TYT Netlerimi Nasıl Arttırırım?

TYT de toplam 120 soru yer alıyor. Bu sorular 40 matematik, 20  fen bilimleri, 40 türkçe, 20 sosyal bilimler sorusudur. Sınava giren tüm adaylar tüm sorulardan sorumludur. Şimdi ders ders nasıl çalışmamız gerektiğine bakalım.

TYT-AYT TÜRKÇE NETLERİMİ NASIL ARTTIRABİLİRİM

Düzenli çalışma, planlı bir şekilde ilerleme ve motivasyon, TYT Türkçe netlerinizi artırmak için önemli faktörlerdir.

Türkçe netlerinizi artırmak için okuma alışkanlığı edinmeniz önemlidir. Okuma alışkanlığı sayesinde, okuma hızınız ve anlama becerileriniz gelişecektir. Okuma alışkanlığı edinmek için, her gün düzenli olarak kitap, dergi, gazete gibi okuma materyalleri okuyabilirsiniz.

Türkçe netlerinizi artırmak için kelime bilginizi geliştirmeniz gerekmektedir. Kelime bilginizi geliştirmek için, kelime kartları, sözlük, kelime oyunları ve online kaynaklar kullanabilirsiniz.

Soruları hızlı bir şekilde okumak, ana fikri bulmak, paragraf sorularında yönlendirmelere dikkat etmek ve dil bilgisi konularında doğru yöntemleri kullanmak gibi soru çözme tekniklerini iyi bilmek TYT Türkçe netlerinizi artırmaya yardımcı olacaktır.

Türkçe için her gün en az bir paragraf testi çözün. Paragraf soru tiplerine alışkanlığımız arttıkça daha rahat yapılır hale gelecektir.  Ayrıca yine her gün en az bir dil bilgisi testi çözün. Bu konulardan soru kaçırmayacak şekilde tavizsiz sınava hazırlanmak en az 13 net kazandıracaktır.

TYT MATEMATİK NASIL ARTTIRABİLİRİM

Matematik konularında netleri arttırmak için önce TYT sınavında ÖSYM’nin soru dağılımını nasıl ayarladığını iyi bilmelisiniz. ÖSYM matematik sorularını problem konuları ile iç içe şekilde sormaktadır. Sınavda 10 ile 12 arasında problem sorusu çıkıyor gibi görülse de aslında her soruda problem mantığı güdülmektedir. O halde, matematik için elimizde ne kadar kaynak varsa tamamının problem sorularını mutlaka çözmelisiniz.

TYT matematik sınavında çıkan soruların büyük bir kısmı temel matematik konularını içerir. Bu nedenle, matematik konularında hakimiyet sağlamak, TYT’de başarılı olmanız için önemlidir. Konuları öğrenirken, öğrenme aşamasında öğrendiğiniz konuları tekrar etmek ve kavramları anlamak için sorular çözmek faydalıdır.

TYT matematik sınavında verilen süre 165 dakikadır ve bu süre içerisinde 40 soru cevaplandırılması gerekmektedir. Bu nedenle, sınavda zaman yönetimi önemlidir. Soruları hızlı bir şekilde okumak, gereksiz detaylara takılmamak ve basit işlemleri kısa yoldan yapmak zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle, sınavda zaman yönetimine dikkat etmek, TYT matematik netlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

TYT matematik sınavında soruların bir kısmı matematik bilgisi gerektiren sorular, bir kısmı ise okuma ve anlama becerisi gerektiren sorular içerir. Bu nedenle, test çözme tekniklerini iyi bilmek, TYT matematik sınavında başarılı olmanızı sağlayabilir. Test çözme teknikleri, soruları hızlı bir şekilde okumak, gereksiz bilgilerden kurtulmak ve cevapları bulmak için farklı yöntemleri kullanmak gibi becerileri içerir.

TYT-AYT COĞRAFYA NETLERİMİ NASIL ARTTIRABİLİRİM

Coğrafya dersi için kesinlikle harita çalışması yapın. Bir Türkiye haritası edinin hangi bölgelerde hangi iklim türleri yaşanır, hangi illerde hangi tarım ve hayvancılık türü yapılır, sanayi, maden ve hizmet sektörlerinde hangi illerde neler yapılır, dağlar, ovalar, göller ve akarsular gibi soruları harita üzerinde çalışın.  Bu harita çalışmasını yapmak sizin sınavda en az 2 neti daha fazladan yapmanızı sağlar.

TYT-AYT TARİH NASIL ARTTIRABİLİRİM

Tarih dersi için bol bol okuyun. Elinizdeki notları dönüp tekrar tekrar okuyun. Özellikle, Cumhuriyet Dönemi öncesi yüzyıl ile Cumhuriyet Dönemi gelişmeleri çok iyi bilinmelidir. 1808 – 1960 yılları kapsayan tarih bilgisi sayesinde soruların büyük bölümü doğru olarak cevaplarsınız. Her yıl tarih sorularının büyük bölümü buradan gelmektedir.

TYT-AYT DİN KÜLTÜRÜ NASIL ARTTIRABİLİRİM

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi  sınavın en can alıcı kısmını oluşturmaktadır. Kesinlikle, din bilginize güvenerek sınava girmemelisiniz. Geçen yıllarda özellikle mezunların en çok yanlış yaptıkları bölüm burasıdır. Bu bölümden okumalarınızı tam ve eksiksiz yapmak zorundasınız. Gerekirse bazı tanımları yazarak çalışın. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden çıkan 5 sorunun TYT puanına etkisi 18 puandır, bu da yaklaşık 6 matematik sorusuna denk gelmektedir. Dolayısıyla bazı arkadaşlarımız şunu düşünmek zorundadır: Madem matematik sorularını doğru yapmam kolay değil o halde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konularını çok iyi ve eksiksiz çalışmalıyım.

Gelelim matematik ve fen bilimleri derslerinde yapacaklarınıza. Sınavda sorulacak 80 soru, yani sınavın 2/3’si burada yer alıyor. Matematik ve fen bilimleri dersleri için netlerimizi nasıl arttırırız?

TYT-AYT FEN BİLİMLERİ NASIL ARTTIRABİLİRİM
Fen Bilimleri için en belirleyici bölüm Biyoloji dersidir. Sayısalcıların büyük bölümü, kimya ve fizik dersinde sıkıntı yaşamazken, biraz ezber gerektiren biyoloji dersinde ciddi problemler yaşanmaktadır. O halde, fen bilimleri dersinde biyoloji için özel çalışma yapmak zorundayız. Tıpkı, tarih dersinde söylediğimiz gibi biyoloji içinde bol okuma yapmak bizi en az 2 yanlış cevaptan kurtaracaktır.