Otomotiv Mühendisliği

Otomotiv sektörünün ürettiği motorlu taşıtlar, günümüzde deniz yolları, karayolları ve demiryolları gibi geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Program uluslararası düzeyde otomotiv tasarım ve teknolojileri alanında bilimsel ve teknolojik gelişim için bilgi üretilmesi, uygulanması ve yayılması, taşıt tasarım yeteneğinin kazanılması ve teknoloji üretilmesi, otomotiv sektöründe küresel pazarlarda teknolojiye dayalı rekabet edebilecek günümüz ve geleceğin teknolojilerinin gelişimine yardımcı olabilecek, ulusal değerlere saygılı araştırmacı mühendisler yetiştirilmesini görev edinmiştir.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, mekaniğe karşı ilgi duyan, yaratıcı, tasarım gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

 

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Taşıt Tekniği, Motor Konstrüksüyonu, Raylı Taşıtlar, Arazi Taşıtları, Traktör ve Ziraat Makineleri, Ulaşım Tekniği, Roket Motorları, Modelleme ve Simülasyon, Otomatik Kontrol, Güç İletimi, Ziraatte Mekanizasyon, Taşıt Konstrüksüyonu.

KARİYER İMKANLARI:

Otomotiv mühendisleri, otomotiv şirketlerinin yanı sıra elektrik ve üretim mühendisliği yeterliliğine sahip işlerde, özel yetenek gerektiren mekanik işlerde, otomotiv sektörünün servisleri gibi bir çok endüstri alanında istihdam edilmektedir.

Otomotiv mühendisleri büyük otomobil, kamyon traktör, otobüs ve motosiklet şirketleri ile yarış takımları parça üretimleri araştırma ve geliştirme kısımlarında çalışabilmektedir.

Potansiyel iş alanları; motor, dişli kutusu üretimi, şasi ve kaporta yapımı, endüstri ürünleri ve diğer transport şirketleridir.

Otomotiv mühendisliği mezunları, teorik ve uygulamalı bilgi yaklaşımları nedeniyle hem yurt içinde hem de yurt dışındaki iş pazarlarında mükemmel kariyer fırsatı bulabilecektir.

Otomotiv mühendisliği mezunları, bir mühendis olarak atölye yönetiminde de uzman olacaklardır. Akademik kurumlarda, özel sektördeki firmalarda, askeri kuruluşlarda, kendi işyerlerini kurarak yurt içinde ya da yurt dışında görevler üstlenebilirler.

Otomotiv Mühendisliği” hakkında 2 yorum var.

 • 1 Temmuz 2016 на 13:18
  Permalink

  Gazi Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı hocamız bölümü öveyim derken yanlış bilgide vermiş. İş yeri eğitim programı Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümünde uygulanmaktadır. Hatta 4. sınıfta 2 dönem şeklinde programlanmıştır. Bitirme projesi de dönem içi staj (yada iş yeri eğitim programı isminin bir anlamı yok) yaptığınız şirkette ki bu şirketler Bosch, Renault, Tofaş, Valeo, Martur, Rollmech, Çoşkun Öz Holding, Durmazar Makine ve ismini yazmakla bitiremeyeceğim kadar sektörün önde gelen ana ve yan sanayi kuruluşlarıyla anlaşmaları mevcuttur. Bu anlaşmalara her yıl yenileri eklenmektedir. Teknoloji fakültelerinin övüp övüp bitiremediği uygulamalı eğitim görüyoruz mühendislik fakültelerinden farklı olarak. Ama gerçekte bazı mühendislik fakültelerinde de bu uygulama mevcut. Alınan teorik bilginin bir işe yaramadığını düşünen arkadaşlarım lütfen gerçekten mühendislik yapılan şirketlere bakabilirler. Mülakatları uzun(90 120 dakika) ve tamamı neredeyse teknik bilgi seklinde olmaktadır. Uygulama sanayide halledilecek mevzudur ancak teorik bilgi okulda alınan temel mühendislik eğitimiyle halledilir bunu iyi veren fakültelerde tartışmasız mühendislik fakülteleridir. İş hayatına atılan bir kişi teorik bilgilere tekrardan çalışması zordur. Tabi bu kişiye bağlı olarak da değişir. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Fakat iş hayatında uygulamayı görmek ve hızlı öğrenmek kolaydır. Tabii teorik alt yapınız müsaitse.
  Bu yorumun amacı polemik oluşturmak değil yanlış verilen bir bilgiyi ve algıyı düzeltmektir.
  Saygılar.
  Gerçekten dünya çapında mühendislik yapan şirketlerden biri AVL’dir. Bu linkten sitelerine ulaşıp ne derece teorik ve uygulamalı bilim yaptıklarına bakabilirsiniz. Mülakatları da oldukça teoriktir ve saatler sürmektedir.

  https://www.avl.com/

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*