TYT için ‘Örnek Sorulara’, AYT İçin ise LYS Sorularına Bakın!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, YKS sorularını ÖSYM bünyesindeki uzmanlar ile akademisyenlerin hazırladığını, her sorunun en az 3 kez kontrol edildikten sonra ‘soru havuzuna’ atıldığını söylüyor. Havuza atılan bu sorular ‘rastgele’ seçilecek, soru kitapçığına girecek ve adayın karşısına çıkacak. Her test için ortalama 10 kat soru hazırlandı. Soruları görmediğini söyleyen Özer, adaylara TYT için ‘örnek sorulara’, AYT için ise LYS sorularına bakmalarını öneriyor.

TYT ÖRNEK SORULAR İÇİN TIKLA

TYT için YÖK’ün çerçevesini çizdiği yeni yaklaşımda adaylara yardımcı olmak için bir örnek TYT soru kitapçığı yayımladık. Diğer taraftan YKS’nin üçüncü oturumunda (YDT) önceki yıllarda yapılan İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerine ilaveten ilk kez Arapça ve Rusça dilleri de dâhil olduğu için yine bu dillerden sınava girecek adaylara yardımcı olmak için örnek soru kitapçıklarını yayımladık.

– AYT soruları için, geçen yıl yapılan LYS soruları gibi olacak diyebilir misiniz?

YKS’nin ikinci oturumu olan AYT’nin kapsamı ile geçen yıl yapılan LYS’nin kapsamları aynı. Zaten bu nedenle AYT için bir örnek soru kitapçığı yayımlamadık.

LYS KONU SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLA

ÇIKMIŞ LYS SORULARI İÇİN TIKLA

– Adaylara özellikle ‘Sorularına bakın’ diyebileceğiniz bir sınav var mı?

Özel bir önerim yok. Ancak, bildiğiniz gibi 2017 ve önceki yıllara ait üniversite giriş sınavlarına ait tüm soruları ve cevap anahtarlarını web sitemizde yayımladık. Adaylar bu sorulara da bakabilirler.

– Sorulara hiç baktınız mı?

Hayır.

BU BELGELERİ YANINIZDA BULUNDURUN

– YKS için adaylara önerileriniz nedir, nelere dikkat etsinler?

Sınavın sabah oturumlarında adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına kesinlikle alınmayacaklar. Bu nedenle sınav günü adaylarımızın bir gecikme yaşamamaları için sınav binalarında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmalarında büyük fayda var. Adaylar sınav binalarına alınırken yanlarında iki belgenin mutlaka olması gerekiyor. Birincisi girecekleri oturuma ait Sınav Giriş Belgesi (SGB), diğeri ise geçerli kimlik belgesi. Kimlik belgesi olarak TC Nüfus Cüzdanı, TC Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport kullanılabilir. Kimlik belgesinde mutlaka adayın fotoğrafı bulunmalı. Birden fazla oturuma katılacak adaylar sınava gelirken sınavın ilgili oturumuna ait Sınav Giriş Belgesi’nin yanlarında olduğuna özellikle dikkat etmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir