İşte Burs Veren Vakıflar

Maddi olanakları kısıtlı olan öğrencilerin eğitimlerine destek vermek için devlet kurumlarının yanı sıra Türkiye’deki birçok vakıf ve dernek karşılıksız burs veriyor. Eğitim süresi boyunca 400 TL’ye kadar aylık burs ödemeleri yapılıyor. Üstelik çoğu da karşılıksız

Türkiye’de maddi olanakları kısıtlı olan öğrencilerin eğitimlerine destek ver çok sayıda vakıf bulunuyor. Bu vakıflar, şehir dışında yükseköğrenimini yapmak üzere okuyan üniversite öğrencilerine karşılıksız maddi eğitim desteği veriyorlar. Eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıdaki öğrenciye aylık 150 TL ile 400 TL arasında değişen rakamlarda maddi destek veriyorlar. İşte üniversite öğrencilere karşılıksız burs veren vakıflardan bazıları:

– TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI: TOG’un koşulları diğer vakıflardan oldukça farklı. En önemli koşul haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak. Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor.

– İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI: Başvurular Eylül ayında alınıyor.  Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya karşılıksız burs veriliyor.

– HACI ÖMER SABANCI VAKFI31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor.

– ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (ALEV): Burs başvuruları okulların burs ofislerine yapılıyor. ALEV doğrudan burs başvurusu kabul etmiyor. Burslar karşılıksız.

– ENSAR VAKFIBurs alacak öğrencilerin seçiminde başarılı olmak ve maddi imkânsızlıklar kriter alınıyor. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere de karşılıksız burs veriliyor.

– FEVZİ AKKAYA VAKFI: Teknik liseler ve endüstri meslek liselerinde okuyan, maddi durumu müsait olmayan öğrencilere burs veriyor. Vakfın bursundan yararlanıp iş hayatına atılanlar, kendileri gibi, en az bir Türk gencine destek vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul ediyorlar.

– ŞAHİNLER VAKFI BURSU:
Mali durumunun çok zayıf olduğunu belgeleyen öğrencilere burs veren vakıf, hazırlık veya 1’inci sınıf öğrencileriyle üniversite okuyan kardeşleri olanlara tıp, hukuk ve mühendislik fakülteleri öğrencilere öncelik veriliyor.

– TÜRKİYE DİYANET VAKFI: Lise, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrencilerden uygun şartları taşıyanlara eğitim programları kapsamında burs desteği sağlıyor.

– TÜRK DİL KURUMULYS’de ilk 2 bine giren öğrencilere aylık 400 TL burs veriyor.

– YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFI: Üniversitelerde, yüksek ve ortaöğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, vakfın Öğrenci Burs Yönetmeliği çerçevesinde tamamen karşılıksız burs veriliyor. Başvurular eylül-ekim aylarında yapılıyor.

– TÜRK EĞİTİM VAKFIYurtiçindeki tüm üniversitelerden, maddi desteğe muhtaç ve başarılı yaklaşık 5 bin öğrenciye burs veriyor.

– VEHBİ KOÇ VAKFI: Yetenekli ancak imkânları sınırlı olan öğrencilere burs veriyor. Hazırlık ve birinci sınıf haricindeki öğrencilere verilen burslar için sağlıklı, derslerinde başarılı ve devletin demokratik, hür, çağdaş ve laik düzenini içtenlikle benimsemiş olmak gerekiyor. Burslar için seçim okul idarelerince yapılıyor. Burs almak isteyen öğrencilerin kendi fakültelerinin dekanlığına veya okul müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.

– HÜSNÜ ÖZYEĞİN VAKFI: TC vatandaşı olan, İstanbul’da bir devlet üniversitesinde okuyan, sınav sonuçlarına göre kendi puan türünde ilk 2 bin öğrenci arasında olan, hazırlık veya 1’inci sınıf öğrencisi olan, mali desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerinin eğitimlerini desteklemektedir.

İndir (PDF)

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş