî sporculara, engelli öğrencilere vb. özel durumları taşıyan öğrencilere destek bursları verilir.

Tam ücretli olarak bir programda okuyan öğrenci, yeniden sınava girip okuduğu bölümü ilk üç tercihinden yazıp yerleştiği durumda tercih indiriminden faydalanamaz. Burslar karşılıksız olup, öğrenci sadece bir indirimden veya burstan yararlanır.

KAMPÜSTE HAYAT

Formula 1- İstanbul Park ve Sabiha Gökçen Havaalanı’na komşu olan kampüs 250 dönümlük bir alana kurulmuştur. İçerisinde eğitim binalarından kütüphanesine, öğrenci yurtlarından, öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Sosyal Yaşam Merkezine, sinemasından, kapalı ve açık spor salonlarına pek çok yaşam ve aktivite alanı bulunan kampüs, öğrenciler ve çevre halkı için bir çekim alanı oluşturmaktadır.

Okan Üniversitesi Kütüphanesi, üniversitenin gelişimine paralel olarak esnek bir yapıya sahip olup, açılan programlar doğrultusunda hizmet vermektedir. Kütüphanede 30 bin basılı, 45 bin elektronik kitap, 15 bin elektronik dergi, çok sayıda cd- rom, multimedya disket, ansiklopedi, sözlük, tez, ciltli dergi ve süreli yayın bulunmaktadır. Tamamı internete bağlı 50 bilgisayar terminalinden ve kampüsteki bütün bilgisayarlardan kütüphane veri tabanına anında erişilmektedir. Kataloglama, sınıflama, ödünç verme, kayıt tarama ve benzeri tüm işlemler kütüphane yazılımıyla bilgisayar üzerinden yapılmaktadır.

Okan Üniversitesi’nde tüm yıl çeşitli etkinlikler düzenleyen 50 öğrenci topluluğu aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. Psikoloji topluluğu, halk oyunları topluluğu, sinema topluluğu, dans topluluğu bunlardan bazılarıdır.

Kapalı Spor salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Fitness Salonu, Plates ve Aerobik stüdyoları, Koşu Alanı, Squash Salonları, Buhar Odası ve Sauna, Sosyal Merkezde Sinema, Oyun Salonu, Eğlence Merkezi, Kafeteryalar, Restoran, Süpermarket, Mağazalar Yerleşke içinde bulunan yaşam merkezi öğrencilerin boş zamanlarını iyi bir şekilde geçirebilmeleri için dizayn edilmiştir.

Kampüs içinde 24 saat hizmet veren doktor, hemşire bulunmakta ve ambulans hizmetleri yer almaktadır. Üniversitenin reviri, öğrencilerin ve diğer personelin muayeneleri ve ayakta tedavileri için gerekli sağlık hizmetlerini yerine getirmekte ve sevk edilen hastaların takibi yapılmaktadır. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik merkezi ile öğrenciler daha sağlıklı kararlar için desteklenmektedir.

ULUSLARARASI EĞİTİM OLANAKLARI

Erasmus programıyla öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünü yurt dışında tamamlayabilirler. Bu program Üniversite öğrencilerinin bölümlerinin anlaşmalı olduğu Avrupa üniversitelerinde 1 ya da 2 dönem burslu olarak eğitim almasını sağlamaktadır.

Okan Üniversitesi, Franklin Üniversitesi ile daha önce Dünyada hiç yapılmamış yeni bir çift diploma modelini hayata geçirmiştir. Okan Üniversitesi ve Franklin Üniversitesi arasında yapılan ve YÖK tarafından da onaylanan anlaşmaya göre, Okan Üniversitesi İktisadi ve  İdari Bilimler Fakültesi’nin işletme, lojistik, finans ve uluslararası ticaret programlarının ilk 3 sınıfını başarıyla tamamlayan ve dil yeterliliği olan öğrenciler, 4.sınıf derslerini Franklin Üniversitesinde tamamlayarak hem Okan Üniversitesi hem de Franklin Üniversitesi lisans diploması alabilmektedirler.

Avrupa’da Erasmus Değişim Programı yanında, diğer bölgelerde de İkili Değişim Programları mevcuttur.  Okan Üniversitesi ABD, Rusya Federasyonu, Çin gibi ülkelerde saygın üniversitelerle öğrenci değişim anlaşmaları imzalamıştır. Öğrenciler 1 ve 2 dönem, değişim ortağı olan üniversitelerde eğitim ücreti ödemeden öğrenim görebilirler.