Düşmanını Tanı Sınavı Kazan!

Arkadaşlar çalışmaya başlamadan önce mutlaka sınavda ne ile karşılaşacağınızı bilmeliyiz. Bu yüzden geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularını mutlaka çözmeliyiz. Bu size iki yönlü fayda sağlayacaktır. Birincisi ÖSYM’nin soru tarzını ve yıllar içinde soru tarzındaki değişiklikleri göreceksiniz. Bu da size gireceğiniz sınava dair bir fikir verecek. İkinci olarak da yüzlerce soru çözerek hem pratik hem hız kazanacaksınız.

Çıkmış sınav sorularını çözerken şu yolu izleyebilirsiniz,  henüz çalışmaya başlamadan soruları önünüze alıp çözmeyi deneyin ve sonuçlarınızı bir yere not edin. Çalışmaya başladıktan sonra da periyodik olarak sorulara tekrar dönüp üzerinden tekrar geçin ve yine sonuçlarınızı not edin. Aradaki farkı ister kendiniz isterseniz rehber öğretmenlerinizle analiz edin. Göreceksiniz ki kaydettiğiniz her aşama sizi motive edecek ve özgüveninizi tazeleyecek.

Unutmayın sınavda çok bilmenin yanında moral motivasyonda çok önemli. Her şeyi bilip sınava girdiğinde soru çözme konusunda tembel davranıp pratik yapmamış ve geçmiş yıllara göz atmamış bir adayın o kısıtlı sürede heyecanlanıp başarısız olma olasılığı çok yüksek.

Sözün özü çıkmış sınav sorularını iyi analiz etmek bir savaşta düşmanını iyi tanıyıp onu kolayca alt etmekle eşdeğerdir.

Aşağıda sizlere bu konuda önereceğimiz yardımcı kaynakları bulacaksınız. Ders ve konularına göre derlenmiş bu kaynaklardan yararlanmak sizleri binlerce soru arasında kaybolmaktan kurtaracak.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş