Bakan açıkladı “Sınavlara Devam”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Birdenbire sınav kalksın, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Okullar arasındaki imkân farkı olması gerekenin çok üzerinde” dedi. Selçuk, Liseye Giriş Sınavı için de “Hiçbir çocuğun hayatını zorlaştırmayacağız” mesajı verdi.

Bakan Selçuk şöyle devam etti: “Birdenbire sınav kalksın, her şey sınavsız olsun, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Şundan dolayı değil; okullar arasındaki imkân farkı olması gerekenin çok üzerinde Türkiye’de. Bu Batı Avrupa’da yüzde 10’un altında. Okullar arasında imkân farkları olunca veli ‘Ben şu okulu istiyorum’ diyor. O okula talep artıyor ve sınav kaçınılmaz oluyor. Eğitimin amacı da değişiyor, yani sınav için elemek için eğitim yapıyoruz. Hayalim sınavsız bir sistem.”

2020’de Milli Eğitim Şurası’nı toplanacağını söyleyen bakan burada alınacak kararlarla eğitimin yeniden planlanacağını söyledi

ÜNİVERSİTEDE YIĞILMA AZALSIN

İlkokul 1, 2, 3’ten itibaren çocuğun başarılarını ilgi alanlarını algılayan bir sistem geliştirildiğini söyleyen Selçuk şöyle devam etti; ” Çocukları okula başladıkları günden itibaren sistem tanıyor, takip ediyor. Çocukların özgeçmişleri elimizde. Seneye pilot uygulama yapılacak. 2021-2022 eğitim–öğretim senesine uygulama yetişecek. Sistem verileri anlık olarak sürekli kendini güncelleyerek çalışacak. Asıl meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istiyoruz. Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Herkes üniversite okumak zorunda değil.   Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı da yönetebiliriz. Otellerde onlarca okul açtık, yüksek puanlı öğrenciler o okullara başvuruyor. İTÜ Teknopark okuluna girmeye çalışıyor öğrenciler. İş garantili okullar bunlar.”

Tüm bu açıklamalara bakarak diyebiliriz ki yakın gelecekte sınavların kalkması söz konusu değil. Siz iyisimi çalışmaya devam edin ve söylentilere kulak asmayın.
Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş