Bahçe Bitkileri

PROGRAMIN AMACI:

Program,  meyve yetiştiriciliği ve ıslahı,  bağ yetiştiriciliği ve ıslahı, sebze yetiştiriciliği, süs bitkileri yetiştiriciliği ve ıslahı, hasat sonrası fizyolojisi gibi konularda araştırmalar yapmayı ve bu alanlarda çalışacak nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi hedeflemiştir.

Bahçe Bitkileri’ne girmek için kaç net yapman gerekir? TIKLA ÖĞREN
TERCİH EDECEKLERİN TAŞIMASI GEREKEN ÖZELLİKLER:

Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bedence arazide çalışabilecek kadar sağlıklı kimseler olmaları gerekir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Matematik,  Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği, Peyzaj Mimarlığı, Tarımsal Mekanizasyon, Hayvansal Üretim Sistemleri, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği, Bahçe Bitkilerinde Organik Tarım, Sebze Tohum Teknolojisi, Pazarlama, Gıda Bilimi ve Güvenliği.

KARİYER İMKANLARI:

Bahçe Bitkileri programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Bahçe Bitkileri Bölümünden mezun olan Ziraat Mühendisleri Kamu Kurumları, Bankalar, Tohum ve Tarımsal İlaç Şirketlerinde, Bahçe Bitkileri ürünlerini işleyen fabrikalar, ürünlerin depolanması ve muhafazası ile ilgili çalışan firmalar ile kalite – kontrol, araştırma – geliştirme laboratuvarlarında çalışabilecekleri gibi, birçok firmada danışmanlık veya sorumlu müdürlük de yapabilmektedir.
Bölüm mezunu Ziraat Mühendisleri yukarıda belirtilen yerlerde çalışma imkanları olduğu gibi kendi olanakları ile yapabilecekleri işler de vardır. Bunlar arasında; çeşitli meyve ve sebze türlerinin ticari yetiştiriciliği, bağcılık, fidancılık, fidecilik, seracılık, mantar yetiştiriciliği, zirai ilaç, tohum ve gübre bayiliği yer almaktadır.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş