Aile ve Tüketici Bilimleri – Doğru Tercihler

Aile ve Tüketici Bilimleri

PROGRAMIN AMACI:

Toplumun yerel, ulusal ve evrensel düzeyde arzulanan yaşam kalitesine ulaşmasını sağlamaya yardımcı olmak amacıyla, ailelerin sahip olduğu insansal ve materyal kaynakların yönetimi ve geliştirilmesini bilen, konu ile ilgili problemlere çözüm yolları üreten, tüketicileri rasyonel tüketici davranışları konusunda aydınlatan, tüketici tercihlerini üreticilere ileten, nitelikli elemanlar yetiştirmek.

Aile ve Tüketici Bilimleri’ne girmek için kaç net yapman gerekir? TIKLA ÖĞREN

Araştırma, eğitim ve hizmet alanlarındaki üretimini toplum yararına sunmaktır.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Sosyal Bilimlere ilgi duyuyor olması, insanlarla iyi iletişim kurabilme, hoşgörülü ve sabırlı olması, düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilmesi, kendini ve çevresini geliştirmeye istekli, araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanması, iyi bir gözlemci olması, başkalarının duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlayabilmesi gerekir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Aile ve Tüketici Bilimlerine Giriş, Aile Kaynakları Yönetimi, Temel Kimya, Sosyolojiye Giriş, Temel Psikoloji, İstatistiğe Giriş, Hukuka Giriş, Kişisel ve Toplumsal Sağlık, Kadın ve Toplum.

KARİYER İMKANLARI:

Mezunlar, aile yaşantısı eğitimi, tüketici eğitimi ve korunması, kurum ev idaresi alanlarında araştırmacı, eğitimci, planlamacı, danışman ve yönetici olarak çalışırlar.

Mezunlar daha çok; Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Rekabetin ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilir.

Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik yapabilir.

Bunun dışında, Kamu ve Özel Kuruluşlara bağlı hastane, otel, tatil köyü, yatılı okul, kreş, huzurevi, misafirhane öğrenci yurtları gibi kurumlarda, Yerel Yönetimlere veya özel sektöre bağlı rehabilitasyon merkezlerinde, temizlik şirketlerinde de çalışabilirler.