Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapistler insanların yaşam boyu maksimum fonksiyonel yeteneklerini geliştirme, devam ettirme ve düzenleme hizmetlerini sağlarlar. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları yaşamın her döneminde, sağlıklı ve hasta kişiler, engelli ve engelsiz kişiler için gerekmektedir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarında amaçlar: Sağlıklı ve verimli yaşamı devam ettirme, hastalık sürelerini kısaltma ve engellilik durumunda en üretken seviyeyi kazanma ve bu seviyeyi devam ettirmektir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’a girmek için kaç net yapmak gerekir? TIKLA ÖĞREN
BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Eğitimleri süresince öğrenciler: Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri ile, Biyoloji, İnsan Anatomisi, Fizyoloji, Histoloji, Fizik, Kimya, Psikoloji gibi temel tıp bilimleri yanında, Isı-ışık, Elektroterapi, Özel Tedavi Hareketleri, Kinezyoloji, Biomekanik, Yardımcı Cihaz ve Protez Eğitimi ve diğer mesleki dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak alırlar.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Fizyoterapist olmak isteyenlerin;  Fen bilimlerine, özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, Bedence güçlü ve dayanıklı, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, el ve parmak becerileri gelişmiş, başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan, sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

KARİYER İMKANLARI:

Bölümden başarı ile mezun olan öğrenciler lisans diploması ile fizyoterapist unvanı alırlar. Mezunlar, Sağlık Bakanlığı’ na bağlı kuruluşlarda ve hastanelerde, SSK ve diğer kamu kuruluşlarına bağlı sağlık ünitelerinde, özel eğitim ve dal merkezlerinde, spor kulüplerinde, özel hastanelerde ve yaşlı bakım merkezlerinde çalışabilmektedirler. Sağlıklı kişilerde ise fiziksel uygunluk ve egzersiz, bel ve boyun sağlığı, kadın sağlığı ve halk sağlığı gibi alanlarda rol alabilirler.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş