Matematik Netimi Nasıl Arttırırım?

Matematik ve geometri asla ezberle olmaz. Son zamanlarda her soru tipiyle ilgili özellikler ezberlettirilerek öğrencilere bunun pratik yol olduğu söyleniliyor. Öğrenci de pratik sanıp inanıyor oysa ki boşa kürek çekiyor. Bir konuya ait binlerce soru tipi karşınıza çıkabilir, bu yüzden de soru tipiyle ilgili bir özelliği ezberlemek çok mantıksız ve sınavda da işinize yaramayacaktır. Oysaki olay çok basit, konunun mantığını bilirseniz tüm soru tiplerini fazladan özellikler ezberlemeden yaparsınız. Elbetteki pratik yol da bileceksiniz ama ticari sitelerde her gördüğünüzü pratik sanıp para tuzağına düşmeyin.

1- Matematik ve geometri konularının arasında sıkı bir ilişki vardır. Bu yüzden konu sırasına göre çalışmak gerekir. Örneğin köklü sayıları çalışmadan önce üslü sayıları öğrenmelisiniz ya da dörtgenlerden önce üçgenleri mutlaka bilmeniz gerekiyor.

2- Herhangi bir konuyu kitaptan çalışmaya başlamadan önce mutlaka o konuyla ilgili bir konu anlatım videosu izleyin. Unutmayın çalışmaya başladığınızda görsel ve işitsel hafızanız da bu yolla devreye girer izlediklerinizi hatırlar ve işinizi kolaylaştırırsınız.

3- Gereksiz formül ezberlemeyin. Birçok kitapta herhangi bir konu hakkında birden çok formül verilebilir. Bunlardan size en kolay gelenini aklınızda tutun ve diğerlerini hafızanızdan silin. Şunu bilin ki tüm formüller aynı sonucu vermek için yazılmıştır.

4- Farklı kaynaklardan sorular çözün. Tek bir kaynak sizi kısıtlayacak ve akıl yürütme yetinizi azaltacaktır. Çok soru çözmek değil farklı tarz soru çözmek daha önemlidir.

5- Yeni nesil soruları dert etmeyin. Bu sorular sizin temel matematik ve geometri kullarını bilmenizle çözebileceğiniz basit sorulardır. Önemli olan soruyu doğru anlamaktan geçmektedir. Soruyu dikkatle okuyun ve ne istediğine odaklanın.

Yukarıda anlattıklarımız size tanıdık geliyordur mutlaka. Bunları herkes söylüyor dediğinizi duyar gibiyiz. İşte matematik netlerinizin artmaması, tam da bunları çok duymanız ama uygulamıyor olmanız olabilir. Biz bir kez daha tekrar edelim istedik 🙂 Hepinize girdiğiniz sınavlarda bol netler diliyoruz.

ÖSYM’den Yeni Nesil Matematik Soruları
Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş